Jak połączyć dobre z pożytecznym? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć sobie twórcy internetowej wyszukiwarki/przeglądarki Ecosia. Ty szukasz informacji, a firma sadzi za to drzewa! Wszystko jest proste i przejrzyste! Czy warto zatem zamienić Google na Ecosie? Wszystkiego dowiesz się na dole! 

Ecosia, czyli jak robić coś dobrego dla siebie i świata

Jak ważne jest dla Ciebie środowisko naturalne? Uważasz się za osobę, która poważnie traktuje ocieplenie klimatu i zalegający wszędzie plastik? Wiesz, że sam możesz wiele zmienić? Od tych najdrobniejszych zmian zaczyna się cały łańcuch, który poprowadzi Cię dalej!

Przejście na bardziej ekologiczny tryb życia, modnie mówiąc eko lifestyle wymaga od nas mniejszych lub większych poświęceń. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach postaw na filtr do wody albo po prostu pij z kranu! – ja tak właśnie robię, ale wiem, że woda jest na pewno zdatna do picia. Pomóc przyrodzie możemy właściwie bez żadnego wysiłku. Wystarczy jedynie komputer, tablet lub telefon i odrobina dobrej woli. A potem jakoś to idzie!

Wyszukiwarka Ecosia

Ecosia to internetowa wyszukiwarka oraz aplikacja. Rezygnując z innych wyszukiwarek (pewnie 99% z Was korzysta z Google) można wspomóc środowisko sadząc drzewa. I to bez wychodzenia z domu i babraniu się w ziemi. Ecosia w zamian za korzystanie z ich wyszukiwarki sadzi drzewa na całym świecie! Na pierwszy rzut oka może to brzmieć nieco niewiarygodnie, ale to wszystko prawda. Aktualnie ich celem jest zasadzenie miliarda drzewa do 2020 roku! Plan jest niezwykle ambitny, ale ma szansę się udać – szczególnie jeśli Ty dołączysz do działania, a za Tobą, kto wie, może pójdą inni?

Aby Ecosia mogła sadzić drzewa, trzeba pamiętać o wyłączeniu Adblocka, gdy korzystamy z jej komputerowej wersji (a jest spora szansa, że go używasz). Co oczywiście ani trochę mnie nie dziwi. Wszędzie aż roi się od nachalnych reklam! Dlatego między innymi nie ma żadnych wyskakujących okienek czy banerów na moim blogu. Chociaż tu jest spokój 🙂

Aplikacja Ecosia

Na komputerze Ecosia działa, jak wyszukiwarka. Nieco inaczej działa, jako aplikacja na Androida bądź iPhone’a. Tutaj jest bardziej, jak przeglądarka internetowa typu Chrome, Firefox czy Opera. Korzystając z niej mamy dostęp do wszystkich funkcji, które mają inne przeglądarki. Mamy zakładki, historię przeglądania, tryb prywatny i karty. Nic nas nie zaskoczy. Będziesz działać intuicyjnie, jak do tej pory! A jak wypada dokładność jej wyszukiwań w porównaniu do najpopularniejszej przeglądarki na świecie? Tutaj zaczynają się schody…

Ecosia, a Google

Jak często korzystasz z wyszukiwarki Google? Ile fraz dziennie wyszukujesz i jak ważne są to informacje? Dlaczego to takie ważne? Już wyjaśniam!

Nie oszukujmy się – Google ma na tę chwilę najbardziej dopracowaną i najlepszą wyszukiwarkę internetową na świecie. Z jej pomocą dużo łatwiej i trafniej znajdziemy odpowiednie informacje. O ile wpisując frazę pogoda w Warszawie, nie zrobi nam większej różnicy czy skorzystamy z wyszukiwarki Google, Ecosia czy Bing. Zmianę możemy jednak dostrzec wpisując nieco bardziej zaawansowane frazy, na które oczekujemy rzetelnych źródeł i dokładnych informacji. Wyszukiwarka Google radzi sobie w tym najlepiej. Polecam jednak korzystać z Ecosi w przypadku prostych wyszukiwań. Taka drobna zmiana, a może dać całkiem sporo zniszczonemu już środowisku.

Żadna ściema – sadzimy drzewa!

sadzenie drzewa ecosia

Ecosia działa bardzo przejrzyście, co jest wielkim plusem. Wchodząc w odpowiednie miejsce, możemy przeglądać raporty finansowe z danego roku, a nawet miesiąca. Dokładnie zobaczymy przychody firmy i jej wydatki, a przede wszystkim ile drzew i gdzie zostały zasadzone.

Dochody, koszty wynagrodzenia, koszty biurowe czy podróże – wszystko zostało uwzględnione w raporcie. Nawet koszty reklamy, które służą temu, aby Ecosia mogła dalej rosnąć i się rozwijać. W dzisiejszych czasach bez marketingu ani rusz. Nawet dobra, rzetelna firma może sobie nie poradzić, skoro nikt o niej nie wie.

Korzystasz z Ecosi?

Nie powiem, że robię to dzień w dzień i bardzo sumiennie. Jeżeli mam proste frazy, a potrzebne mi informacje znajdę bez żadnego trudu to staram się korzystać z Ecosi. Przyznaje jednak, że czasami jestem zawiedziony jej search engine – nie mogę jakoś znaleźć w głowie odpowiedniego zwrotu w języku polskim. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie słyszałeś o wyszukiwarce i przeglądarce Ecosia to warto dać jej szanse. Może dla Ciebie będzie w sam raz i dołożysz kolejną cegiełkę do bardziej ekologicznego świata!