Jak zapewne już wiesz, Chorwacja jest jedną z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji europejczyków. Głównie z tego powodu z roku na rok staje się bardziej zatłoczona w czasie lata. Aby uniknąć tłumu turystów, wiele osób wybiera na swój urlop na jedną z chorwackich wysp. Jeśli i ty chcesz spróbować spędzić tam wakacje, to swój nocleg możesz zarezerwować na stronie tutaj.

W dzisiejszym artykule skupimy się na wyspie Krk, opowiemy o tym, jak na nią dotrzeć, jakie plaże warto odwiedzić, oraz co koniecznie zwiedzić.

Jak dotrzeć na wyspę Krk?

Wiele osób, zniechęconych jest trudnościami w dotarciu na wyspy, dlatego też często rezygnują. W przypadku wyspy Krk nie musimy się o to obawiać. Mamy aż 3 możliwości dotarcia tam.

  1. Samolot – to jedna z niewielu wysp, na której znajduje się międzynarodowe lotnisko, więc bez problemu dotrzemy tam z wielu miejsc świata.
  2. Samochód – na większość wysp nie dojedziemy też samochodem, ale Krk stanowi tu wyjątek! Z lądu można się na nią dostać mostem Krckim.
  3. Prom – oczywiście, można dojechać tam też standardowo, za pośrednictwem promu, ale ten sposób nie jest polecany, ponieważ nie jest ekonomiczny w porównaniu do innych.

Plażowanie na wyspie – najlepsze plaże na wyspie

Wyspa jest ogromna, dlatego też znajdziemy tu, każdy rodzaj plaży, od typowych kamienistych, przez piaszczyste, aż po betonowe. Wiele z plaż znajdujących się na wyspie ma też przyznaną niebieską flagę, oznacza to, że są przyjazne dla turystów, a ich woda jest wyjątkowo czysta. Poniżej przedstawiamy najlepsze plaże:

  • Plaża błota leczniczego w zatoce Seline
  • Plaża Potovosce – Vrbnik
  • Oprna Plaża – Stara Baška Wieś
  • Plaża Golden Bay – Wyspa Krk
  • Plaża Vela Riva – Zatoka Čavlena
  • Plaża Porporela – Miasto Krk

Atrakcje i zwiedzanie

Na Krk znajdziemy wiele atrakcji, zwłaszcza dla osób lubiących aktywność fizyczną. Cała wyspa pełna jest tras rowerowych. Oprócz nich znajdziemy też trasy piesze, czy trasy górskie. Jedną z lepszych tras górski, jest trasa na szczyt Obzova, góra nie jest wysoka, bo ma zaledwie 569 m n.p.m., ale możemy z niej podziwiać piękny widok na całą wyspę Krk oraz sąsiadującą z nią Cres. Dla fanów wspinaczek znajdzie się też wiele tras wspinaczkowych.

Będąc na tej wyspie, koniecznie musimy odwiedzić jej najważniejsze miasto Krk. Warto przejść się starówką, która otoczona jest obronnymi murami za czasów starożytnych. Na starówce znajdziemy charakterystyczne dzwonnice, które są symbolem miasta, oraz wspaniałą katedrę otoczoną 14 kolumnami. Wszystko mimo swojej bogatej historii zachowało się do dnia dzisiejszego i daje nam możliwość podziwiania zabytków.

Kolejne miasto, które trzeba odwiedzić to Baška, mimo że w sezonie jest dość zatłoczona, to warto ją odwiedzić. U jej zboczu znajduje się Kościół św. Jana Chrzciciela, z którego możemy podziwiać widok na całą Baškę i pobliskie miejscowości. Będąc tam, musimy pamiętać też o odwiedzeniu lokalnych plaż, które uważane są za najlepsze w Chorwacji.

Podsumowanie

Krk to niesamowita wyspa, pełna atrakcji, pięknych plaż i niezapomnianych doznań. Jak widzisz wcale nie tak trudno na nią dotrzeć, a może okazać się lepszym rozwiązaniem niż klasyczne wakacje w Dalmacji.