Regularne ćwiczenia – moje doświadczenia

Regularne ćwiczenia na początku wydają się bardzo proste. Poćwiczę trochę i tak codziennie. Z czasem jednak coraz trudniej o trzymanie tempa i rutyny, mamy większą ochotę odpuścić jeden dzień czy dwa ćwiczeń, a z czasem odpuszczamy całkiem. Oto 5 porad, aby systematycznie ćwiczyć.

1. Ćwicz o tej samej porze

Zawszę ćwiczę o tej samej porze w dni robocze. Kończę pracę o 16, wracam do domu, przebieram się , wstawiam wodę na ryż czy coś podobnego, a w tym czasie zaczynam ćwiczyć. Czasami w przerwach między seriami, brzuszków czy coś uda mi się pokroić trochę kurczaka i po kilku takich przerwach, mięso jest gotowe do smażenia!

2. Obrać cel

Mając cel łatwiej będzie nam do niego dążyć, aktualnie moim celem jest po prostu poprawa kondycji oraz wyglądu. Urlop mam prawie oficjalnie już zaplanowany na sierpień, więc jest to aktualnie mój 'deadline’. Do tego czasu chciałbym poprawić w zauważalnym stopniu swój wygląd oraz poprawić kondycję, aby mieć siły i energię do całych dni chodzenia czy jeżdżenia na rowerze.

Mój najbliższy cel związany z aktywnością to przebiec 15km. Do tej pory największy mój dystans to około 10,2 km. A biegam około 3 tygodni, więc uważam, że spisuję się nieźle.

3. Notowanie postępów i ćwiczeń

Zapisywanie naszych osiągnięć sprawi, że czarno na białym będziemy mieli dowód na to, że idzie nam coraz lepiej. Możemy notować jakie ćwiczenia zrobiliśmy danego dnia, ile serii oraz powtórzeń, a już po kilku/kilkunastu dniach będziemy widzieć nasz progres. We wcześniejszym wpisie o aplikacji Strides (Recenzja aplikacji Strides), opisałem jak możemy sobie pomóc w notowaniu dni w których ćwiczyliśmy oraz śledzić nasza drogę do wymarzonego celu.

4. Trenuj z kimś, motywujcie się

Trening z kimś może zmobilizować nas do nie odpuszczania, druga osoba będzie nas motywować do wyjścia z nią pobiegać lub na siłownie czy inną aktywność fizyczną. Nawet gdy bliska nas osoba jest daleko, może nas motywować do działania. Wystarczy, że będziemy dzielić się swoimi osiągnięciami. Gdy widzimy, że nasz kompan, ma lepszy czas, ćwiczy cały czas regularnie to będziemy starać się go dogonić.

regularne ćwiczenia

5. Zegarek i playlista

Przyznam od razu, że tylko czasami korzystam z tej metody. Wybieram playlistę o określonej długości i ćwiczę dopóki się ona nie skończy. Muzyka sprawia, że lepiej mi się trenuję, a do tego odlicza mój czas do końca ćwiczeń.

Wasze sposoby?

A jakie są wasze sposoby na regularne ćwiczenia? Korzystacie z któreś metody opisanej wyżej czy macie swój sprawdzony, a może i sekretny sposób? 😉