Zwiedzanie Splitu – gdzie zaparkować?

Split jest drugim zaraz po Dubrowniku, najchętniej wybieranym przez turystów miastem na zwiedzanie. Nic w tym dziwnego, w końcu znajduje się tu słynny Pałac Dioklecjana, który widnieje na liście UNESCO, a miasto jest bardzo dobrze przygotowane pod przybywających tu turystów. Wiele osób decyduje się więc na dłuższy pobyt i rezerwuje noclegi w Splicie, przez co w wysokim sezonie miasto bywa zatłoczone. Może okazać się to szczególnie problematyczne, dla osób, które poruszają się po mieście samochodem.

Jeśli planujesz podróż samochodem do Splitu lub wynajęcie samochodu na miejscu, to sprawdź, gdzie znajdziesz najlepszy Split City Parking i jak wygląda poruszanie się samochodem po tym mieście.

Ruch miejski w Splicie – parkowanie

Split z lotu ptaka

Split jest dużym miastem portowym oraz słynnym kurortem turystycznym. Oprócz mieszkańców jeżdżących do pracy, czy na zakupy, przez miasto każdego dnia przejeżdżają setki samochodów udających się do portu na promy, a w sezonie wiele turystów, którzy spędzają tu wakacje lub zwiedzają miasto. Największy problem z miejscami parkingowymi pojawia się więc w okolicy portu i największych atrakcji jak starówka. Dodatkowo okolica starego miasta i promenady wyłączona jest ruchu, więc musimy znaleźć miejsce parkingowe poza nią.

Miasto podzielone jest na 3 strefy, w zależności od odległości od historycznego centrum. W każdej ze stref dozwolone jest parkowanie przy ulicy, z czego w pierwszej strefie (najbliżej starówki) dozwolony jest postój maksymalnie przez 2 godziny. Za postój płaci się, w zależności od strefy – od 5 kun za godzinę.

Gdzie zaparkować w Splicie?

Oprócz parkowania przy ulicy mamy też opcję zatrzymania się na jednym z prywatnych parkingów otwartych, parkingów miejskich lub umieszczenie samochodu w zamkniętym, monitorowanym parkingu tzw. garażu. Opcje te są dużo wygodniejsze niż parkowanie przy ulicy, ponieważ nie musimy krążyć po mieście godzinami, w poszukiwaniu wolnego miejsca. Wystarczy, że przyjedziemy pod wyznaczony adres parkingu i bez problemu zapakujemy nasz samochód. Najlepsze parkingi to:

  • Parkplatz P2 Split (Obala kneza Domagoja 12) – parking położony najbliżej starego miasta. Idealny miejsce, aby zostawić samochód na czas zwiedzania starówki. Mieści około 100 samochodów. Jego koszt to 10 kun za godzinę lub 170 kun za całą dobę.
  • Miejski parking (Pojišanska ul. 3) – bardzo dobra lokalizacja przy samej starówce. Koszt to 5 kun za godzinę. Opłatę należy umieści w parkomacie. W weekendy parking jest darmowy.
  • Parkiralište (Šetalište Ivana Meštrovića) – kolejny miejski parking, znajduje się 15 minut drogi od starego miasta. W jego pobliżu znajdują się też liczne plaże. 5 kun za godzinę.
  • Split City Parking | Garaža Firule (Spinčićeva ul. 2D) – kryty parking mieszczący się w monitorowanym budynku. Leży 10 minut drogi od centrum. Jego koszt to 15 kun za godzinę i 120 kun za dzień.

Który parking najlepiej wybrać?

Najbezpieczniejszą i prawdopodobnie najwygodniejszą opcją jest wybranie parkingu krytego. Parkingi te umożliwiają wcześniejszą rezerwację miejsca, dzięki czemu nie będziemy musieli stresować się o dostępność miejsc. Ponadto parkingi te są bardzo dobrze monitorowane, a aby na nie wjechać, należy mieć rezerwację lub wykupić miejsce na miejscu. Mamy więc pewność, że nikt niepożądany się tam nie dostanie, a nasz pojazd będzie bezpieczny.