Jaki jest najlepszy dron dla początkującego podróżnika?

Jeszcze kilka lat temu zdjęcia czy filmy robione kilkadziesiąt metrów nad ziemią mogliśmy oglądać tylko w telewizji. Teraz, za niewielką cenę, każdy ma możliwość zakupu drona i fotografowania gór, lasów czy miast z innej niż zawsze perspektywy. Dron Dji Mini 2 mieści się w dłoni i waży nieco więcej niż telefon komórkowy, więc bez żadnych przeszkód zabierzesz go na spacer czy wycieczkę. A potem zostaje już tylko wzbić się w powietrze!

Od czego zacząć przygodę z dronami i dlaczego od Dji Mini 2?

Dji mini 2 w locie

Swojego pierwszego drona kupiłem kilka lat temu. Zaczęło się od tanich zabawek ściąganych zza granicy. Dalekiej wschodniej granicy. No dobra, po prostu z AliExpress… Po kilku lotach wydawało mi się, że to zupełnie nie dla mnie, a trudność sterowania i utrzymania drona w powietrzu, aby najmniejszy podmuch wiatru go nie znosił, było niemal niemożliwe. Zabawki za kilkaset złotych okazały się wielkim błędem, przez które zraziłem się przez pewien czas. Kolejnym przystankiem był właśnie Dji Mini 2. Wybrałem go przede wszystkim z trzech względów.

 1. wielkość – mały rozmiar pozwala go zabrać bez większych problemów w każde miejsce. Co ważne, bez problem zmieści się jako mały bagaż do samolotu.
 2. waga – to nieco inna kategoria niż wielkość, ponieważ to od wagi zależy, czy będziemy musieli robić zdawać egzaminy na pilota. Niewielka waga pozwala latać bez zdawania testów praktycznych.
 3. cena do jakości – z jednej strony nie chciałem wydawać wielkich pieniędzy, a z drugiej, nie chciałem by niska cena odbiła się na jakości latania oraz zdjęć.

Dji Mini 2 to niewątpliwie najlepszy dron dla początkujących podróżników – zmieści się wszędzie, a nie wielka waga pozwala często używać go bez zbędnych zezwoleń. Pamiętaj, podczas podróży do innego kraju sprawdź jakie obowiązujące prawa i obowiązki. W niektórych krajach może być potrzebne niezbędne zezwolenie do latania dronem, a w innych może to być nawet zakazane!

djimini2 wielkość

Zdjęcia z podróży w innej perspektywie

Uwielbiam podczas bliskich wędrówek czy w czasie dalszych podróży wyjąć na chwilę drona i polatać te krótkie 10-15 minut, aby zobaczyć okolice z innej perspektywy. W taki ciekawy sposób można wykorzystać krótką przerwę w trasie. Zjechać samochodem na boczną, szutrową drogę i zobaczyć krajobraz z lotu ptaka – to jest to! Zdecydowanie bardziej wolę to robić w lasach lub nad wodą niż w centrum miast. Chyba po prostu wolę latać w spokoju, z dala od jakiegokolwiek zgiełku. 

zdjecie z drona

Latanie dronem sprawia, że nawet zwykła ścieżka w środku lasku nabiera niesamowitego blasku.

Lidzbark Warminski z drona

Moje rodzinne miasteczko z lotu ptaka wygląda znacznie ciekawiej. Widziałem je z tej perspektywy pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni.

krajobraz-z-lotu-ptaka
Rzeka, pole i las – z góry wygląda piękniej.

Jak i gdzie latać legalnie Mini 2?

Przepisy odnośnie latania dronami zmieniły się w ostatnim czasie diametralnie. Wraz z początkiem roku 2021, w zależności od rodzaju drona trzeba zaliczyć test online lub egzamin. W przypadku Dji Mini 2 przepisy okazały się bardzo łaskawe. Z racji jego niewielkiej wagi wystarczy jedynie rejestracja i zaliczenie prostego testu. Ciekawostką jest, że drony o wadze poniżej 250 gram, a wspomnę, że Mini 2 waży 249g. więc teoretycznie nie potrzebowałby pozwolenia. Jednak z racji posiadania kamery, czyli urządzenia umożliwiającego zbieranie danych, potrzebujesz zaliczyć prosty test online.

Przed pierwszym lotem należy spełnić kilka warunków. Zarejestruj się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator drona. Numer operatora, który otrzymałeś musisz umieścić na swoim dronie. Ja po prostu napisałem go na kawałku kartki i przykleiłem taśmą. Niezłe DIY, co? Następnie zostaje zdanie testu. Na początku jednak zapoznajmy się z podstawowymi informacjami. Przeczytanie wszystkiego oraz sam egzamin zajmie nam nieco ponad godzinę. Czy teraz możemy już latać?

panorama warszawa dron

Tak, pamiętajmy jednak, aby przestrzegać ogólnych zasad i rejestrować lot w aplikacji DroneRadar. Aplikacja pokazuje nam gdzie i pod jakimi warunkami możemy latać. W wielkim skrócie mówiąc: nie latajmy wyżej niż 120 metrów oraz unikajmy czerwonych miejsc na mapie. Najczęściej są to okolice lotniska, Parki Narodowe oraz tereny blisko granicy. Nie będę zdradzał wszystkiego, bo musisz zapoznać się trochę z obowiązującymi prawami zanim zaczniesz latać. Dla bezpieczeństwa Twojego oraz innych!

Pamiętaj, aby przed każdym lotem zrobić check-in w aplikacji Drone radar!

Dji Mini 2 – sterowanie i funkcje

Podstawy latania ogarnia się naprawdę szybko. Całość jest nieco, jak sterowanie padem podczas grania na konsoli, więc jeśli grywasz na PlayStation czy Xboxie to masz przewagę na starcie!

