6 najlepszych gier planszowych – a może ulubionych planszówek?

Siedzenie w domu nie musi oznaczać nudy! Jest mnóstwo sposobów na zabicie czasu podczas domowej kwarantanny lub po prostu, gdy sami nie wiemy, na co mamy ochotę, a w końcu widzimy, że większość produkcji Netflixa jest po prostu słabych… Najlepszym sposobem na mnóstwo zabawy, a przy okazji wspólne spędzanie czasu z bliskimi i rozruszanie szarych komórek to gry planszowe!

Setki, tysiące, dziesiątki tysięcy gier planszowych powstało w przeciągu kilkunastu ostatnich lat. Kiedyś popularny chińczyk, czy dalej popularny z nieznanych mi względów Monopoly to tylko wierzchołek góry lodowej, o której powinniście zapomnieć. Nowoczesne gry planszowe są lepsze we wszystkim – często ograniczają losowość, wprowadzają unikatowe postacie, a granie w każdą z nich wymaga innego podejścia czy po prostu opowiadają ciekawą historię. Jeśli do tej pory, jakimś dziwnym trafem nie miałeś okazji wypróbować innych planszówek to zapraszam Cię do poznania tego świata!

Zostań w domu i graj w gry planszowe!

Jest mnóstwo powodów, dla których czasami powinniśmy zostać w domu – okropny smog, kwarantanna, choroba czy chęć wspólnego spędzania czasu. Wspólne oglądanie filmów czy serialu nie jest zbyt… jakby to nazwać… integrujące? Wymagające interakcji? Wspólne czytanie? Chyba też. Za to planszówki, o tak, to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu!

Tajniacy i Tajniacy duet

tajniacy gra planszowa karty

Imprezowe gry planszowe i karciane należą do gatunku  szybkich, prostych, a przy tym jest przy nich mnóstwo śmiechu. Najczęściej pozwalają również na rozgrywkę w wiele osób co jest wielkim plusem, ale czasami również minusem. Dlaczego? Bo w większości przypadków musimy mieć odpowiednią ilość graczy, aby rozgrywka się rozkręciła. Do jednej z takich gier należą Tajniacy!

Jak wiele cennych informacji można przekazać jednym słowem? Dwa wrogie sobie wywiady (w wersji duet gramy w jednym drużynie) próbują jak najszybciej przekazać szyfrem kryptonimy agentów. Tajniacy to gra w której jest mnóstwo śmiechu i myślenia. Im dłużej zastanawiamy się nad podaną przez szefa wywiadu wskazówką tym więcej haseł przychodzi nam do głowy – a czasami co za dużo to niezdrowo!

karty

W zależności od ilości osób, które są w domu mamy do dyspozycji dwie warte uwagi wersje: Podstawowa wersja Tajniaków oraz wersja dwuosobowa. Oprócz nich powstała również wersja obrazkowa oraz dla dorosłych, jednak według mnie odstają poziomem. Takie zdanie podziela większość graczy.

Pandemia

pandemia gra planszowa

Ciężko o bardziej trafny tytuł gry w tych czasach, ale nie tylko o niego chodzi. Pandemia to po prostu regrywalna planszówka kooperacyjna, w którą szybko można wprowadzić nowych graczy, a i Ci bardziej doświadczeni nie powinni się nudzić. Do samej gry wyszły już 3 dodatki,  oraz kilka oddzielnych gier, w tym jedna wprowadzająca całą kampanię, w której przez rok walczymy z chorobami.

pandemic board game

W grze działamy jako jedyna drużyna. Razem wygrywamy bądź przegrywamy. Wyjątek stanowi tutaj nieco jedna postać z dodatku „na krawędzi”, która wprowadza możliwość grania 1 vs reszta. W podstawowej wersji gry naszym zadaniem jest wynalezienie 4 szczepionek. Aby wynaleźć lekarstwo musimy gromadzić karty w odpowiednim kolorze i udać się z nimi do laboratorium. Trzeba się jednak śpieszyć! Przegramy jeżeli skończy się nam czas (zostaną tylko 2 katy na stosie), choroby zbyt często się rozprzestrzenią lub na planszy pojawią się wszystkie znacznik chorób w danym kolorze (choroba zaraziła wszystkich na danym terenie).

