Rodzina, przyjaciele, znajomi, obcy. Obracamy się na co dzień w społeczeństwie pełnym ludzi. Czasami staramy im się przypodobać, a niekiedy od pierwszego spojrzenia kogoś nie lubimy. Jaki jest natomiast sekret bycia lubianym i szanowanym?

Magiczne reguły działania

Do magicznych słów należą: przepraszam, dziękuję i proszę. używanie ich zawsze jest mile widziane. Jakie są natomiast magiczne reguły zachowań, które pomogą nam zdobyć szacunek i uznanie ludzi?

Według książki powinniśmy stosować się do 12 zasad, które odpowiednio użyte zapewnią nam korzyści i pozwolą zdobyć „przyjaciół”. Stosowanie porad z pewnością sprawi, że staniemy się bardziej lubiani i docenieni. To czy stosujemy te reguły wyłącznie po to, aby mieć z tego korzyści, a nie z powodu przemian w naszym życiu to już inna sprawa.

12 reguł dzięki którym zdobędziemy przyjaciół i zjednamy sobie ludzi:

 1. Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej – Kłótnia „wygrana” czy „przegrana” zawsze wpłynie negatywnie na wspólne relacje.
 2. Okaż szacunek dla poglądów rozmówcy. Nigdy nie mów mu „Nie masz racji” – Nie mów wprost nikomu, że się myli.
 3. Jeśli nie masz racji, przyznaj to szybko i bardzo wyraźnie – Przyznanie się wyraźnie do błędu pozwoli na zdobycie szacunku w oczach innej osoby.
 4. Zacznij od okazywania przyjaźni – zachowuj się przyjacielsko i bądź taki. Kto nie lubi, gdy jest traktowany w odpowiedni sposób?
 5. Jak najprędzej wydobądź z rozmówcy liczne „tak” – Stawiaj pytania w ten sposób, aby odpowiedź brzmiała „tak” wpłynie to pozytywnie na rozmówcę.
 6. Pozwól rozmówcy się wygadać – lubimy mówić o sobie, więc dajmy to robić innym.
 7. Daj rozmówcy myśleć, że twoja idea wyszła od niego – Nie mów wprost o swoim pomyśle, nakieruj rozmówcę w ten sposób, aby „sam na niego wpadł”.
 8. Szczerze próbuj przyjmować punkt widzenia twojego rozmówcy – Postaw się również w jego sytuacji i to jak chciałbyś być traktowany.
 9. Okaż zrozumienie i współczuj z myślami i pragnieniami rozmówcy – Bądź empatyczny i przyjacielski, przejmuj się sprawami innych, to widać.
 10. Odwołaj się do szlachetności rozmówcy – Szlachetne czyny motywują do działania.
 11. Udramatyzuj swoje pomysły – Nadanie lekkie dramatyzmu wzmocni przekaz.
 12. Rzuć człowiekowi wyzwanie – Chętnie podejmujemy wszelkie wyzwania, sprawiają, że chcemy się wykazać i poczuć ważni.

Bądź przywódcą: Jak zmieniać ludzi, nie zrażając ich i nie zniechęcając

lider

Bycie przywódcą i liderem różni się od bycia szefem. Chodzi tutaj o motywację, odpowiedzialność i sprawianie, aby inni pod naszymi skrzydłami dawali się z siebie więcej i byli lepsi. Chwalenie jest zdecydowanie lepsza metodą niż wypominanie błędów. Psa nauczymy nowych sztuczek zachęcając go i nagradzając. Podobny sposób działa na ludzi.

9 zasad jak być dobrym przywódcą?

