Od kilku lat Lidzbark Warmiński należy do najchętniej odwiedzanych miast na całej Warmii – nie mylić z Mazurami! W swoim rodzinnym mieście nie bywam już tak często jak kiedyś, ale gdy tylko miałem chwilę postanowiłem na nowo odwiedzić zamek. Ostatni raz byłem tam pewnie 15, a może i 20 lat temu, więc tym chętniej sprawdziłem po takiej przerwie, co można tam teraz znaleźć.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim – jedna z największych atrakcji na Warmii

zamek w lidzbarku warminskim

Około 50 kilometrów na północ od Olsztyna i 40 kilometrów na południe od granicy z Rosją, znajduje się malownicze miasto, które z roku na roku stawia coraz mocniej na turystykę. O wszystkich turystycznych atrakcjach Lidzbarka Warmińskiego napisze niedługo w innym artykule. Tymczasem opiszę tutaj jedną z największą atrakcji.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim to prawdopodobnie najcenniejsza budowla, którą można odwiedzić w tym niewielkim mieście. Zbudowany w XIV wieku zamek zachowany jest w bardzo dobrym stanie i choć nie należy on do największych, to zwiedzając go, szybko poczujesz średniowieczny klimat. W 2018 zamek uzyskał tytuł Pomnika Historii, co pokazuje, że naprawdę warto go odwiedzić! Wybierać się w podróż po Polsce, warto pomyśleć o przystanku w Lidzbarku Warmińskim.

Czas, jaki powinieneś sobie zarezerwować na zwiedzanie zamku to około 1,5 godziny. Myślę, że tyle wystarczy, aby zobaczyć wszystkie eksponaty, zatrzymać się na trochę w miejscach, które najbardziej Cię zaciekawią – w moim przypadku była to zbrojownia. Miecze, szable, zbroje i strzelby – prawdopodobnie to najbardziej zainteresuje męską część zwiedzających.

Muzeum Warmińskie w zamku – Ile kosztuje zwiedzanie?

zwiedzanie muzeum

We wnętrzu zamku kryje się aktualnie Muzeum Warmińskie. Bilet normalny kosztuje 17 złotych, natomiast ulgowy 12 złotych. Można kupić również bilety rodzinne 2+1 lub 1+2 w cenie 40 złotych. Za dodatkową opłatą można wynająć przewodnika i to nie tylko w języku polskim. Muzeum czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków i czwartków w godzinach 10-17.

Według informacji na stronie znajduje się tu również wypożyczalnia dawnych strojów. Za niewygórowaną cenę – 8 złotych lub 50 złotych w przypadku wypożyczenia na zewnątrz-  możemy sami poczuć się jak dawni mieszczanie, chociaż pewnie bardziej skusi Was strój dworzanina, szlachcica lub biskupa. Jakoś mnie to nie dziwi. Sam nie miałem przyjemności sprawdzić, jak dokładnie działa wypożyczalnia, ale informacje czerpałem z wiarygodnego źródła!

Zbrojownia w zamku w Lidzbarku Warmińskim

zbrojownia lidzbark warminski

Po zakupie biletów możemy wejść na dziedziniec i ruszyć w kierunku zwiedzania. Chyba, że od razu chcesz kupić pamiątki, takie jakie książki czy monety. Jeśli nie, to ruszamy na podbój zamku!

W zamkowym muzeum znajduje się kilka różnych wystaw – od dawnego uzbrojenia przez rzemiosło, aż do malarstwa – od średniowiecznego przez współczesne. Póki co skręcamy w prawo i udajemy się właśnie do mojej ulubionej wystawy.

Miecze muzeum

Znajdziemy tutaj broń z różnego okresu. Od klasycznej broni białej, jak miecze czy szable, przez strzelby i pistolety, aż do wielkich armat. A skoro jest broń to musi być i pancerz. Gdybyśmy żyli w średniowieczu, moglibyśmy tutaj znaleźć odpowiednie rynsztunek do walki. Choć sama wystawa nie należy od największych, to fani dawnych czasów z pewnością docenią kolekcję broni.

Zbroja

Muzeum Ignacego Krasickiego

Ignacy Krasicki był biskupem warmińskim i ważną osobą w historii Lidzbarka Warmińskiego. Był jednym z głównych przedstawicieli Oświecenia. Sam król Stanisław August Poniatowski wręczył mu Order Orła białego. W swoim życiu można śmiało powiedzieć, że łączył karierę duchownego, jak również i poety. Świadczy o tym zarówno status biskupa warmińskiego, a następnie arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz dzieła, które zostały przetłumaczone na wiele języków.

muzeum lidzbark warminski

W muzeum warmińskim znajduje się sporo materiałów poświęconych życiu i twórczości Ignacego Krasickiego. Jeśli interesuje Cię jego biografia to miejsce jest dla Ciebie!

Motywy religijne w muzeum

muzeum sakralne

Nie da się ukryć, że w średniowieczu dominował przede wszystkim jeden temat – religia. Obrazy świętych, relikwie oraz kościoły i kaplice znajdowały się w każdym zamku. O tym jak ważna była religia w Polsce pokazuje również ilość dobrze zachowanych kościołów. Zresztą jak dobrze wiecie nawet wojny były prowadzone na tle religijnym.

Również muzeum warmińskie posiada bogatą kolekcję obrazów i figur świętych. Przechadzając się po kolejnych salach zobaczycie wiele dzieł nawiązujących do Biblii i świętych. Co więcej, jest tutaj nawet zamkowa kaplica. Może nie należy do największych, ale z pewnością jest bardzo unikatowa.

Obraz Bitwa pod Heilsbergiem

OBraz bitwa pod heilsbergiem

Tytułowa bitwa to jedno z najważniejszych wydarzeń, które miało miejsce na terenie dzisiejszego Lidzbarka Warmińskiego. W 1807 roku, właśnie w moim rodzinnym mieście rozegrała się jedna z największych bitew napoleońskich na terenie Polski. W prawdzie nie jest tak znana jak chociażby Bitwa pod Grunwaldem, ale myślę, że fani historii z pewnością wiedzą o tej bitwie więcej niż ja!

Stosunkowo niedawno muzeum w lidzbarskim zamku zakupiło wielki obraz przedstawiający Bitwę pod Heilsbergiem. 6 metrów na 3 metry – właśnie takie wymiary ma obraz Antona Hoffmanna. Myślę, że muzeum warmińskie to idealne miejsce, aby pokazywać obraz nawiązujący do historii tutejszego miasteczka.

Muzeum sztuki w Lidzbarku Warmińskim

Bitwa pod Heilsbergiem to nie jedyny obraz, który znajdziemy w zamku. Z pewnością jest jednak najbardziej wyjątkowy. Zwiedzając kolejne sale natrafimy na wystawę obrazów, w której dominuje sztuka nowoczesna. Nie będę ukrywał, że obrazy, które tam znajdziecie mogą się wydać… dziwne? To chyba najodpowiedniejsze określenie. W końcu jednak w sztuce chodzi o ekspresje.

Czy warto zobaczyć zamek w Lidzbarku Warmińskim?

To zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie nie tylko Lidzbarka, ale i całej Warmii. Mając odrobinę czasu do wykorzystania w tym niewielkim miasteczku, zamek wydaje się być punktem obowiązkowym do zwiedzenia. Wystarczy mniej więcej 1,5 godziny, aby zapoznać się z historią miasta i tego miejsca. A to dopiero pierwsza atrakcja tego wspaniałego miasta.