W każdym kraju znajduje się wiele miejsce, które można określić jako piękne czy wyjątkowe. Pytanie, czy łatwo jest wybrać to jedno najpiękniejsze w każdym kraju? Oczywiście, że nie. Myślę jednak, że większość osób, które było w Chorwacji zgodzi się ze mną, że Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwa perła Chorwacji. 

Park Narodowy Jezior Plitwickich – piękne chorwackie szlaki

drewniany szlak plitvice

Pewnie Twoje pierwsze skojarzenie z Chorwacją to morze i czysta ciepła woda. Trochę to dziwne, że najpiękniejszy punkt tego kraju nie znajduje się przy brzegu Morza Śródziemnego. Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się na granicy dwóch żupanii, czyli tamtejszych województw. Składa się z 16 błękitnych jezior, które otacza niesamowita flora. Bośnia i Hercegowina z pewnością zazdroszczą Chorwacji, ponieważ zaledwie 6 kilometrów dzieli Park Jezior Plitwickich od granicy z sąsiadem. Tak blisko, a tak daleko…

Ile kosztuje bilet do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w 2020 roku?

Jezioro Kozjak

W najgorętszym czasie w roku, czyli od początku lipca do końca sierpnia, bilety kosztują nawet 200 kun, czyli ponad 100 złotych. Jedna chorwacka kuna to około 60 groszy, zatem nie jest tanio. Cena zależy przede wszystkim od miesiąca, w którym odwiedzimy park. Ceny biletów są zależne od miesiąca, w którym odwiedzimy Park.  Wahają się mniej więcej od 75 do 200 kun.

Dokładny cennik Parku Narodowego Jezior Plitwickich znajdziecie na oficjalnej stronie Parku.

Co więcej, bilety warto kupić wcześniej, ponieważ nikt nie lubi stać w kolejce! Szczególnie w sezonie, jest możliwość, że dojście do kasy zajmie Ci 30-60 minut.

Kup bilety do Parku Narodowego Jezior Plitwickich online

Dlaczego Jeziora Plitwickie to obowiązkowy punkt zwiedzania Chorwacji?

Wodospad plitvice

Spacer szlakiem błękitnych jezior to fantastyczna podróż, w której powoli odkrywamy magię tego miejsca. Otacza nas piękna przyroda, drzewa, ścieżki, skały i wodospady! Istny raj dla miłośników przechadzek wśród przyrody. Ciężko znaleźć drugie takie miejsce w Europie! Co najbardziej mnie zachwyciło w Parku Jezior Plitiwickich? Postawiłbym na wodę. Naprawdę ciężko zobaczyć wodę w takim kolorze w naszym kraju, a pewnie i nie tylko w Polsce. Błękitna? Turkusowa? Nie znam się na kolorach, ale naprawdę jest niebieska, a nie zielonkawa…

Również piękne wodospady należą do rzadkości w naszym kraju, a tam zobaczymy ich dziesiątki i zaledwie w jednym miejscu! Chociaż trzeba powiedzieć, że same Plitwice są całkiem spore. To prawie 300 kilometrów kwadratowych fauny i flory. Oczywiście mało kto, zwiedzi każdy centymetr tego miejsca, a właściwie pewnie nikt, ale to sprawia, że na samo zwiedzanie poświęcimy wystarczająco dużo czasu, aby cena za bilet nie wydawała nam się zbyt wygórowana. W cenie biletu otrzymamy również możliwość wstępu na promy oraz do autobusów, które ułatwią transport po Parku Narodowym. Warto zawsze mieć przy sobie bilet, ponieważ powinny być sprawdzane podczas wejścia, chociaż powiem szczerze u mnie tego nie było.

Jaką porą roku zobaczyć Jeziora Plitwickie?

Wiosna, lato, jesień czy zima. Choć ceny biletów różnią się diametralnie to powiem szczerze, że park warto zwiedzić o każdej porze. Jeśli jednak masz możliwość wybrać się tylko o konkretnej porze, jak jesień i boisz się czy krajobraz będzie zapierał dech w piersiach to odpowiem – tak, będzie. Nie da się ukryć, że okres wakacyjny to najlepszy czas dla firm turystycznych. Czy na turystów też? Fakt, pogoda wtedy zazwyczaj dopisuje, ale wiąże się to też z napływem innych turystów. A uwierzcie mi, że Park Jezior Plitiwckich jest miejscem, delikatnie mówiąc obleganym.

jeziora plitiwckie wiosna
jeziora plitiwckie wiosną
jeziora plitwickie lato
jeziora plitwickie latem
jeziora plitiwckie jesien
jeziora plitiwckie jesienią
jeziora plitiwckie zima
jeziora plitiwckie zimą

A gdyby tak ruszyć w zimę? Plitvice pokryte śniegiem… może być pięknie! Pamiętaj, że sam teren parku jest bardzo wielki, a chodzenie zimą może być nieco trudniejsze niż o innej porze roku. Jeżeli nie przeszkadza Ci potencjalny mróz, a dodatkowo chciałbyś zapłacić za bilety jak najmniej, to znalazłeś właśnie idealną opcję!

Jak poruszać się po Jeziorach Plitiwckich?

Tutaj w zasadzie nie mam dla Was szczególnych wskazówek. Osobiście uważam, że każdą drogę, którą obierzecie dostarczy Wam przyjemnych wrażeń. Radzę jednak zapoznać się z mapką parku i ustalić sobie ścieżkę, którą zamierzacie podążać. Tutaj macie bezpośredni link do mapy Narodowego Parku Jezior Plitwickich. Wiadomo, że nie uda się zobaczyć wszystkiego, ale myślę, że rejs statkiem oraz zobaczenie wodospadów jest obowiązkowe!

Jeziora Plitwickie – wskazówki i praktyczne informacje

Plitvice atrakcje

Zacznę od dwóch najważniejszych zasad, do których każdy, kto chce mieć spokój powinien się zastosować.

  • Kup bilet wcześniej przez internet – wspominałem już o tym wyżej, ale przypomnę jeszcze raz. Jeziora Plitwickie to naprawdę wielka atrakcja Chorwacji. Szczególnie latem. Co roku Park Narodowy odwiedza ponad milion osób. Jeżeli nie chcesz czekać w długiej kolejce i tracić sił to naprawdę warto kupić bilet wcześniej.
  • Wygodne buty to podstawa – trasy i szlaki są bardzo długie. Kawałek drogi możemy pokonać autokarem lub statkiem, resztę trasy trzeba przejść pieszo. Odwiedzając Park Narodowy Jezior Plitwickich bądź gotów na wiele godzin wędrówki. Pamiętaj, że warto!
  • Jedzenie i picie przy sobie – choć w Parku jest kilka miejsc, gdzie kupimy coś na ząb to lepiej mieć sobie ze sobą. Nie wiesz jak długo zajmie Ci pokonanie trasy, a ciągły marsz potrafi być męczący.
  • Nie lubisz tłumów? Zwiedzaj od rana! – Każdy doskonale wie, że im wcześniej zaczniesz zwiedzać, tym mniej turystów spotkasz na swojej drodze. Lenistwo, szczególnie na wakacjach potrafi jednak wygrać i większość ludzi pojawi się na szlakach około południa-popołudnia.
  • Uważaj jak chodzisz – na drewnianych kładkach rzadko zobaczysz poręcze. Gdy wcześniej padał deszcz, może być naprawdę ślisko! Patrz pod nogi i uważaj na innych turystów.