Ważną informacją jest to, że Mini 2 nie posiada czujników wykrywania przeszkód (z wyjątkiem czujnika na dola, aby wiedział, kiedy zbliża się do podłoża), więc musisz latać ostrożnie. Lot zbyt blisko drzewa może zakończyć się nieprzyjemnym spotkaniem z gałęzią.

Jedną z ciekawszych funkcji małego drona jest automatyczny transfer zdjęć i filmów. W trakcie loty, możesz zrobić sobie krótką przerwę, aby na bieżąco przeglądać zrobione przed chwilą fotografie. Żadnego podłączania, powolnego transferu po powrocie do domu. Kończysz lot i już możesz rozpocząć przeglądanie i obróbkę zdjęcie w Lightroomie.

Miłym dodatkiem jest również funkcja Return to home, dzięki czemu Twój dron automatycznie wróci do ustalonego wcześniej miejsca. Przypominam jednak, że nie posiada on czujników wykrywania przeszkód, więc jeśli jest w środku lasu na niewielkiej wysokości to może być to bardzo ryzykowne…

Filmowanie za pomocą Dji Mini 2

most warszawa dron

Dji Mini 2 pozwala na kręcenie filmów w full hd i 60 klatkach na sekundę lub w jakości 4K i 30FPS. Sam musisz zdecydować, co bardziej cenisz – jakość czy płynność. Ogólnie rzecz biorąc, podsumowałbym jakość filmów jako niezłą.

Dj Mini 2 posiada tak zwane funkcje Quick Shots. Pozwalają one na automatyczne latanie dronem w określonych trajektoriach. Dzięki nim zrobimy zrobimy ciekawe ujęcia w stylu bumeranga czy wykonamy lot dookoła oznaczonego na ekranie celu. Żadnego sterowania. Dron zrobi to całkiem sam. funkcje są przydatne nie tylko dla amatorów, którzy chcą za pomocą jednego przycisku zrobić ciekawe ujęcie, ale również dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W końcu zrobienie idealnego okręgu za pomocą drona nie jest takie proste.

Jakość zdjęć Dji Mini 2

krajobraz-dron

Wystarczy jednak odrobina lightrooma, aby podbić kolory i zdjęcia od razu prezentują się znacznie lepiej. Polecam skorzystać z darmowych presetów, aby przerabianie zdjęć trwało zaledwie ułamek sekundy, a efekt był naprawdę dobry. Wydaje mi się, że największa wadą zarówno zdjęć i jak i filmów jest niska jakość przy słabym oświetleniu.

Szkoda tylko, że aparat nie ma możliwości zrobienia pionowego zdjęcia, czasami by się to przydało. Przykładowo na Instagram stories.

Dji mini 2 i czas latania – jak długo mogę latać?

Czas działania jednej baterii to około 30 minut, co naprawdę jest wystarczające, aby zwiedzieć okolicę, w której mamy zamiar polatać. Kupując wersję Dji Mini 2 combo otrzymamy łącznie 3 akumulatory. Tym samym w powietrzu możemy spędzić blisko 1,5 godziny. Osobiście najczęściej latałem około godzinę, rzadko kiedy zdarzała się sytuacja, aby wykorzystał niemal do końca wszystkie trzy akumulatory. Warto mieć jednak więcej czasu do latania, szczególnie, gdy zabieramy w nasze podróże.

Dji Mini 2 – wady i zalety

las-widok-z-drona

Przyjdźmy do uwielbianego przez wszystkich podsumowania, czyli plusy i zalety Dji Mini 2.

Plusy:

 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości,
 • niewielki rozmiar, mała waga pozwalają na latanie bez egzaminów
 • niedroga gwarancja Dji care i bardzo dobry serwis,
 • zadowalająca jakość zdjęć i wideo w odpowiednich warunkach,
 • około 30 minut lotu na jednej baterii,
 • prosta, intuicyjna obsługa
 • najlepszy wybór na początek przygody z dronami.

minusy:

 • kiepskie filmy i wideo w słabym świetle,
 • Brak możliwości robienia pionowych zdjęć i filmów
 • cena wydaje się sporo jak na początek przygody z lataniem dronem, ale nie warto zaczynać od tańszych – około 2100 zł za wersję podstawową i 3000 zł za wersję combo

Czy warto kupić Dji Mini 2?

combo dji mini2

Jeśli lubisz robić zdjęcia lub kręcić filmy podczas spacerów bądź podróży to na pewno będziesz zadowolony. Dodatkowo, niewielka waga i kieszonkowy rozmiar sprawia, że zabierzesz go, gdzie tylko chcesz. Zakup drona na pewno nie będzie najtańszy. W jego miejsce można równie dobre kupić telefon z całkiem niezłej półki bądź aparat fotograficzny. Zwykła wersja – bez torby, dodatkowych akumulatorów i kilku zapasowych części to koszt około 2000-2100 złotych. Wersja rozszerzona to mniej więcej 3000 zł. Do tej kwoty można jeszcze dodać ubezpieczenie. W przypadku rozbicia drona możesz liczyć na naprawę bądź nawet wymianę.

Jeżeli jesteś zdecydowany na zakup drona, chcesz móc go zabierać wszędzie i latać bez zdawania testu praktycznego, to nie znajdziesz nic lepszego. Jeśli postanowisz kupić coś tańszego możesz się nieco zrazić do latania z dwóch głównych powodów. Słabej jakości zdjęć i nagrań oraz niewygodnego sterowania wraz ze słabą stabilnością. Dji Mini 2 gwarantuje przyzwoite fotki oraz filmy, a także ma całkiem dobrą odporność na wiatr.