10-Z Bunker – niezwykłe miejsce na mapie Brna

Szczerze mówiąc większość hoteli i hosteli niewiele się od siebie różni. Dominuje tam zazwyczaj utarty styl, schemat. Ciężko zapamiętać wygląd i wrażenie, które zrobiło na nas miejsce noclegowe. Zwyczajność „nie jest godna” zapamiętania. Wśród miejsc noclegowych w Brnie wyróżnia się 10-Z Bunker. W końcu kto z nas miał możliwość nocowania w bunkrze?

bunkier korytarz

Więcej niż atrakcja. Więcej niż nocleg. Ciężko jednoznacznie określić, czym bardziej jest 10-Z Bunker. To oryginalne miejsce nie tylko w Czechach, ale zapewne w całej Europie. Brno i jego atrakcje mają wiele do zaoferowania osobom, które postanowią zwiedzić stolicę wschodnich Czech. Połączenie wycieczki, zwiedzania i niespotkanego miejsca do noclegu, brzmi naprawdę oryginalnie. Sprawdźmy co 10-Z ma bo do zaoferowania!

Zwiedzanie bunkrów w Brnie – Schron Z-10

bunkier łóżka z-10

Jednym z największych atutów bunkru jest jego położenie. Schron Z-10 znajduje się właściwie w samym centrum miasta. Dlaczego to takie ważne? Żadnego problemu z dojazdem! Możesz niemal w każdym momencie zdecydować się na zwiedzanie, a nie oszukujmy się, znaczną większość czasu spędza się w centrum miasta i jego okolicy. Zresztą, każdy kto podróżował po Czechach wie, że wiele ich miast jest po prostu pięknych! Ale póki co, poruszajmy się pod miastem. Samo zwiedzenia bunkrów potrwa nieco ponad godzinę. W tym czasie przewodnik opowiada historię miejsca oraz jego eksponatów. Sam schron Z-10 nieprzypadkowo znajduje się w pobliżu ratusza. Miał za zadanie chronić najważniejsze osoby w mieście. W zaledwie kilka minut, nawet bez żadnego środka transportu można się dostać z ratusza do bunkrów.

z10 brno pokój

Przewodnik podczas oprowadzania nas po krętych korytarzach bunkra wspominał o wielkiej pasji właściciela. Jestem pewien, że to wszystko prawda! Stara się on na bieżąco znajdować i kupować kolejne elementy wyposażenia. Wszystko, co trafia do Z-10 jest oryginalne i pochodzi wyłącznie z czasów, pasujących do wystroju, ale przede wszystkim historii bunkra. W ten sposób każdy element, który zobaczymy ma swoją bogatą historię. Od wielkich żelaznych drzwi więziennych – w końcu w bunkrach też trzeba było mieć cele – aż po maski gazowe czy sprzęt radiowy. No dobra, przypomniało mi się. Jest jedna, jedyna rzecz, która nie do końca pasuje do wystroju – prysznice i toalety. Od razu dodam jednak, że na luksusy też nie ma co liczyć… Zresztą zobaczycie na zdjęciach!

z10 brno łazienka

Brno – nocleg w bunkrze przeciwatomowym Z-10

nocleg z10 brno

Jesteś fanem oryginalnych miejsc noclegowych? Dobrze trafiłeś! Brno ma coś ciekawego do zaoferowania!

Koszt noclegu w bunkrze Z-10 zaczyna się nieco od niecałych 120 złotych (cena można się różnić w zależności od sezonu). Do wyboru są łóżka w pokojach koedukacyjnych, ale znajdzie się również pokój jednoosobowy, a nawet „luksusowy” pokój! Nocowanie w bunkrze z pewnością nie jest dla każdego. Nie wyobrażam sobie nocować w bunkrze kilku dni, ale jeden? Czemu nie!

brno bunkier kuchnia

Największe wrażenie zrobił na mnie pokój medyczny. Samo jego wyposażenie potrafi wzbudzić lęk i choć wiem, jak niedofinansowana jest nasza służba zdrowia, to cieszę się, że technologia przez te 50 lat poszła do przodu. Wygląd i możliwość zwiedzenia tego pokoju do jedno, ale możliwość spania tam to już zupełnie inna rzecz! Nocleg w takim miejscu z pewnością będzie wyjątkowy, nawet dla osób, które podróżują i widziały już niemal wszystko.