Suomenlinna – wyjątkowa wyspa na helsińskich wodach

Gdy na horyzoncie pojawiają się bilety do Helsinek na weekend w cenie niecałych 100 złotych w dwie strony za osobę, trzeba zrobić jedno-kupić je. Całe szczęście razem z Emilką myślimy tak samo, więc kupiliśmy i polecieliśmy do Helsinek! Zapoznając się z mapami, uwagę zwróciła na nas wyspa Suomenlinna. Szybki check no i mamy prosty dojazd, a i jej atrakcje wyglądają ciekawie. No nic, trzeba tam popłynąć!

Historyczna wyspa w Helsinkach

Twierdza Suomenlinna jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najbardziej znanych zabytków nie tylko w Helsinkach, ale w całej Finlandii. W trakcie swojego zwiedzania mieliśmy tylko 1,5 dnia na poznanie całego miasta, ale nie mogliśmy przecież tak ważnego miejsca! Nie wiem, kiedy kolejny raz będziemy w Helsinkach!

Położona na 6 wyspach w Helsinkach, jest według nas obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego odwiedzającego to miasto. Szczególnie że transport na wyspę jest bardzo dobry i bezproblemowy. Zanim opowiemy jednak o tym, jak się tam dostać, poznajmy kilka szczegółów o historii tego miejsca.

Suomenlinna i jej historia w kilka słowach

Suomenlinna bunkry

Twierdza została zbudowana w latach 1748-1751 przez Carla Gustafa Mauritza Armfelta, który wcześniej został mianowany gubernatorem Finlandii przez królową Szwecji – Krystynę. Budowa całego tego kompleksu trwała około pięciu lat, ale została ukończona dopiero w 1780 roku, kiedy to do władzy w Szwecji doszedł król Gustaw III.

Sama twierdza została zaprojektowana w ramach starań o ochronę Helsinek przed atakiem wroga drogą morską lub lądową. Służyła również jako więzienie podczas wojny, kiedy to trzymano w niej nawet ponad 2000 więźniów! Dziś zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć kilka pomieszczeń, w których są eksponaty dotyczące życia w twierdzy w różnych okresach historycznych, w tym w czasie II wojny światowej.

Jak dostać się na wyspę Suomenlinna?

Transport na wyspę jest naprawdę prosty, a dodatkowo potrzeba zwykłego biletu na komunikację miejską. Właśnie dlatego lubię mieć bilety dobowy czy weekendowy, zazwyczaj wychodzę na tym na plus, a przy okazji nie muszę kombinować z szukaniem biletów. O cenie biletów na komunikację miejską dowiesz się, czytając artykuł przydatne informacje o Helsinkach.

Suomenlinna – dlaczego warto ją odwiedzić?

Wyspa Suomenlinna to niewielki, ale piękny kawałek lądu u wybrzeży Helsinek. Znajdują się na niej liczne muzea i atrakcje historyczne. Jednak mnie, urzekło bardziej coś innego. Wyspa oferuje niesamowite widoki na Helsinki i otaczające je wody z całkiem wysokich klifów. Może nie jest to Szkocja, ale nie będę narzekał – trzeba doceniać małe rzeczy!

Stare fortyfikacje wojskowe, które są nadal używane przez Fińskie Siły Obronne, dla mnie są niezwykłym dodatkiem, który czyni ją wyjątkową. Gdybym na co dzień mieszkał w Helsinkach, na pewno traktowałbym tę wyspę jako jedno z moich ulubionych miejsc na spacery i odpoczynek.

Suomenlinna krajobraz

Wyspa jest oczywiście zamieszkana i przez niemal 1000 osób. Wiele z nich codziennie dojeż… dopływa do pracy wybierając się z Suomenlinny do centrum Helsinek. Na wyspie nie tylko odwiedzimy muzea, ale również dobrze zjemy. Nie brakuje tutaj restauracji, barów czy kawiarni. Na wyspie jest również całkiem sporych rozmiarów supermarket, więc nie musicie się martwić, że będziecie zwiedzać ją z pustym brzuchem. Inną sprawą są oczywiście ceny. A jeśli chcecie je sprawdzić, to ceny w Finlandii również sprawdzicie na moim blogu.

Znajdzie się również coś dla fanów wypoczynku w gorące lato. Na wyspie jest niewielka, aczkolwiek urokliwa piaszczysta plaża, do której wiosną i latem prowadzi ścieżka, dookoła której znajdują się tysiące kwiatów. Bardziej surowa, ale niekoniecznie bardziej urokliwa jest jesienią czy zimą. Wtedy jednak zapomniałbym o kąpieli. Chyba że jest się fanem morsowania. O ile o ciepłych porach roku jest tam dosyć tłoczno, o tyle na jesień czy zimę możecie być tam jedynymi osobami. Tak było w naszym przypadku.

Obowiązkowy punkt na mapie Helsinek

Helsinki Suomenlinna

Mam nadzieję, że udało mi się Ciebie przekonać, że przebywając w Helsinkach, warto wybrać się na wyspę Suomenlinna. Będzie to idealne miejsce na kilka godzin zarówno dla fanów historii, jak i tych, którzy bardziej doceniają po prostu piękny krajobraz. Z przyjemnością wybrałbym się tam na spacer ponownie, ale tym razem dla odmiany o innej porze roku.