 1. Zacznij od szczerej pochwały i uznania – Miłe słowa zawsze zdziałają więcej niż złe.
 2. Zwracaj uwagę na błędy innych pośrednio – Powiedzenie wprost o błędzie nie jest dobrym pomysłem, powinniśmy ujmować to w mniej bezpośredni sposób.
 3. Zanim skrytykujesz innych, przyznaj się do własnych błędów – Wytykanie pomyłek w ten sposób sprawi, że odbierze to jako lekcję, a nie krytykę.
 4. Zadawaj pytania zamiast wydawać rozkazy – Okazuj szacunek swoim ludziom.
 5. Pozwól ludziom zachować twarz – Dawaj szansę na przyznanie się do błędu i rehabilitacji.
 6. Pochwal najmniejsze nawet osiągnięcia, pochwal każdy postęp – pozytywnie nastawiaj pracowników, niech wiedzą, że masz do nich szacunek i wykonują dobrą pracę.
 7. Wystaw ludziom dobrą opinię, której będą musieli sprostać – będą starać się zrobić wszystko, aby nie zawieźć.
 8. Zachęcaj innych do poprawy. Spraw, aby uwierzyli, że mogą się zmienić – Nie mów wprost o potrzebie poprawy, a spraw, aby sami chcieli to zrobić
 9. Spraw, aby rozmówca z przyjemnością zrobił to, czego od niego oczekujesz – wykonywanie pracy nie może być karą. Nikt nie będzie pracował efektywnie, jeżeli „robi to za karę”.

Opinia na temat książki „jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

książka

Moja recenzja na temat książki? Czyta się bardzo szybko. Nie ma w niej głównego wątku czy fabuły. Pisana jest w formie poradnika i opowiada wiele krótkich historii o tym jak wprowadzone wyżej zasady zmieniły życie czy pozwoliły uzyskać korzyści wyłącznie za pomocą słów. Wszystkie historię brzmią prawdopodobnie i zapewne takie są, jednak pewności oczywiście nie mogę mieć. Przeczytane anegdoty stanowią dobry punkt do tego, aby przemyśleć swoje zachowanie względem innych ludzi. Nie oszukujmy się – wszyscy nosimy maski. Inaczej zachowujemy się w towarzystwie rodziców, inaczej w obecności przyjaciół, a jeszcze inaczej przy ważnych ludziach, których widzimy pierwszy raz w życiu. 

Bardzo dobry tytuł na temat szeroko pojętego rozwoju osobistego i psychologii dla prostego czytelnika jak ja. Poradnik pochłania się szybko i stanowi dobry punkt zaczepiania do rozpoczęcia zmian w swoim życiu. Porady w nim zawarte są w zasadzie dosyć oczywiste, ale to właśnie jest w niej najlepsze. Wbrew pozorom nie jest tak łatwo stosować się do rad, które mogą Cię diametralnie zmienić. Niektórzy mogą czuć się nieswojo i nienaturalnie zachowując się w ten sposób, jeżeli jest to dla nich całkowita nowość.

Czy książka jest dla każdego? Wydaje mi się, że jest dla większości ludzi. Jeżeli nie masz zamiaru w żaden sposób stosować się do rad to również nie szkodzi. Warto poznać zalety być lepszym dla innych człowiekiem. Sugerują również czytanie jej w spokojnych warunkach. Tłumy w pociągu lekko mnie rozpraszały, więc odłożyłem tytuł i całą książkę przeczytałem na spokojnie w domu.

Kolejny poradnik jak zmienić swoje życie?

przyjaciele

Książka jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi jest oczywiście poradnikiem, który podpowiada jak stać się osobę szanowaną i chętnie wysłuchiwaną. Opowiada o tym zarówno w kontekście bycia liderem jak również zwykłą osoba, która czegoś potrzebuje. W tym wszystkim warto zastanowić się nad jednym. Czy stosując wyżej wymienione zasady dalej jesteśmy sobą? Czy wprowadzając tak wielkie zmiany w całym swoim zachowaniu oraz sposobie bycia w jakiś sposób na siłę zmieniamy siebie? Co zrobić, gdy wprowadzone zasady zmieniają nasze życie na lepsze, ale sami zaczynamy czuć się nieswojo, a wszystko jest bardzo wymuszone?

Porady udzielone w książce z pewnością mogą mieć pozytywny wpływ na nasze życie, ale również innych ludzi, z którymi mamy kontakt. Nie chodzi nawet o bliskich. Dobrą energią i charyzmą możemy wpłynąć na osoby, z którymi pierwszy raz w życiu mamy kontakt.