Ryga na weekend

Stolica, a przy okazji największe miasto Łotwy – Ryga – słynie przede wszystkim z pięknego starego miasta, które w całości wpisane jest na światowej liście UNESCO. To tylko potwierdza, że warto wybrać się do Rygi nawet na krótki weekend. Co więcej, to właśnie 2 dni wystarczą, aby w pełni nacieszyć się tym nadbałtyckim miastem. A jak najłatwiej dostać się do stolicy Łotwy? Oczywiście tanimi liniami!

Tanie loty do Rygi z Warszawy

lotnisko w rydze

Łotwa nie wydaje się być atrakcyjnym kierunkiem na pierwszy rzut oka. Ryga dopiero od niedawna pojawiła się na lotniczej mapie tanich linii, a już szturmem zdobywa popularność. Bilety z podwarszawskiego Modlina można kupić już za 49 złotych w obie strony i to do tego na weekend! W Rydze wylądowałem w piątek po godzinie 17, a wyleciałem z niej w sobotę w okolicach północy. Półtora dnia zwiedzania, za tak niewielkie pieniądze – zdecydowanie było warto.

Jak dojechać z lotniska w Rydze do centrum miasta?

Stare miasto w Rydze

Zaletą lotniska w Rydze jest to, że jest duże, nowoczesne i znajdziemy na nim właściwie wszystko. Do tego ceny nie są takie straszne. A żeby było jeszcze lepiej, samo lotnisko oddalone jest niecałe 20 kilometrów od Starego Miasta i z bardzo łatwym dojazdem. Jedyne co należy zrobić to wyjść przed lotnisko i pójść na pobliski przystanek, gdzie co kilkanaście minut przyjeżdża bus 22, którym dostaniemy się do centrum i jeszcze dalej.

Bilet jednorazowy na komunikację kosztuje 1,15 euro w biletomacie oraz 2 euro u kierowcy.

Ceny w Rydze

Jedzenie w Rydze

Powiem szczerze, że niewiele wiedziałem, ile może kosztować życie na Łotwie. Tym bardziej zdziwiłem się, że ceny były nawet nieco wyższe niż w Polsce. Kompletnie się tego nie spodziewałem. Wydawało mi się, że będzie tu nieco taniej. Przykładowo mała puszka pepsi to kosztuje około 80 centów, natomiast popularny cheeseburger z McDonalda blisko 1,5 euro. Oczywiście im dalej starego miasta, które jest największą turystyczną atrakcją nie tylko Rygi, ale całej Łotwy tym taniej. Więc jeśli planujesz tani city break na Łotwę to unikaj jedzenia w restauracjach na starym mieście. W centrum za jedzenie w nieco lepszej restauracji zapłaciliśmy 40 euro za dwa obiady, piwo i kieliszek wina.

Wkrótce pojawi się oddzielny artykuł z dokładniejszymi cenami wielu produktów.

Zwiedzanie Rygi – 4 największe atrakcje łotewskiej stolicy

Nie trzeba góry pieniędzy, ani wiele czasu, aby nacieszyć się życiem w Rydze. To miasto zamieszkuje mniej więcej tyle samo osób, co Łódź, czyli około 600-700 tysięcy. Większość największych atrakcji znajduje się najwyżej kilkanaście minut pieszo od siebie, więc jeśli chcesz nieco oszczędzić, nie musisz nawet kupować biletów na komunikację miejską. No to rozpoczynamy zwiedzanie Rygi!

Spacer po Starówce w Rydze

Jestem pewien, że stare miasto Was urzeknie! Tutaj znajduję nie tylko centrum miasta, ale również centrum życia. Przepiękne kamienice spotkamy na niemal każdym kroku. Wciąż mają swój dawny urok, a wiele z nich zostało odresturowanych, zachowując pierwotny charakter. To właśnie tutaj zobaczymy kościoły, katedry, wąskie uliczki pomiędzy ozdobionymi budowlami, pomniki czy zamek.

Najważniejszym miejscem jednak jest gotycki Dom Bractwa Czarnogłowych. Niestety budynek ten został zniszczony w 1948 roku, jednak udało się go odbudować. Aktualnie służy on jako muzeum, w którym poznamy bliżej historię miasta, ale jest to również siedziba prezydenta. O tym miejscu, warto opowiedzieć nieco więcej!

Dom Bractwa Czarnogłowych

Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze

Najważniejsza i najbardziej charakterystyczna budowla w Rydze. No, może jeśli chodzi o charakterystyczną to wygrywa biblioteka, ale zostawmy ten temat. Przed budynkiem znajduje się spory plac, na którym spotkacie przewodników oferujących swoje usługi w różnych językach oraz turystów robiących zdjęcia. Kilka kroków dzieli Was od tego, aby wejść do muzeum, gdzie bliżej poznacie historię miasta oraz zobaczycie sale, w których prezydent gościł najważniejsze osoby z całego świata.

Zwiedzanie zaczynamy oczywiście od… zakupu biletu. Koszt to 9 euro dla dorosłej osoby. Szczerze mówiąc to dosyć wysoka cena za to, co mamy do zobaczenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na zwiedzanie, zaczynamy od zejścia na dół, gdzie mamy komnaty, które przybliżą nam historię Rygi. Zobaczymy średniowieczną broń czy piękne pomniki. Ekspozycja dolnych sal przypomina bardzo to, co możemy często zobaczyć w polskich zamkach.

Muzeum Czarnogłowych Ryga

Wracają na górę zostanie nam zwiedzanie wystawnych sal. Przed wejściem do jednej z nich, zobaczycie oryginalny dokument, przekazany przez byłego prezydenta polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Nie będę zdradzał co to jest – zobaczycie przecież sami!

