Praga na weekend – najlepsze atrakcje w stolicy Czech

Praga to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie, o ile nie na całym świecie. Słynny Most Karola czy Zegar Astronomiczny to tylko niektóre z miejsc wartych zobaczenia. Stolica Czech przetrwała wojnę i zachowała piękne kamienice, których można podziwiać wręcz nieliczoną liczbę. A co jeszcze warto zobaczyć w Pradze na weekend?

Zwiedzanie Pragi

Praga – transport z lotniska do centrum. Jak dojechać do miasta?

Lotnisko w Pradze oddalone jest zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum. Oznacza to, że sam dojazd będzie bardzo prosty i krótki. W zależności od godziny i środka transport zajmie nam 15 do 30 minut. Najłatwiejszym, ale nie najtańszym środkiem transportu jest Uber. Mieszkając w Warszawie częściej korzystam z Bolta, ale w Pradze różnica wynosiła blisko 200 koron i co daje około 40 złotych. Warto jednak sprawdzić obie opcje. W godzinach wieczornych 22-23 Uber kosztował około 400 koron (80 złotych). Lecąc przykładowo z Warszawy spotkasz przy terminalu niemal samych Polaków, z którymi możesz się bez problemu dogadać i razem dojedziecie w okolice centrum.

Praga centrum

Kolejnym i najbardziej polecanym przeze mnie sposobem dojazdu z lotniska jest transport publiczny. Wychodząc z terminalu mamy przystanek autobusowy pod samym nosem. Wsiadamy w autobus linii 191 i jedziemy pod samą stację metra. Tam wystarczy już wsiąść w zieloną linię – spokojnie, na tej stacji innej nie ma – i pojechać w kierunku serca Pragi. Cena jednego biletu to zaledwie 40 koron, a drogę pokonamy w około 30 minut, w zależności, gdzie dokładnie wysiadamy.

Jeśli stawiasz na wygodę odpalaj aplikację Uber lub Bolt. Jeśli jednak chcesz wydać 10 razy mniej idź na przystanek i czekaj na autobus 191, a potem przesiądź się w metro.

Most Karola – symbol czeskiej Pragi

Most Karola w Pradze

To prawdopodobnie najbardziej znany element stolicy Czech. Kamienny most o długości ponad 500 metrów łączy Stare miasto z dzielnica Mala Strana. Otwarty jest wyłącznie dla ruchu pieszego i niemal każdego dnia, o każdej porze natrafimy na tłum turystów, którzy chcą mieć zdjęcie z tego miejsca. Most ozdobiony jest licznymi figurami. Są to m.in pomniki Matki Boskiej czy Jezusa, a więc dominuje tematyka religijna.

Most Karola

Na początku, lub końcu, zależy z której strony patrzeć, znajduje się wieża. Nie wiem z której strony liczy się początek, a z której koniec, więc powiedzmy po prostu, że od strony miasta. Ciemna wieża jest dostępna również dla zwiedzających. Osobiście nie widzę potrzeby na nią wchodzić, szczególnie, że oczywiście nie jest to darmowe.

Zegar Astronomiczny

Zegar astronomiczny

Kolejne miejsce po Moście Karola, gdzie niemal zawsze spotkamy tłumy turystów. Nic dziwnego, w końcu znajduje się na jednej ze ścian Ratusza Staromiejskiego, czyli właściwie w samym sercu Pragi. My, Polacy, doskonale wiemy, że to właśnie w centrum, na starym mieście, starówce, czy jak to jeszcze nazwać, najczęściej znajdziemy wspaniałe zabytki.

Praski zegar astronomiczny powstał w XV wieku, jednak od tego czasu przeszedł już sporo napraw i renowacji. Ostatni wielki remont zegara miał miejsce zaledwie kilka lat temu i potrwał 1,5 roku. Całe szczęście, że ponownie można go podziwiać! Ta część zegara jest „strzeżona” przez cztery figury symbolizujące różne postacie. Są to mędrzec, kronikarz, anioł oraz astronom (naukowiec). To jednak niejedyne figury, które zobaczymy przy zegarze. Kościotrup symbolizujący śmierć oraz wielu świętych to kolejne osoby, które nieodłącznie towarzyszą astronomicznego zegarowi.

