Bieganie – najprostszy sport na świecie

Bieganie to najchętniej uprawiony sport na świecie. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim, aby zacząć uprawiać ten sport nie potrzebujemy absolutnie niczego. Wystarczy założyć buty, wyjść z domu i… biec!

Mimo tak dużej popularności wiele osób szybko kończy swoją przygodę z bieganiem. Spowodowane jest to w większości przypadków lenistwem i słomianym zapałem. Część osób biega tylko i wyłącznie, gdy jest pogoda, natomiast nadejście zimy zwiastuje u niego zakończenie sezonu lub całkowite zrezygnowanie z  biegania.

Bieganie od kilku lat jest wyjątkowo modne. Biegają wszyscy i wszędzie. Widzimy ich na chodnikach, w parkach, w lasach, ale i również na facebooku czy instagramie. Dlaczego akurat ja postawiłem na bieganie? Głównie dlatego, że nie posiadam tutaj roweru. gdybym tylko miał rower, to on stanowiłby mój główny sprzęt sportowy, ale i środek transportu. Postanowiłem też przecież wygrać z lenistwem!

Jak zacząć biegać, by się szybko nie zrazić?

Nie jestem ani zawodowym biegaczem ani nawet fanem tego sportu. Biegam głównie dlatego, aby mieć kondycję i zadbać w jakiś sposób o siebie, a bieganie to bardzo łatwo sposób na to. Biegać każdy może! Co pomaga mi, aby wygrać z niechęcią i wyjść na dwór robić kilometry? Przed wszystkim świadomość lepszego samopoczucia po powrocie do domu. By dodatkowo umilić bieganie, zawsze mam kilka rzeczy:

Buty do biegania

Mimo, że posiadałem jakieś zwykłe sportowe buty to jednak nie były one na tyle wygodne podczas biegów, abym mógł ich dalej używać. W tym celu po prostu wybrałem się do Decathlonu i kupiłem najzwyczajniejsze buty do biegania za niecałe 60 złotych. Nie narzekam na nie!

Opaska na telefon

Zawsze wolę mieć przy sobie telefon, a dodatkowo bardzo mi pomaga podczas biegania. Dzięki niemu wiem ile kilometrów zrobiłem, jakie jest moje tempo biegu, dzięki czemu staram się przyśpieszyć lub zwolnić w zależności od wymagań względem siebie i tego jaką trasę chcę pokonać.

Nie wyobrażam sobie biegać z telefonem w kieszeni czy trzymać go cały czas w ręku, to nie dla mnie. A skoro mowa o telefonie to polecam:

Endomondo / aplikacja do mierzenia trasy

Aplikacja, którą aktualnie używam to endomondo. Jest darmowa z możliwością rozszerzenia do wersji premium, ale jest mi to zbędne. Potrzebuję jedynie informacji ile kilometrów już pokonałem oraz jaki mam czas. Nic więcej nie wymagam.

Słuchanie muzyki / audiobooków

Często będą w domu słucham muzyki, tak więc normalne jest iż towarzysz mi również podczas biegania. Ulubiona playlista sprawia, że ruch staję się przyjemniejszy. Również z racji podjętego wyzwania jakim jest nauka języka obcego w 2 miesiące, jestem w trakcie poszukiwań audioboków oraz fiszek, które mogłyby mi zastąpić muzykę.

Cel mojego biegania

Warto postawić sobie pytanie „po co biegam?”, jaki jest mój cel w tym, aby w ogóle zacząć to robić. Moim głównym celem jak już wspominałem jest, poprawa kondycji i zdrowia, ale oprócz tego postawiłem sobie cele w samej dyscyplinie.

Aktualnie mój najbliższy cel zaplanowałem na weekend. Od rozpoczęcia przygody z bieganiem (19.05) postawiłem, że w ciągu miesiąca przebiegnę jednorazowo, bez żadnych przerw 15 kilometrów. Po zrealizowaniu postanowienia moim celem będzie przebiec dystans pół maratonu. Na razie nie mam w planach ukończyć biegu, którego trasa wynosiła by ponad 42 kilometry (maraton), nie chcę wybiegać tak daleko w przyszłość. Jeśli jednak wszystko będzie szło po mojej myśli to kto wie…

bieganie jak zaczac biegac
Wolę biegać w takich warunkach niż w mieście

Nic na siłę

Jeśli spróbowałeś swoich sił biegając kilkukrotnie, jednak nie sprawia Ci to żadnej frajdy, nie lubisz tego, po powrocie do domu nie czujesz dumy i zadowolenia oraz pozytywnej energii pomimo zmęczenia, to odpuść. Spróbuj z czymś innym, rób to co sprawia Ci frajdę.