Gry planszowe już od dawien, dawna nie powinny kojarzyć się z chińczykiem. Chyba, że zatrzymaliśmy się w czasach, gdy za najbardziej skomplikowaną grę uznajemy Monopoly, które ma więcej wspólnego z ruletką niż strategią. Planszówki to jedna z najciekawszych rozrywek – zmuszają do myślenia, interakcji i… dobrej zabawy! Ale co w momencie, gdy akurat jest taki czas, że nie ma z kim zagrać w domu? Na pomoc przychodzi Internet!

Gry planszowe w sieci – gdzie, jak i z kim zagrać w planszówki online?

Aktualne czasy nie pozwalają na spotkania i spędzania wieczorów z przyjaciółmi przy grach planszowych. Na szczęście są też inne wyjścia! Do dyspozycji mamy kilka opcji. Wśród nich są zarówno darmowe jak i płatne. Do grania najczęściej wystarczy jedynie komputer wraz z dostępem do internetu. Gry w przeglądarce z pewnością będą szybszą, tańszą i prostszą opcją, jednak coś za coś. Grając przez przeglądarkę nie możemy liczyć na taką stronę wizualną jaką byśmy chcieli. Pobierając gry na dysk otrzymamy natomiast ładniejszą grafikę, często bardziej dopracowaną rozgrywkę, ale również wymagającą mocniejszego komputera – w dzisiejszych czasach nie powinno to jednak być wielkim problemem.

Poniżej przedstawiam Wam strony, aplikacje oraz sposoby do grania w gry planszowe w internecie – zaczynamy!

Board Game Arena

Bardzo stara strona z całkiem sporą biblioteką gier planszowych. Znajdziemy tu zarówno mniej, jak i bardziej wymagające tytuły. Od zwykłych rzutów kostkami, przez strategię połączoną ze szczęściem, aż do gier w których musimy analizować każdy ruch (nie są to tylko szachy!). W prosty sposób po zalogowaniu zagramy ze znajomymi i to zupełnie za darmo!

Tabletopia

Strona internetowa na której pogramy w sporą ilość gier, a do tego wyglądają one ładnie graficznie! Jest jakiś haczyk? Niestety tak. Wersja podstawowa, czyli brąz pozwala nam grać tylko w część gier. Dostęp do reszty jest zablokowany dopóki nie zdecydujemy się na abonament… Czy 5 dolarów na miesiąc to kwota, którą warto poświęcić za dostęp? To już zależy tylko od Was.

Gry planszowe do pobrania

Może nie wszyscy z Was wiedzą, ale część z gier można po prostu pobrać na swój komputer, telefon lub nawet konsole! Wśród gier dostępnych na komputery czy telefon znajdziemy m.in Pandemic, Carcassonne czy Wsiąść do Pociągu. To jednak nie wszystko, a lista gier stale rośnie, szczególnie dzięki rynkowi Steam. To właśnie tam znajdziemy m.in Gloomhaven, czyli najwyżej ocenianą grę na świecie (w serwisie BGG). Wśród gier planszowych na Playstation 4 jest m.in Uno czy wspomniane wcześniej Wsiąść do Pociągu. Może gry planszowe na komputery i konsole będą coraz modniejszym tworem? Czas pokaże!

Tabletop Simulator

Mój osobisty faworyt na którym spędziłem dziesiątki, no może setki godzin… Grałem tutaj zarówno w zwykłe klasyczne karty, jak również pewnie dobrze znane planszówkowiczom Dixit, Descent 2, Potwory w Tokio, Munchkin czy zajmujący wiele miejsca Gloomhaven, którego rozstawienie i rozegranie może zająć trochę czasu. Z pomocą oskryptowanych gier rozłożenie potrafi zająć dosłownie moment i od razu możemy przejść do najfajniejszej części, czyli grania. W dobrym składzie, z kolegami z całej Polski czy świata, uzbrojeni w mikrofony możemy oddać się wirtualnej rozgrywce! A to wszystko za jednorazowy wydatek w okolicach 30 złotych!

Dlaczego Tabletop to najlepsza opcja?

Niewielka kwota, którą płacimy jednorazowo, a w zamian otrzymujemy wręcz nieograniczony dostęp do gier. Zagramy niemal we wszystko! Od popularnego Talismana czy Uno do najbardziej rozbudowanych gier, których rozstawianie zajmie mnóstwo czasu, a zebranie towarzystwa gotowego na kilka godzin zabawy jest niekiedy niezwykle trudne. Podczas grania w planszówki online przez Tabletop bez problemu zapiszemy postępy w grze, a po wczytaniu wszystko w kilka sekund będzie ponownie na stole! Gdy większość Twoich znajomych graczy rozsianych jest po różnych miastach, a wyjście z domu jest ograniczone przez kwarantanne.

Tabletop ma kilka wad, ale największa z nich jest to, że nie zastąpi wieczornego spotkania przy piwie, chipsach i oczywiście planszówkach. Można jednak wykorzystać go do przetestowania gier! Myślałeś o powiększeniu swojej kolekcji, ale nie chcesz lekką ręką wydać 200 złotych? Najpierw ją sprawdź! Jeszcze lepszym przykładem są gry kolekcjonerskie. Zebranie odpowiedniej talii w Magic The Gathering kosztuje niewyobrażalne pieniądze. Dzięki Tabletop wszystkie karty mamy w jednym miejscu i możemy mierzyć się ze znajomymi tworząc taki deck, jaki chcesz – no i za darmo! Swoją drogą jedna z kart z Magic The Gathering – Czarny Lotos – została sprzedana za ponad 100 tysięcy dolarów! W Magic the Gathering online każdy może ją mieć za darmo 😉

Czy granie w planszówki online ma sens?

Tak i to większy niż wielu z Was może się wydawać! Nie zawsze jest czas na wspólne wyjścia. Najczęściej jest tak, że na co dzień wielu z naszych kompanów mieszka w zupełnie innych miastach, a to oznacza problem z graniem. W moim przypadku rozwiązuje go Tabletop Simulator. Trzeba jednak przyznać, że niektóre gry nie do końca nadają się do rozgrywki przez Internet i wiele na tym tracą. Na szczęście wbrew pozorom takich gier nie jest aż tak wiele!

Grając w planszówki w sieci możemy poczuć utratę klimatu, ale nie to oznacza, że granie jest złe. Ja bardzo często gram w pokera ze znajomymi i pomimo tego, że jest nieco inaczej niż przy spotkaniu to i tak jesteśmy zadowoleni, że mamy możliwość grania i gadania. Zdarza się zagrać również w bardziej rozbudowane tytuły i również tutaj było całkiem nieźle. Jeśli jeszcze nie próbowałeś grać w planszówki online, to naprawdę zachęcam Cię abyś spróbował!

Gry planszowe coraz częściej goszczą na komputery i konsole

Niech przykładem będzie przełożenie najlepszej gry planszowej na świecie według ranking BGG – Gloomhaven. Więcej o wersji Gloomhaven na Steam przyczytacie tutaj.