Zegar astronomiczny w Pradze

Co ciekawe, Praga to nie jedyne czeskie miasto, w którym możemy podziwiać zegar astronomiczny. Kolejny z nich zajmuje się w mieście Ołomuniec. Zobacz, co warto zobaczyć w Ołumuńcu.

Muzeum w Pradze – jakie muzeum warto odwiedzić?

Jak w każdym większym miejsce, mamy sporo muzeów do wyboru. Czy to Muzeum Narodowe czy bardziej specjalistyczne, jak chociażby muzeum bardziej dla… dorosłych. Nie, nie jest to muzeum piwa. Takie znajdziecie niemal w każdym barze! No dobra, to zaczynamy zwiedzanie i podziwianie eksponatów muzealnych.

Muzeum Narodowe w Pradze

Muzeum Narodowe w Pradze

Pierwsze co przychodzi na myśl, to oczywiście czeskie Muzeum Narodowe, którego olbrzymi i przepiękny neorenasansowy gmach znajduje się właściwie w samym sercu Pragi – na Placu Wacława. Akurat zatrzymałem się w hotelu blisko tego miejsca, więc kilka minut pieszo i byłem na miejscu! Jeśli jednak ktoś ma nieco dalej, to wystarczy wysiąść na stacji metra o nazwie… Muzeum.

A teraz do rzeczy, co tam znajdziemy? Jedna z nas to królestwo kamieni i minerałów. Setki kamieni pochodzących z całego świata. Polska, Czechy, Niemcy, ale też Brazylia czy RPA. Wydaje się, że kamienie mają odcienie wszystkich możliwych kolorów. To niesamowite, że są na naszym świecie minerały, które wyglądają tak niezwykle.

Kolekcja minerałów w Pradze

Królestwa fauny są niezwykle bogate. I nie mówię tu tylko o zwierzętach, które żyją teraz. W Muzeum Narodowym zobaczymy nie tylko współczesne stworzenia, ale również te, które zniknęły miliony lat temu. Poznamy całą historię ewolucji. Wśród eksponatów są szkielety (jeden z nich ciągnie się niemal przez całą salę!), figury, ale także najprawdziwsze elementy, jak skorupy wielkich żółwi. To wszystko znajdziemy w kilku różnych salach, które wprowadzą nas w świat ssaków, płazów, gadów czy morskich stworzeń.

Historia ewolucji
Nie wiem kto jest gróźniejszy!

Podczas swojej wizyty obejrzałem również wiele mniejszych wystaw. Jedna z nich dotyczyła znanych czeskich ludzi. Kolejna przedstawiała historię Igrzysk Olimpijskich, gdzie m.in mogliśmy zobaczyć ewolucję rowerów do kolarstwa.

Muzeum Narodowe w Pradzw zwiedzanie

Muzeum Narodowe w Pradze – ile kosztuje zwiedzanie?

No dobra, a teraz najważniejsze pytanie – ile to kosztuje? Przyjemność zwiedzania muzeum to koszt 250 koron dla dorosłej osoby oraz 150 koron dla dziecka. Dzieci do lat 15 wchodzą natomiast za darmo.

Muzeum Maszyn Erotycznych w Pradze

Muzeum maszyn erotycznych w Pradze

Kolejna pozycja na liście nie jest dla dzieci. Poznamy tutaj urządzania, które od setek lat sprawiały ludziom przyjemność. Od bardzo prostych maszyn do naprawdę nowoczesnych i zaawansowanych, które kosztowałaby dzisiaj tysiące złotych. O ile nawet nie więcej!

Niezwykłe muzeum w Pradze

Trzeba przyznać, że pomysł na to muzeum jest oryginalny i wyjątkowy. Trzy piętra wypełnione gadżetami zapewniają zwiedzenia na mniej więcej godzinę czasu. Do największych minusów muzeum należy jednak jego cena. Wydaje mi się, że jest nieco nieadekwatna do tego, co tam zastaniemy. Jeśli jednak tematyka muzeum jest dla Ciebie wyjątkowo ciekawa, to pieniądze na pewno są rzeczą drugorzędną 😉

Bilet dla jednej osoby to koszt około 50 złotych (250 koron czeskich).

