Babilon uznawano ze miasto bogaczy. Wielkie mury skutecznie chroniły mieszkańców przed najazdami. Warto jednak wspomnieć, że wybudowanie ich kosztowało wiele ludzkich żyć. Wróćmy jednak do tematu książki. Najbogatszy Człowiek w Babilonie to książka ucząca… oszczędzania pieniędzy. Lektura niemal tak samo aktualna lata temu, jak i dziś. Niestety, zawiera wyłącznie podstawowe zasady.

Najbogatszy człowiek w Babilonie – recenzja

najbogatszy czlowiek w babilionie okładka

Książka ta, to w zasadzie zbiór opowiadań o tym jak ważne jest oszczędzenie pieniędzy. Podczas czytania dowiemy się jak wiele trzeba odkładać z każdej pensji oraz tego, jak ważne jest zarządzanie pieniędzmi. Złoto trzyma się tylko rozważnego człowieka. Systematyczność to klucz do zbierania odpowiedniej sumy. Możemy to również nazwać cierpliwością. Wiele historii opowiada, że dojście do zebrania sporego majątku zabiera wiele lat życia. Nie jest to kilka czy kilkanaście lat. Jest to niemal całe życie.

Jak zgromadzić majątek?

Najważniejsza zasada opisana w książce dotyczyła odkładania 1/10 swojej pensji. Nieważne ile się zarabia, ale zawszę ten ułamek swojej wypłaty powinniśmy odkładać. Jest to na tyle niewielka kwota, że bez problemu powinniśmy bez niej przeżyć, ba, nawet nie odczujemy jej utraty. Zbierając jednak co miesiąc przez dłuższy czas otrzymamy kwotę, która pozwoli nam mądrze zainwestować. Powtarzam – mądrze.

Jedna z opowieści mówi właśnie o inwestycji swoich pieniędzy. Dlaczego sami wybieramy w co inwestujemy w ogóle nie znając się na rzeczy. Pewien kupiec oszczędzał pieniądze przez długi czas. Zgromadził już wystarczającą fortunę, aby móc ją zainwestować. Postawił na kamienie szlachetne. Problem był jednak taki, że nic o nich nie wiedział. Oprócz tego, że są drogie. Nie znał się na temacie, więc jak to bywa – stracił znaczną część majątku.

Podsumowanie książki

Mówiąc szczerze książka nie przypadła mi szczególnie do gustu. Jest tutaj wiele lania wody i niemal ciągle poruszana jest ta sama kwestia w jakim sposób dorobić się majątku. Interesuje Cię tematyka oszczędzania? Książka Najbogatszy Człowiek w Babilonie nie spełni raczej twoich oczekiwań. Jeżeli temat kompletnie Ci nie leży, to tym bardziej powinieneś zrezygnować z niej i wybrać inny tytuł.