Losowość to coś, czego nie lubią często doświadczeni gracze. Trzeba jednak powiedzieć, że zwiększa ona regrywalność. Gra nigdy nie potoczy się tak samo. Osobiście, zawsze losujemy postacie, aby gra była trudniejsza i bardziej wymagająca.

Wsiąść do Pociągu (Europa)

ticket to ride

Wsiąść do Pociągu (ticked to ride) to gra familijna o podróży pociągiem przez całą Europę! Celem graczy jest uzyskanie jak największej liczby punktów. Osiągniemy to zbierając karty przedstawiające wagony w różnych kolorach i tworząc za ich pomocą trasy kolejowe. Na początku gry otrzymujemy bilety, za których zrealizowanie otrzymujemy dużą część punktów. W swojej turze możemy dobierać karty wagoników, kolejne, wspomniane wcześniej bilety lub budować trasę prowadzącą z jednego miasta do drugiego. Całość rozgrywki zajmie nam od 30 do 90 minut w zależności od ilości graczy i szybkości wykonywania swojej tury. Zasady są bardzo proste i można je wytłumaczyć dosłownie w kilka minut. Sama gra nada się doskonale do grania zarówno z rodzicami, jak i dziećmi czy przyjaciółmi.

Wersja Wsiąść do Pociągu Europa przeznaczona jest na 2 do 5 graczy, jednak w wariancie, gdy mam tylko jednego rywala gra wiele traci. Jeśli poszukujesz gry przede wszystkim na dwie osoby warto zastanowić się nad innymi wersjami – a jest w czym wybierać. Powstały wersje z mapą Skandynawii, Indii, Holandii, USA, a nawet Polski!

Na Skrzydłach

na skrzydłach gra planszowa karty

Mamy setki gry fantasy, w których wcielamy się w rolę wojownika czy maga, równie wiele jest takich, gdzie budujemy miasto czy zbieramy armię, którą podbijamy kawałek świata. Do tej pory jednak nie było gry, która opowiada o ptakach. Na Skrzydłach to najnowsza pozycja z listy i dzięki pięknemu wydaniu i ciekawej mechaniki pobiła rynek gier planszowych.

na skrzydłach gra

Na Skrzydłach to gra planszowa dla 1 – 5 graczy – tak dobrze przeczytaliście, jeśli nie jesteście doświadczonymi graczami to wyjaśniam, że całkiem spora liczba gier ma również wariant jednoosobowy. Celem gry będzie budowa rezerwatu dla ptaków. Podczas rozgrywki pozyskujemy nowe gatunki tych zwierząt i dbamy o nie. Podczas swojej tury możemy m.in. pobrać żywność, złożyć jaja na kartach lub po prostu dobrać kartę. Nasze ptaki umieszczamy w ich naturalnym środowisku – w lesie, na łące lub mokradłach.

Sama gra ma również spory wymiar edukacyjny. Oprócz nazwy, poznamy ich rozpiętość skrzydeł, typ gniazda, które są i domem oraz liczbę składanych jaj. To wszystko ma znaczenie! Zasady gry na początku mogą wydawać się skomplikowane, dlatego proponuje obejrzeć film instruktażowy dostępny na YouTube. Potem wystarczy dosłownie chwila, aby załapać o co chodzi. Jednak, aby uzyskać naprawdę dobry wynik punktowy potrzeba czasu. Zostanie mistrzem, wcale nie jest takie łatwe!

