Twoje zdjęcie wygląda, jak z Instagrama! Kiedyś można by było się zastanawiać czy to komplement, ale teraz chyba nie ma już wątpliwości. Na czym właściwie polega cała ta magia przerabiania zdjęć? Gotowe filtry, czyli tak zwane presety potrafią za pomocą jednego przycisku całkowicie odmienić zdjęcie. Co musimy zrobić, aby nasze szara fotka nabrała kolorów? 

Skąd pobrać darmowe presety do Lightrooma?

Nie będzie żadną tajemnicą, jak napiszę, że wystarczy wpisać taką frazę w google, aby coś znaleźć. Chciałem jednak zrobić tutaj swego rodzaju listę ze stronami, na których znajdziemy gotowe presety.

Swoje gotowe rozwiązania coraz częściej oferują również blogerzy czy influencerzy. Za kilkanaście lub kilkadziesiąt dolarów możemy od nich kupić gotowe zestawy kilku presetów. Czy to się opłaca? W większości przypadków odpowiedziałbym, że nie. Należy pamiętać, że takie presety są najczęściej dopasowane do ich stylu zdjęć. To znaczy, że mogą dobrze wyglądać na ich zdjęciach, ale gdy dodamy ustawienia do pierwszego lepszego naszego zdjęcia to możemy się niemiło rozczarować.

Wiele stron oferuje również darmowe presety w zamian za zapisanie się do newslettera. Czasami dostajemy wtedy jednorazową paczkę, a czasami co jakiś czas otrzymamy kolejne gotowe ustawienia do wykorzystania w Lightroomie.

Co to są presety?

Presety to gotowe ustawienia w programie Lightroom. Wybierając konkretny preset tak naprawdę jedynie zmieniamy ustawienia zdjęcia. Chodzi tutaj np. o kontrast, balans bieli czy nasycenie konkretnej barwy. Jedynym przyciskiem możemy całkowicie odmienić nasze zdjęcie. Nie zawsze jednak na lepsze. Nie każdy preset będzie odpowiedni do każdego zdjęcia.

Przeglądając gotowe presety często pokazywane są wersje sprzed użycia oraz po. Ich nazwa może również wskazywać do jakiego rodzaju zdjęć najlepiej użyć konkretnych ustawień. W internecie znajdziemy wiele presetów ślubnych, idealnych dla blogerów podróżniczych oraz o konkretnej nazwie np. popularny orange blue, który bardzo często możemy podziwiać na Instagramie. Wyostrza i zmienia on kolory na bardziej przypominające niebieski/błękitny oraz pomarańczowy. Najczęściej jest więc stosowany do zdjęć z plaży.

Darmowe presety Lightroom – lista stron

FreePresets – znajdziemy tutaj wiele darmowych presetów, a część z nich jest całkiem niezłej jakości. Warto porozglądać się za darmowymi ustawieniami. Są presety stworzone do zdjęć krajobrazów, sesji ślubnych, zdjęć architektonicznych czy portretów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

IrFreePresets – Jedna z ciekawszych strony z darmowymi presetami do Lightrooma. Znajdziemy tu całkiem sporo zestawów, które pobierzemy z Google Drive bez podawania maila. Krótko mówiąc dostajemy sporo nie oddając nic w zamian. Brzmi fair.

Sleeklens – tutaj dostaniemy darmowy zestaw kilku presetów, nie są jednak najwyższej jakości i za ich pomocą nie uzyskamy zdjęć, jak w wielu popularnych profilach na Instagramie.

PhotoBlog – Na tej konkretnej podstronie znajdziemy listę presetów, które możemy pobrać z różnych stron. Fajnie, że na starcie widzimy wszystko na jednej stronie, a potem dopiero musimy się przenieść na inną, aby pobrać plik. Znajdziemy tutaj zarówno mniej, jak i bardziej interesujące ustawienia.

FreeLightroomPresets – Większość jest tutaj płatnych, ale znajdziemy również kilka darmowych. Być może przypadną komuś do gustu.