Muzeum Figur Woskowych (i czekolady!)

Muzeum Figur Woskowych

Niecodzienne połączenie. W jednym budynku i w cenie jednego biletu mamy wstęp do dwóch muzeów. Trzeba przyznać, że to nieco dziwne, aby łączyć figury znanych osób z historią i procesem tworzenia czekolady. Wróćmy jednak do tego, co tam znajdziemy.

Na parterze czeka nas kilka figur dawnych odkrywców oraz postaci historycznych oraz opis procesu tworzenia czekolady. Oprócz tego możemy również skosztować czekolady – deserowej, mlecznej oraz białej (tak, wiem, to nie czekolada, aczkolwiek muszę przyznać, że ją bardzo lubię!). Tuż po małym deserze pora wejść na górę i zobaczyć pozostałe woskowe figury. Są tam przede wszystkim aktorzy – Tom Hanks jako Forrest Gump, Brad Pitt, Angelina Jolie, George Clooney, Albert Einstein czy piłkarz Pavel Nedved. Część figur wygląda naprawdę dobrze. Moim faworytem jest Jason Statham, którego widać z podwórka i zachęca do odwiedzenia muzeum. Przyznam się szczerze, że to właśnie on mnie do tego namówił.

Muzeum Figur Woskowych w Pradze

Mówiąc jednak szczerze około 50 złotych od osoby za wizytę w tym muzeum to zdecydowanie za dużo. Bardziej kojarzy mi się to z atrakcją za przysłowiową złotówkę.

Praga – Rejsy statkiem po Wełtawie

Rejsy po Wełtawie Praga

Dla osób chcących zobaczyć miasto od strony wody mam dobrą wiadomość. Rejsów statkami po rzece jest naprawdę wiele. Od niewielkich statków i godzinnych rejsów przez dłuższe wycieczki połączone z lunchem bądź kolacją. Nawet krótka wyprawa po rzece pozwoli podziwiać Pragę z zupełnie innej perspektywy. A jeśli nie masz pomysłu, gdzie i co chciałbyś zjeść, to może właśnie posiłek na statku w ciepły letni wieczór będzie idealny?

Rejs statkiem po Wełtawie w wersji budżetowej będzie kosztować około 60-80 złotych. Nie jest to majątek, a biorąc po uwagę, że wejściówki do większości muzeum kosztują około 50 złotych to wydaje się bardzo przystępną ceną.

Jeśli liczysz jednak na obiad na statku bądź lunch to musisz liczyć się z wydatkiem około 150 złotych do nawet ponad 300 złotych od osoby. Oczywiście nie zdziwiłbym się, gdyby była możliwość zakupu rejsu nowoczesnym statkiem w cenie 500 czy nawet 1000 złotych. Takie ceny jednak kompletnie mnie nie interesowały.

Wyszehrad w Pradze – panorama miasta na miejskich murach

Wyszehrad Praga

Wyszehrad to nie tylko jedna z dzielnic Pragi, ale również nazwa znajdującego się tam zamku. W tym miejscu szybko poczujesz ducha średniowiecznego miasta. Długie, oplatające dzielnicę mury to idealny spot, aby podziwiać panoramę Pragi.

Mury, bramy, zamek, park, rzeka – tutaj znajdziesz wszystko, aby urozmaicić swój spacer i w spokojnym, swoim tempie, będziesz mógł wchłonąć ducha wyszehradzkiej Pragi.

Zoo w Pradze – czy zoo w Pradze jest lepsze od zoo w Warszawie?

Zoo w Pradze

Zoo w Pradze posiada nieco bogatszą faunę od warszawskiego zoo. Największą różnicą jednak jest sama wielkość. W przypadku warszawskiego mamy wrażenie, że wybiegi nie są tak dużo, ale wybiegi dla zwierząt są bardzo blisko siebie. W Pradze zwiedzanie trwa znacznie więcej czasu przez to, że miejsca są od siebie bardziej odległe.

