Podróże

Ceny w Malezji – ile kosztuje życie w Malezji?

Jak cenowo wypada Malezja na tle naszego kraju? Jest dobrze! Ceny w sklepach są dosyć zbliżone, jednak nieco więcej za tę samą cenę kupimy w Malezji niż u nas. Oczywiście znajdą się produkty, które będą znacznie droższe. Tak jest wszędzie. Ceny mogą nieco różnić się w stolicy Malezji Kuala Lumpur w porównaniu np. do cen na wyspie Langkawi.

Malezja – ceny i koszty życia

Kuala Lumpur

Tak jak wspominałem, będąc w Malezji nasz portfel nie ucierpi tak bardzo. Zjeść w taniej rodzinnej knajpie to naprawdę niewielki wydatek, a doznania smakowe mogą być bardzo ciekawe! Poniżej znajdziecie ceny produktów oraz usług z jakich skorzystałem będąc w Malezji. Mam nadzieję, że się przydadzą! 🙂

Dodatkowo zapraszam do wcześniejszych wpisów opisujące co robić w Kuala Lumpur w weekend oraz najlepsze atrakcje na Langkawi. Znajdziecie tam trochę porad, które może pomogą Wam zaplanować wycieczkę.

Lokalna waluta w Malezji

Podróżując do Malezji powinniśmy zabrać ze sobą lokalną walutę o nazwie Ringgit (MYR), przy cenach widać natomiast skrót RM. Aktualny kurs według NBP na dzień 07.05.2019 to 0,91 zł. Gdy byłem w Malezji kurs wynosił około 0,88 zł. W każdym razie liczyłem, aby w głowie szybko liczyć, bo przeliczenia lokalnych walut na złotówki mamy chyba wszyscy we krwi robiłem to po prostu jeden do jednego. W artykule zastosowałem przelicznik 1 RM jako 0,90 złotego.

Jako małą ciekawostkę dotyczącą Ringgitów dodam, że można spotkać banknoty papierowe (stare), jak i nowe już plastikowe. Wytrzymalsze, ładniejsze, może mniej ekologiczne? Zostawiłem sobie kilka na pamiątkę!

Ceny żywności w Malezji

Malezja ceny jedzenia

  • piwo/cydr Sommersby – 7 RM (około 6,30 zł)
  • baton KitKat – 3 RM ( około 2,70 zł)
  • gumy do żucia duża paczka – 3 RM (2,70 zł)
  • bułka pizza (coś jak pseudo pizzerinka z piekarni) – 2 RM (1,80 zł)
  • napój energetyczny Redbull – 6.50 RM ( 5,85 zł) – dodam jeszcze, że w wielu krajach Azji natrafimy na dwa rodzaje napojów redbull. Jeden to klasyczny, taki jak u nas. Drugi natomiast jest niegazowany – tego nie polecam! 😉
  • napój energetyczny Umbro lub jakiś podobny po taniości – 2,50 RM (2,25 zł)
  • napój Lipton 0,5 l – 3 RM (2,70 zł)
  • woda mineralna 0,5 l (lub 0,6 nie pamiętam) – 1,5 RM (1,35 zł)
  • Pocky, czyli paluszki do połowy w czekoladzie – 3,5 RM (3,20 zł)
  • napój gazowany pepsi, cola, sprite itp. – 3,5 – 4 RM za 1,5 litra (3,20 – 3,60 zł)
  • olej 1 litr – 4 do 5 RM (3,60 – 4,50 zł)
  • kilogram kałamarnic – 23 RM (20,70 zł)
  • 1 kg piersi z kurczaka – 12 RM (10,80 zł)
  • Nutella, duży słoik – 15 RM (13,50 zł)
  • papierosy – 15 RM (13,50 zł)
  • zupka chińska, ceny naprawdę różne w zależności od wyboru, a ten jest naprawdę duży! – 0,8 do 3 RM (0,70-2,70 zł)
  • chleb, chyba wszystkie są właściwie takie, jak nasze tostowe – 2 do 3 RM (1,80-2,70 zł)
  • masło orzechowe Skippy (chyba 500 g) – 18 RM (16,20 zł)
  • makaron – 3 RM (2,70zł)
  • Tanie chipsy sklepowej marki 7-Eleven, duża paczka – 3,20 RM (2,70 zł)
  • jajka 10 sztuk – 5 RM (4,50 zł)
  • mleko 1 litr – 7 RM (6,30 zł)
  • ryż 1 kg – 3,5 RM (3,15 zł)
  • ziemniaki 1 kg – 3 RM (2,70 zł)
  • jabłka 1 kg – 8 do 10 RM (7,20-9 zł)
  • awokado 1 kg – 7 RM (6,30 zł)
  • banany 1 kg – 5 RM (4,50 zł)
  • mangostan 1 kg – 8-10 RM (7,20-9 zł)
  • rambutan 1 kg – 5-7 RM (4,50-6,30 zł)
  • pomarańcze 1 kg – 8 RM (7,20 zł)
  • truskawki, znalazłem w cenie – około 20 RM za niewielką ilość, chyba 200 g (18 zł)

