Czy park krokodyli to warta uwagi atrakcji na Langkawi?

farma krokodyli

Park a może farma? Nie wiem, jak do końca powinno się to nazywać po polsku. Farma kojarzy mi się z hodowaniem krokodyli na mięso bądź skórę. W tym wypadku jest zupełnie inaczej. Krokodyle po prostu sobie żyją. Niektóre biorą udział w prostym show.

Są tutaj zarówno małe, jak i dorosłe osobniki. Również takie, które nie miałby szansy przeżyć na wolności przez swoje wady wrodzone. Przykładowo, jeden z krokodyli miał duży garb, co uniemożliwiłby mu życie w naturalnym środowisku. Nie poradziłby sobie.

chory krokodyl
Taki krokodyl nie przeżyłby długo na wolności

Z drugiej strony nie ma co ukrywać, że jest to swego rodzaju zoo i może w delikatnym stopniu cyrk. O czym przeczytacie kawałek dalej. Czy trzymanie zwierząt w niewoli, podczas gdy niektóre z nich nie miałby szansy przetrwania na zewnątrz i odebranie im wolności jest dobre? To już zależy od indywidualnego podejścia.

Gdzie jest Park Krokodyli?

Park Krokodyli znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. Stamtąd już blisko do największych atrakcji Langkawi, jaką jest Sky Bridge oraz Cable Cab Sky Bridge. W tym poście skupimy się jednak na gadach. Najprostszym rozwiązaniem, aby dostać się na miejsce jest oczywiście taksówka. Cena będzie różnić się w zależności od bazy wypadowej. Drugą opcją jest wypożyczenie samochodu.

Cennik Parku Krokodyli

Podstawowy bilet wstępu to 30 RM. My wybraliśmy nieco droższy za 56 RM, w którego cenie był między innymi przewodnik, show oraz karmienie małych krokodyli. Dobra, dobra, ale ile to na polskie?

1 Ringgit malezyjski to w przeliczeniu 0,93 Złotego (dane z maja 2021). Więcej o cenach w Malezji znajdziecie w innym artykule na blogu! Sam nigdy nie jestem pewien czy warto wziąć ze sobą przewodnika czy jednak zwiedzać na własną rękę. Tutaj jednak bardzo polecam skorzystać z przewodnika, który ciekawie opowiadał i potrafił zaciekawić opowieściami, historiami i ciekawostkami o gadach.

Zwiedzanie Crocodile Adventureland Langkawi

krokodyl w wodzie

Samo zwiedzanie było całkiem przyjemne chociaż nie do końca podobały mi się dwa elementy. Mianowicie możliwość zrobienia sobie zdjęcia z niewielkim krokodylem na rękach. Na pewno nie było to dla niego przyjemne. Druga rzecz to show, w którym pracownik wkłada rękę do paszczy zwierzęcia i robi inne podobne sztuczki. Podczas tego pokazu trzeba być cicho, aby nie wystraszyć krokodyla. Podobno może się to źle skończyć. Sama formuła zabawy nie przemawia do mnie, ale dawanie szansy przeżycia nie do końca zdrowym istotom, które nie poradziłby sobie na wolności to rekompensuje.

Samo zwiedzanie miejsce, podziwianie różnego rodzaju gadów oraz wysłuchanie o nich od przewodnika zajmie nieco ponad godzinę. Nie oszukujmy się, nie ma po co spędzać tam połowy dnia.

Karmienie małych krokodyli

małe krokodyle

Wraz z wiekiem krokodyle tracą młodzieńczą werwę. Małe gady, gdy tylko zobaczą jedzenie wariują i są niezwykle szybkie. Choć również dorosłe osobniki widząc jedzenie potrafią nawet przypadkiem (a może i nie?) odgryźć kończynę innemu krokodylowi. Przynajmniej tak było na znanym filmie z Internetu.

Za cenę droższego biletu otrzymamy niewielką ilość jedzenia, aby móc nakarmić małe gady. Oczywiście, oddziela nas siatka, a jedzenie będziemy im rzucać. Obawiam się, że nawet taki malec byłby wstanie zrobić niezłą krzywdę. Raczej nie chciałbym znaleźć się obok nich.

Wycieczka z przewodnikiem

Wybierając opcje podróży z przewodnikiem gwarantujemy sobie ciekawe opowieści. Dowiemy się o różnicach między aligatorem a krokodylem czy o zwyczajach tych niezwykłych stworzeń. Sam przewodnik dobrze posługiwał się angielskim, a jego akcent absolutnie w niczym nie przeszkadzał. Przyznam, że dzięki niemu wycieczka była bardzo ciekawa.

Choć nie zawsze jestem fanem podróżowania z przewodnikiem, tak tutaj absolutnie tego nie żałuje.

Zdjęcie z krokodylem na rękach

crocodile langkawi

To nie podobało mi się najbardziej. Oczywiście, że pewnie dla dzieci to niemała frajda, ale męczenie zwierzęcia i ciągłe przekładanie z rąk do rąk na pewno nie jest niczym przyjemnym. Właśnie dlatego to odpuściliśmy. Samo zdjęcie jest również dodatkowo płatne, jeśli dobrze pamiętam.

Czy warto wybrać się do Parku Krokodyli będąc na Langkawi?

Nie oszukujmy się, nie jest to nic nadzwyczajnego. Największą zaletą Parku krokodyli jest lokalizacja. Znajduje się on tuż obok największej atrakcji Langkawi, do której po prostu trzeba się wybrać, więc park może stanowić kolejny szybkie przystanek. Jeśli postanowimy odwiedzić krokodyle, warto wybrać opcję z przewodnikiem, który naprawdę z pasją potrafi opowiedzieć o tych stworzeniach.