Każdy posiadany przez nas ptak ma  specjalną umiejętność, które zaczynają działać w różnych momentach. Niektóre uruchamiają się jedynie raz w grze a inne podczas konkretnego działania – naszego, a czasem i przeciwnika. Odpowiednie wykorzystanie specjalnych zdolności pozwalają stworzyć ciekawe sekwencje, które pomogą nam w zwycięstwie. Jedne pozwalają uzyskać dodatkowe punkty, a inne żywność bądź nową kartę ptaka. Jeśli lubisz pogłówkować, ale nutka szczęścia nie przeszkadza Ci w graniu to Na Skrzydłach będzie dla Ciebie dobrym tytułem!

karty na skrzydłach

Alchemicy

alchemicy

Jak ja dawno w to nie grałem! Gra jest skomplikowana do wytłumaczenia, ale gdy już wszystko wiemy, zdajemy sobie sprawę jak wiele ruchów jest do zrobienia, a nasz mózg zaczyna wchodzić na najwyższy poziom obrotów. Dedukcja, strategia, liczenie i matematyczny pożeracz – za to uwielbiam Alchemików.

W grze wcielamy się w rolę jednego z tytułowych alchemików, a naszym zadaniem jest łączyć różne składniki i ustalanie co wyjdzie z ich połączenia. Podczas swojej tury zbieramy składniki, mieszamy je w celu stworzenia eliksiru, publikujemy lub podważamy teorie, kupujemy pomocne artefakty, sprzedajemy mieszkanki no i przede wszystkim testujemy mikstury, które uwarzyliśmy – jeśli boimy się efektów, zawsze możemy zrobić to na uczniu – mniejsze ryzyko!

planszówka alchemicy

W Alchemikach skupiamy się przede wszystkim na mieszaniu składników i tworzeniu eliksirów. Miksując ze sobą dwa składniki dowiemy się więcej na ich temat. Każde połączenie zaznaczamy na swoim trójkącie wyników w tajemnicy przed innymi. Dzięki temu, że w Alchemikach posiłkujemy się aplikacją w telefonie za każdym razem wynik mieszania w rozgrywce może być inny co sprawia, że gra nigdy nie będzie taka sama. Jeśli lubicie liczenie, kombinowanie, strategie i macie trochę czasu na naukę gry, to jestem pewny, że Wam się spodoba!

Patchwork

patchwork gra planszowa

Czy temat szycia w grze planszowej może być interesujący? Sam nie wiem, ale sprawdza się to nad wyraz dobrze! Nie zawsze fabuła odgrywa główną rolę w grach. Czasami ważniejsza jest mechanika i strategia. Tak jest właśnie w Patchwork.

Patchwork to gra przeznaczona wyłącznie dla dwóch osób. W grze musimy kupować kawałki materiału, które wyglądają jak zmodyfikowane klocki z Tetrisa. Zapłacimy za nie guzikami i czasem. Mniej warte klocki mogą mieć bardzo nieregularne kształty, które utrudnią zapełnienie naszej planszy. W grze liczy się taktyka i odpowiednie zarządzanie zasobami. Tak jak wspomniałem wcześniej, zamiast szycia kołdry tematyka mogłaby być zupełnie inna i nic by to nie zmieniło, ponieważ sama gra jest naprawdę fajna! Niech Cię nie zdziwi to, że kawałki materiału mogą być tak interesujące!

planszówka patchwork

Najlepsza gra na świecie

Wybór najlepszej gry planszowej nie jest prosty. Każda z nich sprawdza się świetnie w innym towarzystwie, mimo to trzeba wybrać. Wybór pada na grę, którą opisałem w oddzielnym wątku i nazywa się Gloomhaven. Gra wyszła niedawno na wersję komputerową, więc postanowiłem sporządzić oddzielny wpis poświęcony elektronicznej wersji Gloomhaven.

Jak wybrać idealną planszówkę dla siebie?

Zadanie nie jest proste, szczególnie, że co chwilę wychodzi nowa gra. To tak samo trudne, jak wybrać idealną książkę, grę na konsole czy podróż. Co ja robię, aby kupić coś ciekawego? Przeglądam internet – żadna nowość – ale też testuje testuje gry na Tabletop Simulator. Jak chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak zagrać w gry planszowe w internecie to dobrze trafiłeś.