Oczywistym jest, że słowo „najlepsza” jest bardzo subiektywna, ale mój głos potwierdza wielu innych graczy. Właśnie oceny fanów gier planszowych pozwoliły Gloomhaven wspiąć się na pierwsze miejsce w rankingu BGG, czyli największej strony o planszówkach. Teraz, masz możliwość zagrania samemu lub z przyjaciółmi w sieci przez platformę Steam.

Gloomhaven – prawdziwa gra planszowa RPG na Twoim komputerze

Gloomhaven na steam

Gloomhaven dostarcza prawdziwej przygody niczym gra RPG w stylu Baldur’s Gate czy Icewind Dale. Swoją przygodę rozpoczynamy od wybrania jednej z 6 dostępnych postaci – od wojownika, przez łotrzyka, aż do maga. Każda postać charakteryzuje się odmiennym stylem gry. Co ciekawe, nawet będąc wojownikiem nie przeżyjemy sami tak długo, jak może się wydawać. Kluczem do zwycięstwa jest ścisła współpraca, szybka eksterminacja wrogów, a przy okazji unikanie obrażeń. Dla niektórych postaci nawet 2 ciosy mogą być śmiertelne, a ilość kart, czyli tak zwana wytrzymałość, powoduje to, że nie możemy uciekać i grać na czas.

Postacie gloomhaven

Postacie niczym z klasycznych gier zdobywają kolejne poziomy, przez co stają się silniejsze. Warto jednak zauważyć, że tylko współpracując uda się osiągnąć zwycięstwo i przejść przez kolejne lochy. Grę wyróżnia nowatorski system walki, w której niewiele jest losowości. W każdej turze korzystamy z dwóch kart. Każda karta posiada inne umiejętności na dole i na górze. W czasie swojej rundy musimy zagrać jedną umiejętność z dołu oraz drugą z góry, w dowolnie wybranej przez siebie kolejności. Ale przedtem przygotujemy się na przygodę!

Gloomhaven items
Czas na zakupy, a tanio nie będzie!

Podróżujemy po mapie pełnej misji i rozmaitych bestii, które przyjdzie nam zgładzić. W międzyczasie odkrywamy karty wydarzeń, które mogą wpłynąć na rozgrywkę, a także wracamy do miasta, aby kupić nowe przedmioty. Z ciekawostek, w grze planszowej każda postać posiada własny cel, który musi zrealizować, aby jego postać mogła przejść na emeryturę. Choć każdy posiada własny cel oraz sam zbiera pieniądze (nie można ich podarować innemu graczowi!) to potrzebujemy siebie nawzajem, aby wygrywać. Grając wiemy o współpracy, ale jednocześnie mamy ochotę podkradać pieniądze leżące na ziemi. Tak jest w grze planszowej, którą kupimy za około 500 złotych, a samo pudło waży około 10 kilogramów. Póki co jednak, gra planszowa i Gloomhaven na steam nieco się jeszcze różni.

Różnice między grą planszową, a Gloomhaven online

Pisząc ten post, gra jest dostępna w tak zwanej wersji early access, czyli nie jest jeszcze ukończona. Aktualnie nie można rozegrać pełnoprawnej kampanii, ale to nie jest tak wielka przeszkoda, jak może się wydawać. Wciąż możemy podróżować po mapie, wybierając kolejne misji i zdobywając nagrody. W każdym momencie między misjami mamy możliwość zmiany postaci czy zakupienia nowych przedmiotów. Niektóre z nich musimy jednak odblokować realizując konkretne cele.

Czas gry

Gloomhaven misja
Nawet zwykłe psy i węże potrafią mocno zranić!

Wydaje mi się, że to jest największa różnica w porównaniu do gry planszowej. Gra w Gloomhaven na Steam jest znacznie szybsza. Jedną misję możemy ukończyć w godzinę lub nieco dłużej. Samo rozłożenie gry planszowej, poruszanie wszystkimi postaciami i wrogami oraz liczenie obrażeń może sprawić, że jedna plansza zajmie nam kilka godzin. Im więcej graczy czy dłuższa gra. Przy maksymalnej liczbie graczy, czyli 4, pojedyncza rozgrywka może nawet zająć całą noc! Grając w 3 osoby po sieci udaje nam się skończy 2-3 kampanie w grając około 2-4 godziny. Niektóre misje uda się ukończyć nawet w mniej niż godzinę. Wydaje mi się, że grając samemu można osiągnąć taki sam czas, lub nawet krótszy. Takiej frajdy z gry jednak wtedy nie będzie.

Wciąż brakuje niektórych elementów elementów

W klasycznej, czyli planszowej wersji gry Gloomhaven, mamy dostępną całą kampanię, której jest do rozegrania ponad 100 scenariuszy. W Gloomhaven online jedynie realizujemy kolejne misje. Nasze postacie, nie posiadają wspomnianego wcześniej celu życiowego, nie otrzymujemy, co misję tajnego zadania, którego nie możemy zdradzić innym, a całe złoto trafia do drużyny, a nie konkretnego bohatera.

Dostępni bohaterowie w Gloomhaven

Gloomhaven characters

17 grywalnych postaci to na razie liczba nieosiągalna dla wersji Gloomhaven online. Aktualnie możemy zagrać 12 różnorodnymi bohaterami, ale ich liczba będzie się stale powiększać. Początkowo mamy dostęp jedynie do 6, a pozostałe odblokowujemy wraz z postępem w grze.

Gloomhaven Steam – Gra nie tylko dla fanów planszówek

Dla kogo więc mogę polecić tę grę? Dla osób, które granie online ze znajomymi, fanów starych gier RPG, a nawet strategii, jak Heroes of Might and Magic. Gloomhaven to gra mocno taktyczna. Należy dokładnie przemyśleć, co każda postać powinna zrobić w tej rundzie. Szarża na kilku wrogów swoim wojownikiem może wydawać się dobrym pomysłem, ale uwierz mi, że nawet 2-3 wrogów może może w ciągu tury sprawić, że Twoje życie spadnie niemal do 0.

Będziemy się świetnie bawić samemu, ale dopiero grając z kimś gra rozwija skrzydła. Na tę chwilę Gloomhaven jest dostępne w języku angielskim, to naprawdę wystarczy znać jedynie podstawy, aby móc cieszyć się rozgrywką. W większości przypadków wystarczy znać jedynie takie nazwy jak attack czy move. Całe szczęście, że angielski zna już niemal każdy.

Kiedyś pisałem już o najlepszych grach planszowych i celowo nie rozpisałem jednej z nich. Uważam, że warto jej poświęcić cały wpis i właśnie tutaj to robię 🙂