Dążenie do doskonałości to po prostu rozwój osobisty. Dla niektórych jest to również sens życia. Stawanie się coraz lepszym, nauka i edukacja, to wszystko sprawia, że życie nabiera sensu. To jest również sens Kaizen. Powoli do celu.

Kaizen – Co to jest?

Kaizen to filozofia, która mówi o tym, aby dążyć do ciągłego doskonalenia. Filozofia ta ma zastosowanie zarówno w naszym codziennym życiu jak i również w biznesie. Głównym założeniem jest stosowanie małych kroczków, które pomogą nam w realizacji celów i w dążeniu do poprawy. Stawiania na małe lecz systematyczne kroki ku lepszemu poprowadzą nas do wielkiej zmiany. Wielu z nas nie da rady zmienić swojego życia drastycznie i szybko podda się jeśli postawi przed sobą cele, które wymagają wielkiego zaangażowania, poświęcenia oraz szybkiej zmiany w życiu. Kaizen nie rzuca nas na głęboką wodę, a stawia na cierpliwe, drobne zmiany.

Kaizen jako zmiany i doskonalenie w swoim życiu

Często podejmujmy w swoim życiu decyzję o tym, aby coś zmienić czy po prostu rozpocząć proces przemiany. Czasami wprowadza nas to w pozytywny nastrój i napędza nas do działania, ale bywa że jest zupełnie inaczej, a zmiany po prostu nas przerażają. Należy jednak pamiętać, że wielka podróż zaczyna się od małego kroku. Te właśnie małe kroki możemy zastosować w przemianie naszego dotychczasowego życia.

Małe kroki, małe pytanie – zmiana nawyków z Kaizen

Kaizen filozofia

Czytając ostatnio jedną z książek związaną z Kaizen zapamiętałem fajny przykład o doskonaleniu i małych pytaniach. Pomyślmy, że naszym celem jest zmiana naszego odżywania na zdrowsze. Normalnie zadamy sobie pytanie: Jak zdrowiej się odżywiać? Jest to jednak zbyt ogólne pytanie, dlatego musimy je „zmniejszyć”. Postawmy sobie pytanie: Jak zrezygnować z czekolady? Lepiej, ale to jeszcze nie to, więc może tak: Jak ograniczyć jedzenie czekolady? Zamiast od razu zmieniać cały swój plan żywieniowy na początku ograniczmy czekoladę. Nie chodzi od razu o to, aby nigdy jej nie kupować, ale jeżeli ją kupimy i mamy zamiar zjeść całość to po prostu odrzućmy kostkę, oddajmy ją, albo wyrzućmy do kosza. Gdy kupimy następnym razem zróbmy to samo, ale z dwiema kostkami. Systematycznie wprowadzajmy drobne poprawki, które prowadzą nas ku lepszemu.

Kaizen w przedsiębiorstwie

fabryka

Weźmy tutaj przykład z fabryki. Pracując na produkcji mamy nad sobą menadżera, który podejmuje decyzje o tym jak ma wyglądać praca. Kaizen mówi o tym, że często to zwykli pracownicy wiedzą najlepiej jak wygląda ich praca i jak to robić, więc należy ich słuchać, zrozumieć, a to pomoże w ulepszeniu działania firmy.

Jeden z pracowników powiedział, że folia której używają i szybko się kończy leży za daleko. Dlaczego więc jej nie przybliżyć? Może się wydawać, że jest to oszczędność kilku sekund na jednej folii, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu dnia praca wykorzystamy 100 takich folii, to w skali tygodnia, miesiąca czy roku ten czas będzie już zauważalny. Robimy mały, wręcz może się wydawać nieistotny krok, ale jest to krok do przodu. On nic nas nie kosztował, ale pozwala przyspieszyć proces produkcji. Wyobraźmy sobie teraz, że pracownicy mówią nam o kolejnych takich drobnostkach. Zmieniamy ustawienia dwóch-trzech innych rzeczy i znowu zaoszczędzamy czas. Różnica w wydajności znowu rośnie bez ponoszenia kosztów.

Małe kroki do perfekcji

Filozofię Kaizen doskonale opisuje powiedzenie „kropla drąży skałę”. To te małe kroki pchają nas do przodu. Kaizen to idealna metoda dla osób, które szybko się poddają. Dużo łatwiej jest wykonywać codziennie małe postępy, niż próbować zmienić swoje życia ot tak i trzymać się tego. Bo chyba to właśnie to utrzymanie motywacji jest w tym wszystkim najtrudniejsze.