Ceny w lokalach, restauracjach i knajpach w Malezji

Malezja to jeden z tych krajów, w których patrząc na ceny w lokalach można dojść do wniosku, że lepiej wyjdzie jadać codziennie obiady w tanich Hawker Center niż gotować samemu w domu. Jeżeli jesteście fanami fastfoodów, takich jak McDonald to możecie skusić się tam między innymi na zupę ryżową! Ryż jest większym świętem w Azji niż ziemniaki w Polsce!

  • jedzenie w małej chińskiej budce (ryż, mięso, sos) około 5-8 RM (4,50-7,20 zł)
  • kolacja dla dwóch osób w taniej, małej knajpce – 25 RM (22,50 zł)
  • piwo w chińskiej budce z jedzeniem – 5-6 RM (4,50-5,40 zł)
  • obiad w małej rodzinnej knajpie – 12 do 15 RM (10,80-13,50 zł)
  • sernik w kawiarni (galeria handlowa) – 6,90 RM ( 6,20 zł)
  • Herbata w kawiarni (galeria handlowa) – 5,90 RM ( 5,40 zł)
  • mała Latte w Starbucksie około 14 RM (12,60 zł)
  • przystawka, danie główne i deser w dobrej restauracji około 130-150 RM (117-135 zł)
  • herbata w dobrej restauracji – 10 RM (9 zł)
  • kawa w dobrej restauracji – 12-15 RM (10,80-13,50 zł)
  • makaron lub ryż z mięsem i sosem w niezłej restauracji – 25 RM ( 22,50 zł)

Ceny transportu i atrakcji w Kuala Lumpur i na Langkawi

SkyCab Malezja

Taksówki, Grab (czyli azjatycki Uber), a może pociągi? Wszystko zależy – gdzie, skąd i dokąd! Poruszanie się nie jest wcale najdroższe, więc nawet jeśli nie mamy nieograniczonego budżetu, to z pewnością damy sobie radę!

  • Petronas Towers, wejście do Sky Deck i Obserwatory deck – 99 RM ( 90 zł)
  • oceanarium w Kuala Lumpur – 69 RM (63 zł)
  • Bilet autobusowy z lotniska w Kuala Lumpur do centrum – około 12 RM, jeżeli dobrze pamiętam (11,90 zł)
  • Taksówka z centrum Kuala Lumpur na lotnisko – 60 RM (54 zł)
  • bilet autobusowy w stolicy, zależy od dystansu, ale około 1-2 RM (0,90-1,80 zł)
  • Muzeum iluzji w Kuala Lumpur – 45 RM (40,50 zł)
  • Sky Cab na Langkawi – 55 RM (49,50 zł)
  • Sky Bridge na Langkawi – 5 RM (4,50 zł)

Malezja na każdą kieszeń

Ceny w tym kraju należy traktować niemal tak, jak ceny w Polsce. Sporo taniej zjemy w budkach z jedzeniem. Wielka porcja, za naprawdę niewielkie pieniądze. A smak? Jak dla mnie ok!

Jeżeli tylko znajdę stare paragony albo obudzę się w środku nocy i przypomni mi się cena jakiegoś produktu to od razu zaktualizuję ten wpis!