FixThePhoto – Podając maila możemy pobrać kilka pojedynczych darmowych presetów z różnych paczek.

PresetLove – Za cenę naszego maila będziemy otrzymywać pojedyncze presety. Na stronie znajdziemy całkiem sporo darmowych, ale jednak większość presetów jest płatna. Możemy kupić spore paczki już za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych.

Filtry czy presety?

Wszystko to kwestia gustu. Może nam się spodobać konkretny filtr wbudowany w Instagram, a może żaden się nam nie spodoba i właśnie dlatego poszukujemy nowych programów do obróbki zdjęć. Tak w zasadzie myślę, że filtry i presety to właściwie to samo. Zmienia się tylko nazwa programu, a my za pomocą jednego przycisku robimy ze swoim zdjęciem cuda! Lightroom w porównaniu do wielu innych programów ma wiele opcje, jest znaczenie bogatszy niż wbudowany „przerabiacz zdjęć” w Instagramie i wielu innych konkurentów. Do innych, podobnych programów graficznych dostępnych na telefon można zaliczyć VSCO czy SnapSeed. Przewagą Lighrooma jest olbrzymia liczba prestów, czyli jak wcześniej wspominałem – gotowych ustawień. Presety możemy tworzyć sami. Dlatego w internecie możemy przebierać w presetach, które nam się podobają. Jest w zasadzie tylko jedno małe „ale”. Duża ich część jest płatna.

Jak przerabiać zdjęcia na Instagrama?

darmowe presety

Skoro mamy już listę stron, z których pobierzemy presety to nie zostaje nic innego, jak pobrać na komputer bądź telefon (to na pewno będzie prostsze) aplikację Lightroom. Polecam aplikację właśnie na smartfona – jest darmowa, a korzystanie z niej bardzo intuicyjne. Kiedy posiadamy już na telefonie apkę i udało nam się pobrać kilka presetów to możemy śmiało przerabiać zdjęcia na Instagrama.

Jak zainstalować presety w Lightroom Mobile?

To wyjątkowe proste. Gdy pobierzemy już gotowy preset wystarczy, że otworzymy go w aplikacji. Presety na wersję mobilną charakteryzują się rozszerzeniem pliku o nazwie .DNG. Teraz klikamy w prawy górny róg, gdzie znajdziemy trzy kropki, a tam pojawi się opcja create preset. Na podstawie wykorzystanych ustawień ze zdjęcia utworzymy preset. Teraz możemy śmiało korzystać i sprawdzać go na kolejnych zdjęciach, czyli została nam najlepsza część przygód z presetami!

Strony z płatnymi presetami

Większość stron, a właściwie chyba wszystkie, które podałem w akapicie z darmowymi prestami posiadają bogatsze wersje z płatnymi prestami. Jeżeli macie na zbyciu trochę gotówki lub bardzo zależy Wam na wysokiej jakości presetach lub któryś bardzo wpadnie Wam w oko to nie ma problemu, aby je kupić. Czy rzeczywiście między płatnymi, a darmowymi jest taka różnica?

Czy warto kupować presety?

I tutaj mamy bardzo dyplomatyczną odpowiedź – to zależy! Jeżeli chcesz, aby twoje zdjęcia były idealne dla Ciebie, przerysowane, a kolory niemal nierealistyczne – to pewnie! Oczywiście nie wszystkie presety takie są, ale warto zdać sobie sprawę, że większość zdjęć, które oglądamy na co dzień są podrasowane w Lightroomie lub innym programem. Płatne presety są łatwiejsze do znalezienie i na pewno mamy tam większy wybór tego idealnego. Patrząc jednak na sample, trzeba wziąć pod uwagę, że presety używane są na pięknych zdjęciach, a nie na wszystkich będą wyglądać pięknie. Jeżeli jesteś fanem fotografii i chcesz poprawiać je, aby wyglądały dokładnie tak, jak sobie je wyobrażasz to płatne ustawienia do Lightrooma na pewno Ci w tym pomogą.