Muzeum Domu bractwa Czarnogłowych

Jeśli jesteście fanami historii, architektury i chcecie dowiedzieć się więcej o Rydze, to właśnie trafiliście w idealne miejsce. Jeśli jednak nie do końca Was to interesuje, to możecie podziwiać budynek z zewnątrz i ruszyć dalej starym miastem.

Pomnik Wolności

Symbol Łotwy Pomnik wolnosci

Pomnik Wolności w Rydze ma ponownie wielkie znaczenie. Dzisiejsze, trudne czasy sprawiają, że coraz częściej patrzy się na niego nie jak na zwykłą statuę, a jak na symbol. Od 1991 roku, kiedy w referendum przegłosowano, aby Łotwa stała się niepodległa, nie minęło tak wiele czasu. A teraz? Pobliska wojna sprawia, że ta wolność ponownie jest zagrożona. Może właśnie dlatego to miejsce jest teraz tak istotne? Co w ogóle przedstawia ta monumentalna figura?

Pomnik Wolnosci w Rydze

Na dole Pomnika Wolności zobaczycie rzeźby przedstawiające: Strażników Ojczyzny, Matkę-Łotwę, Rodzinę oraz Pracę. Dodatkowo, napis umieszczony na cokole możemy przetłumaczyć „Za Ojczyznę i Wolność„. Najważniejszy element znajduje się jednak na samej górze. To właśnie umieszczona tam Kobieta symbolizuje Wolną Łotwę. Uwierzcie mi, ten 35 metrowy pomnik naprawdę robi wrażenie.

Centralne Targowisko w Rydze

Targowisko wygląda jak kilka wielkich hangarów na samoloty. Jeśli tak pomyślałeś, to w zasadzie niewiele się pomyliłeś! Służyły one niegdyś jako właśnie hangary, jednak dla sterowców! Aktualnie w tym miejscu znajdziemy setki stanowisk, gdzie kupisz niemal wszystko do jedzenia. Świeże warzywa i owoce, mięso, sery, ryby, pieczywo i oczywiście regionalne przysmaki. Co ważne, nie tylko z Łotwy! Jeśli nagle złapie Cię ochota na hiszpańskie przekąski, to właśnie na centralnym targowisku znajdziesz okazję do zmiany diety!

A gdy już się porządnie najesz, to oczywiście wypada kupić pamiątkę z Rygi. Magnesy, maskotki, kufle i wiele innych znajdziesz na wielu straganach w środku hangarów. Znaczy się w środku targowiska.

Zwiedzanie Rygi ciąg dalszy. Co można robić w Rydze, gdy ma się więcej czasu?

Dzwina rzeka

Główne atrakcje wystarczą oczywiście na jeden góra dwa dni. A co jeśli masz więcej czasu, bądź interesujesz się motoryzacją albo sztuką? Ryga też ma coś do zaoferowania w tych tematach!

Łotewski Skansen Etnograficzny

Skansen znajduje się w lesie, właściwie już na obrzeżach Rygi, stąd tęż dojazd tam może być nieco dłuższy niż do reszty atrakcji. W tym miejscu zobaczysz zrekonstruowane domy oraz inne budowle z XVII-XX wieku. Zobacz i poczuj na własne oczy jak żyło się kilkaset lat temu.

Muzeum motoryzacji w Rydze

Samochód jaki jest każdy widzi, ale tych z dawnych czasów nie będzie już wiele okazji, aby zobaczyć. W tym miejscu zobaczysz początki motoryzacji i przepiękne egzemplarze aut, którymi sam chętnie bym wciąż jeździł.

Centrum Art Nouveau w Rydze

Muzeum Sztuki w Rydze

Sztukę każdy z nas interpretuje na swój sposób. Zastanawiamy się co artysta miał na myśli, a ja czasami myślę, że nie miał kompletnie nic. Niektóre dzieła to po prostu malunki, które chciał stworzyć, bez żadnej interpretacji. Czy tak było? Oczywiście, że… nie mam pojęcia. W każdym razie, jeśli uwielbiasz dzieła artystów, to znajdziesz tutaj swoje miejsce.

Rejs statkiem po Dźwinie

Rejs po rydze

Rygę można zobaczyć oczywiście z innej perspektywy. Godzinny rejs statkiem po rzece na pewno pozwoli Ci nieco odpocząć, a przy okazji zobaczyć inny kawałek miasta i okolicznych miejsce, które idealnie nadają się na niedzielny spacer. Koszt rejsu to około 15 euro za dorosłą osobę.

Pałac Kultury w… Rydze?

Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy

Podróżując po Rydze już z daleka zobaczysz budowlę, która bardzo mocno przypomina nasz warszawski Pałac Kultury i Nauki. To Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy. Jest zdecydowanie mniej wystawny niż jego „polski brat”, ale widać tutaj rosyjską, a dokładniej sowiecką rękę.

Ryga na weekend – czy warto polecieć?

Centrum Rygi

Łotwa to ciekawy i coraz częściej obierany kierunek. Stoi za tym przede wszystkim Ryanair, dzięki któremu poleciałem tam na krótki weekend (piątek-sobota) za 49 złotych w obie strony. Podczas pobytu spotkałem naprawdę wiele grup, które bawiły się podczas wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego. Łatwo było też usłyszeć, że nie wszyscy z nich pochodzili z Łotwy. Widać, że nie tylko dla Polaków stał się to ciekawy kierunek, aby spędzić weekend w innym kraju za niewielkie pieniądze.

Park w Rydze

Jeszcze do niedawna w ogóle nie pomyślałbym o tym, aby wybrać się na Łotwę. A tymczasem, byłem tam i jestem zadowolony. Ryga na weekend to naprawdę doskonały pomysły zarówno dla par, jak i grupy przyjaciół.