Zwiedzanie zoo w pradze

Do zwiedzania praskiego zoo przyda się lepsza kondycja, bo będzie sporo chodzenia i to również z górki i pod górkę. Jeśli miałbym wybrać , które zoo robi lepsze wrażenie to postawiłbym jednak na miejsce naszych południowych sąsiadów.

Kuchnia Czeska – restauracje i bary w Pradze

Knedliki, panierowany ser, pieczeń w sosie – to klasyczne dania, które znajdziemy w każdej knajpie serwującej czeskie dania. Nie da się ukryć, że kuchnia czeska mocno przypomina naszą rodzimą, szczególnie tę z południa. Dla tych, którym jedzenie naszych południowych sąsiadów wydaje się za ciężkie, nie muszą się obawiać, że będą głodni. Praga to jedno z tych miast, gdzie znajdziemy kuchnie z całego świata i to naprawdę wysokim poziomie.

Jeśli szukasz listy najlepszych restauracji w Pradze to zachęcam do wejścia na TripAdvisor. Nie odwiedziłem ich aż tylu, aby polecać Wam knajpę z każdej kuchni świata.

Jaki alkohol kojarzy Wam się z Czechami? Na pewno większość z Was odpowie piwo, a kolejna cześć z… absyntem! Małe butelki tego zazwyczaj zielonego płynu znajdziemy bardzo dużo na sklepowych witrynach. Przechadzając się ulicami i uliczkami co chwile natrafimy na niewielkim sklep, gdzie na witrynie ustawione będą małe butelki z alkoholem. Dla miłośników tego trunku polecam bar Green Devils.

Praga bez glutenu

praga bez glutenu

Kuchnia czeska jest całkiem smaczna, ale trzeba przyznać, że nie należy do najlżejszych. Osoby na diecie bezglutenowej może nie będę się tutaj czuły jak w hiszpańskim raju, ale wiele produktów oraz menu ma oznaczenie alergenów, co ułatwia znalezienie odpowiedniego miejsca na posiłek. A jeśli znudzą Ci się już czeskie restauracje, to polecam wybrać się do włoskiej Alrisio Risotteria Italiana.

Jako ciekawostkę dodam również, że w Czechach możemy zjeść bezglutenowego burgera! Niestety tylko kilka rodzajów, ale dobre i to. Bezglutenową bułkę możemy dobrać m.in do McRoyala. Swoją drogą to chyba mój ulubiony burger w Maku.

Ice Bar w Pradze

Ice bar Praga

Jeśli jednak masz ochotę porządnie się schłodzić, to możesz wybrać się na szybkiego drinka do lodowej krainy. Ice Bar Prague to miejsce, w którym przebywa się zaledwie 20 minut. Tuż przed wejściem otrzymasz kurtę oraz rękawiczki, aby niska temperatura nie była tak uciążliwa.

Ice Bar

Za cenę 200 koron otrzymujesz wejście na 20 minut oraz jednego, nazwijmy to powitalnego drinka. Menu jest ubogie do wyboru jest drink na słodko oraz na kwaśno. Jest to mieszanka wódki oraz syropu. W środku natomiast czeka niewielka przestrzeń wypełniona lodowymi rzeźbami oraz lodowym barem. Jeśli nigdy nie byłeś w podobnym miejscu, to na pewno będziesz zaskoczony, ale myślę, że są lepsze sposoby, aby wydać 200 koron.

Czy warto wybrać się do Pragi?

Praga starówka

Stolica Czech, Praga, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez Polaków miejsce. Powody są tutaj na pewno dwa. Pierwszy z nich to odległość. Mieszkańcy Wrocławia, mogą bez problemu odwiedzać to miasto każdego weekendu. Im dalej na północ, tym dłuższa trasa czeka do pokonania, jednak możliwość tanich lotów sprawia, że nawet podróż z dalszych zakątków Polski do Pragi może łatwa, niezbyt droga i przyjemna. Kolejnym argumentem jest oczywiście urok tego pięknego miasta, o którym chyba nie muszę więcej przekonywać.