Wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą do Helsinek

Po pierwsze, pomyśl ile dni chcesz spędzić w stolicy Finlandii. Według mnie dwa nie będą wystarczające, aby poznać najciekawsze miejsca, które Helsinki mają do zaproponowania.

Po drugie, sprawdź pogodę. W Helsinkach jest zimniejszy klimat, niż mamy w Polsce i różnice w temperaturze są zauważalne.

Po trzecie – budżet. Zapoznaj się z tekstem na dole i zobacz, ile potrzebujesz na transport, noclegi czy jedzenie.

Tanie loty do Helsinek z Polski

Najważniejsza informacja odnośnie lotów do stolicy Finlandii – Helsinek – jest taka, że można tam dolecieć naprawdę tanio. Najlepsze okazje znajdziemy lecąc z lotniska w Modlinie. Myślę, że bez problemu uda Ci się znaleźć bilety za około 150 złotych w dwie strony. Oczywiście można jeszcze taniej!

Ja znalazłem bilety w obie strony za 78 złotych, co było idealną okazja, aby odbyć tanią podroż do Helsinek. Pamiętaj, że tak tanich biletów raczej nie znajdziesz na weekend i będziesz potrzebował wolnego dnia. Albo dwóch. W ten sposób leciałem w niedziele po godzinie 11, natomiast lot powrotny miałem chwilę po 23 w poniedziałek.

Helsinki – jak dojechać z lotniska do centrum miasta?

To akurat pociąg Świętego Mikołaja, ale innym dojedziesz bez problemu z lotniska do centrum Helsinek.

Pierwsza rzecz, którą musisz wiedzieć zaraz po wyjściu z samolotu jest to, że zapewne czeka Cię całkiem długi spacer. Lotnisko w Helsinkach jest duże, a samo przejście ze swojej bramki do wyjścia może trwać kilkanaście minut. Teraz, zostało nam podjąć decyzję – autobus czy pociąg. Jeśli mam taki wybór to zazwyczaj decyduje się na to drugie.

Pociągiem z lotniska do centrum Helsinek dojedziemy w około 30 minut. Bilet na pojedynczy przejazd to nieco ponad 4 euro. Jeśli zamierzamy tego dnia dokładniej zwiedzać miasto to proponuję zakup biletu na cały dzień. Kosztuje on 11 euro i pozwala poruszać się po całym mieście korzystając z autobusów, tramwajów, metra oraz tramwajów wodnych.

Ile kosztuje nocleg w Helsinkach?

Nocleg w Helsinkach nie należy do tanich. Miejsce dla jednej osoby w hostelu to około 150 złotych. Ceny hotelów są oczywiście sporo wyższe. Za nocleg w „normalnym” miejscu będzie trzeba zapłacić około 400-500 złotych, co przy budżetowej wycieczce może nieco zaboleć. A nie mówię tutaj o szczycie sezonu w Finlandii.

Szukając miejsca do nocowania patrzyłem na miejsca z dostępem do kuchni. Tym sposobem trafiłem do miejsca nieco na uboczu miasta, ale z niewielkim aneksem kuchennym w pokoju, a dodatkowo z dostępem do sauny, siłowni, miejsca do pracy oraz kuchni z prawdziwego zdarzenia za nieco ponad 400 złotych.

Ile kosztuje obiad w Helsinkach?

Powiem od razu na wstępie – jeśli masz dostęp do kuchni, to znacznie taniej wyjdzie gotować sobie samemu. Cena za obiad dla jednej osoby to około 20-30 euro. Jeśli do tego doliczymy coś do picia, czyli jakieś 5-6 euro, to wyjdzie spora kwota.

Woda w Helsinkach

Woda w kranach jest tutaj bardzo czysta i nadaje się picia. Również w restauracji jest bardzo prawdopodobne, że przy zamówieniu wody dostaniemy ją całkiem za darmo.