Chorwacja słynie z przepięknych miast i widoków. Niezwykły klimat panujący w tym kraju jest gwarancją przede wszystkim udanego wypoczynku. Mnóstwo kurortów, plaż i błękitnej wody pozwala się całkowicie zrelaksować i zapomnieć o problemach. Czy Opatija to dobre miejsce na tego rodzaju odpoczynek?  

Opatija – idealne miejsce do wypoczynku?

Będąc w Chorwacji miałem przyjemność zobaczyć kilka miast. Większość z nich była właśnie nad samym morzem. Wśród nich, na pierwszy rzut oka wyróżniała się niewielka miejscowość Opatija. Wyglądała jak miasto dla bogatych ludzi. Czy tak jest w rzeczywistości? Myślę, że tak. Opatija przypomina mi to miasto, które z jednej strony żyje spokojnie, a z drugiej bogatsi mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji luksusowe sklepy oraz piękne, wystawne hotele.

Samo miasto nie należy do wielkich. W zasadzie nazwałbym je nawet miasteczkiem, ponieważ mieszka tutaj niecałe 7000 osób. Już od setek lat znane było jako uzdrowisko, a następnie, jako modny kurort – idealne miejsce do wypoczynku, które na przestrzeni swojej historii należało do różnych państw m.in Włoch czy Jugosławii. Teraz jest oczywiście miasteczkiem chorwackim.

Kościół św. Jakuba i pozostałości opactwa Benedyktynów

Opatija kościół św Jakuba

Mówiąc o Opatiji nie sposób wspomnieć o czymś, przez co miasto zawdzięcza swoją nazwę. Kościół św. Jakuba został zbudowany na początku XVI wieku. Ponad 400 lat później przeszedł jeszcze rozbudowę. Właśnie od słowa opactwo chorwackie miasto wzięło swoją nazwę. Sama budowla położona jest w malowniczym miejscu ze wspaniałym widokiem na morze. Kościół być może nie należy do najpiękniejszych budowli tego typu, jednak całość nadrabia, jak wcześniej wspomniałem położeniem.

Woda i piękny widok murów oraz skał to popularne miejsce na sesje zdjęciowe. Czasami nawet rodem z Titanica! Niestety, nie zdążyłem sfotografować tej filmowej pary, którzy postanowili odtworzyć legendarną scenę.

Promenada Lungo Mare

Promenada Opatija

Najważniejsze miejsce w Opatiji, które ciągnie się wzdłuż brzegu przez setki metrów. Ma się wrażenie, że przejdziemy promenadą wzdłuż całego miasteczka. Właśnie to miejsce jest obowiązkowym punktem podczas wizyty w mieście. Piękne krajobrazy z błękitną wodą towarzyszą nam podczas spaceru przez całą promenadę.

Spacerują tu młodzi, starzy, biedni i bogaci. Spotkamy tutaj każdego. Cała promenada jest na tyle dużo, że nie ma tam szczególnie wielkiego tłoku. Nawet w trakcie sezonu jest szansa zrobić zdjęcia bez tłumów ludzi, co zresztą widać na zdjęciach!

Promenada Lungo Mare

Dziewczyna z mewą

Dziewczyna z Mewą Opatija

Symbol miasta Opatija. Piękny pomnik, położony w idealnym miejscu. Prawdopodobnie to w dużej mierze sprawia, że jest tak chętnie fotografowany. Wygląda to niemal majestatycznie. Widok lekko uderzających o skały fal, na który ustawiona jest Dziewczyna z Mewą działa wręcz kojąco. Dźwięk wody chyba od zawsze tak na mnie działał. Zostaje tylko znaleźć wolną ławkę, usiąść i na spokojnie podziwiać piękno posągu oraz wielkość morza.

Gdybym tylko miał drona, z pewnością to zdjęcie wyglądałoby znaczenie lepiej. Czasami jednak lepiej, niż dobre zdjęcia, kolekcjonować wspaniałe wspomnienia! Zachęcam. do podziwiania pomnika szczególnie, o zachodzie słońca!

Park Angiolina

Park Opatija

Najpiękniejszy park w całej Opatiji. Wspaniałe kompozycje kwiatów wyglądają niemal jak drogocenny dywan stworzony dla samej królowej. W miejscu, gdy morze mamy na wyciągnięciu ręki piękny park jest miejscem mało docenianym. Niewiele osób zamieni widok morza, na park i trawę. Nie ukrywam, że i ja niechętnie zamieniam widok błękitnej wody na zieloną trawę. Czasami jednak można. Chociaż na chwilę.

Opatija lokalizacja i pogoda
Opatija posąg

Opatija znajduje się w północno-zachodniej części Chorwacji. W bliskiej odległości znajdują się dwa inne Państwa. Zaledwie 20 kilometrów dzieli Opatiję od Słowacji, natomiast do Włoch ta odległość jest nieco większa i wynosi około 60 kilometrów. Jadąc samochodem z południa Polski, powiedzmy Katowic, mamy do pokonania prawie 900 kilometrów. Odległość, jak na podróż przez kilka państw, nie jest tak duża i spokojnie można rozważyć tę opcję.

Słoneczna pogoda w Chorwacji nie jest niczym nadzwyczajnym. Tamtejszy klimat jest nieco przyjaźniejszy niż Polski. Nie myśl jednak, że to kraina wiecznego lata! Tutaj również występuje jesień i zima, a niekiedy dosyć sroga!

Opatija, jako krótki przystanek podczas podróż po Chorwacji

Opatija centrum

Mówiąc szczerze Opatija kojarzy mi się z czymś, w stylu idealnego miejsca na wypoczynek, ale… już na emeryturze. Wydaje mi się, że to miasto nieco dla starszych ludzi. To po prostu piękne miasteczko. Przyjemny klimat, plaża, ciepła woda, ale… no właśnie. Samo miasto właściwie nie oferuje nic specjalnego i to jest największą wadą Opatiji. Przepiękne morskie krajobrazy podczas podroży do Chorwacji to rzecz niemal naturalna. Po drodze wzdłuż morza znajdziemy mnóstwo mniejszych i większych miast. Mniej i bardziej atrakcyjnych. Opatija z pewnością należy do miasta, które mają swój klimat, ale nie oferuje szczególnie ciekawych atrakcji.