Czasami nie wszystko wydaje się oczywiste. Bywa tak, że przyczyna i skutek są zupełnie inne, niż mogłoby się spodziewać. Książka Freakonomia Stevena Levitta i Stephena Dubnera z pewnością zaskoczy Was niejednokrotnie i pokaże jak pozornie nic nieznaczące rzeczy mają na siebie kolosalny wpływ.

Dlaczego przestępczość spadła?

policja radiowóz

Stany Zjednoczone lata 90. Przestępczość cały czas wzrasta, a analitycy nie mają dobrych prognoz na kolejne lata. Jednak… wkrótce przestępczość zaczyna mocno spadać. Pojawiały się rożne wyjaśnienia, który wydawały się oczywiste. Mimo to prawda okazała się inna.

Jakie pojawiały się wyjaśnienia? 

 • nowatorskie strategie policjantów
 • wzrost znaczenia kary więzienia
 • zmiany na rynku cracku i innych narkotyków
 • zaostrzenie przepisów o posiadaniu broni
 • silna gospodarka

Jak uważasz, które z nich w większym stopniu przyczyniły się do spadku przestępczości? Podpowiem, że 2 teorie są prawidłowe. Zastanów się, zapamiętaj lub zapisz swoje typy. Odpowiedź sprawdzisz na końcu recenzji.

Aborcja

Kilka z nich wpłynęło na zmniejszenie przestępczości, ale nie były one głównym powodem. Wiesz co było decydującym czynnikiem? Zalegalizowana aborcja pod koniec lat 60 i na początku 70. 

Większość przestępców pochodzi z „trudnych rodzin”. Przed zalegalizowaniem aborcji rodziło się często niechciane dziecko, które było zaniedbywane, a często nawet zdane samo na siebie mając zaledwie kilkanaście lat. Taka osoba miała znacznie większa szansę stać się człowiekiem, który będzie podążał drogę przestępczości.

Spodziewałbyś się, że legalizacja aborcji może mieć aż taki wpływ?

Jaki wpływ mają rodzice na przyszłość dzieci?

rodzice

Co ma największy wpływ na to jakim będziemy człowiekiem? Wychowanie przez rodziców? Geny? Towarzystwo w którym się obracamy? Tak jak poprzednie, teraz też mam dla Ciebie 3 zagadki – w książce Freakonomia znajdziesz ich więcej, ale przecież nie będę wszystkiego zdradzać!

Krótki wstęp: Dzieci jak to w szkole, prędzej czy później będą pisać testy czy sprawdziany. Spróbuj domyśleć się, które z czynników mogą mieć wpływ na to jaki wynik otrzymają, a które nie mają znaczenia. Dla ułatwienia będą podawał parami, w którym jeden ma silny wpływ, a drugi nie.

Kolejna zagadka

Które z tych czynników wykazują silną korelacje z wynikami testów? Może być to pozytywna korelacja lub negatywna.

Pierwsza para:

 • Matka dziecka miała 30 lub więcej lat w chwili urodzenia pierwszego dziecka?
 • Matka dziecka nie pracowała między urodzeniem dziecka a jego pójściem do przedszkola?

Druga para:

 • Dziecko jest adoptowane
 • Dziecko regularnie dostaje klapsy

Trzecia para:

 • Rodzice czytają dziecku prawie codziennie
 • Dziecko ma w domu dużo książek

Odpowiedzi znajdziesz na końcu tekstu.

Freakonomia – moja recenzja i opinia na temat książki

Freakonomia to bardzo ciekawy tytuł wśród przeczytanych książek. Pokazuje badania, fakty, a nie stawia na hipotezy. Brakowało mi nieco większej ilości przykładów, a może krócej opisanych. Byłem ciekaw kolejnych pozornie mało znaczących związków, a książka szybko się skończyła. Ostatni rozdział wydawał się ciekawy, ale mam wrażenie, że stał się nieco przegadany, przez co czułem już pod koniec nudę. Pomimo tego sam tytuł uznaję za ciekawy, który poniekąd otworzył mi oczy, że nie wszystko jest takie jak się wydaje. Czasami trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy i dłużej się zastanowić. Freakonomia może być fajną odskocznią od innych książek.

Czy w jakimś stopniu uznałbym ją za książkę rozwijającą? Tak, ale w raczej w niewielkim-średnim. Nie uznałbym jej za książkę typowo o rozwoju osobistym.

Wzbudzała zainteresowanie i ciekawość? Tak, w większości przypadków byłem ciekaw i sam bawiłem się w obstawienie

Ocena ode mnie? Niech będzie 7! 

Na dole czekają odpowiedzi.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Odpowiedzi zagadka 1.

Nowatorska strategia policji – a dokładnie wdrożenie „teorii zbitej szyby”, czyli zajmowanie się małym przestępstwami. Gdy ludzie widzieli, że nawet małe złamanie prawa jak zbicie szyby czy załatwienie się w miejscu publicznym jest karane, wiedzieli, że większe przestępstwa będą karane jeszcze bardziej. Cieszyli się również, że policja coś z tym robi, ponieważ to te małe incydenty są najbardziej widoczne dla większości osób.

Wzrost znaczenia kary więzienia – kara więzienia za narkotyki znacząco wzrosła przez co więcej osób trafiało za kartki, a narkotyki były/są poważnym problemem.

Odpowiedzi zagadka 2.

Kobieta, która rodzi pierwsze dziecko w wieku 30 lat to zazwyczaj osoba, która chciała zdobyć najpierw dobre wykształcenie. Starsza matka wcale nie musi być lepszą niż młoda, ale dzięki rozwinięciu najpierw kariery zapewnia dziecku lepszy start.

Dziecko adoptowane będzie miało zazwyczaj gorsze wyniki w testach. Dlaczego? Badania pokazują, że na zdolność do nauki dziecka większy wpływ mają biologiczny rodzice. Dzieci do adopcji najczęściej oddają osoby o niższym IQ.

Duża ilość książek w domu zazwyczaj oznacza dobrze wykształconych rodziców, a jak już wcześniej czytałeś dziecko odziedzicza zdolność do nauki po rodzicach.

Okazuje się, że największy wpływ mają geny po biologicznych rodzicach, natomiast starania rodziców nie wpływają na rozwój dziecka. Ważniejsze jest samo posiadanie książek, które często świadczy o wykształceniu rodziców, a nie to, że codziennie czytają dziecku. Nie wydaje Ci się to nieco przykre? Czy to kim jesteśmy mamy już po części zapisane? Na pewno ma to na nas wpływ, ale to kim będziemy zależy przede wszystkim od nas.