Speeq

Speeq to kolejna z aplikacji, którą przetestowałem i sprawdziłem jak działa. W ramach swojej nauki języka hiszpańskiego poszukiwałem aplikacji na telefon oraz tablet, które pomogą mi się uczyć. Po sprawdzeniu aplikacji służących zarówno do nauki słówek jak i gramatyki, przyszła pora na same słowka. Speeq to popularna aplikacja, która przypomina fiszki.

Ściągnąłem aplikację, aby uczyć się hiszpańskich słówek na poziomie podstawowym. Mogę się ich uczyć za darmo, ale resztę mogę jedynie kupić. Nie wiem czy tylko podstawowy hiszpański jest za darmo czy może po prostu pierwszy wybrany przez nas kurs. Aktualnie nie mam jak tego sprawdzić.

Muszę przyznać, że cena nieco wystrasza. 48 złotych za nieco ponad 1000 słówek, dodatkowo jako aplikacja to wysoka cena. Powoli w Polsce zmienia się myślenie na temat płatnych aplikacji. Jeszcze kilka lat temu mało kto myślał o wydawaniu pieniędzy na aplikację w telefonie. Wszystko chcielibyśmy mieć za darmo. Czy będę rozważał zakup kolejnych fiszek? O tym na końcu.

Speeq aplikacja

Podstawowy hiszpański

Nauka hiszpańskiego na podstawowym poziomie w aplikacji Speeq zawiera 1023 słówka takie jak kupować, wysiąść, pierwszy, mięso, ryba, czyli wiele przydatnych słówek do prostej konwersacji oraz 1023 krótkie zwroty z użyciem właśnie tych słówek.

Do nauki mamy 3 tryby. Zapamiętywanie, pisanie i słuchanie.

Zapamiętywanie

To chyba najważniejszy tryb. Lektor wymawia nam wyraz po Polsku, potem zastanawiamy się czy znamy odpowiedź, naciskamy na ekran i pokazuje nam się poprawna odpowiedź (jest również czytana przez lektora). Po pokazaniu się odpowiedzi mamy do zaznaczenia 3 opcję: Umiem ten wyraz, średnio umiem oraz nie umiem. Jeśli wybraliśmy opcję średnio umiem to ten wyraz zostanie powtórzony za jakiś czas. Jeśli natomiast wybierzemy opcję nie umiem to będziemy nim 'katowani’ chwilę później.

Speeq app

Pisanie

Jest to tryb, który nauczy nas poprawnego pisania. Na ekranie pojawi nam się wyraz w języku polskim, który musimy poprawnie napisać w języku hiszpańskim. Jak widać na zdjęciu poniżej widzimy z ilu liter składa się wyraz, który mamy napisać. 3 serduszka oznaczają maksymalną liczbę pomyłek przy wpisywaniu wyrazu, jeśli 3 razy wybierzmy nieprawidłową literkę to wyraz uzupełni nam się automatycznie. Pisanie to tryb, który powinniśmy wybrać, gdy znamy już dobrze słówka z fiszek.

Speeq pisanie

Słuchanie

Słuchanie to przydatny tryb na sam początek, aby zapamiętać kilka słówek, jeśli zaczynamy naszą naukę całkowicie od zera, a także świetna sprawa podczas chodzenia, biegania czy jazdy. Możemy słuchać i zapamiętywać słówka zamiast słuchać muzyki.

Kotwice

Jest to miły dodatek, który może nam pomóc zapamiętać wyrazy z którymi mamy największe problemy. Pokazuje nam skojarzenia z danym wyrazem, dzięki czemu, łatwiej wejdzie nam do głowy. Kotwice to ciekawy sposób wykorzystania mnemotechniki do nauki słówek.

Speeq anchor

Podsumowanie

Zdecydowanie polecam aplikację Speeq dla wszystkich, którzy zaczynają swoją naukę języka hiszpańskiego, a także innych języków. Trzy bardzo ciekawe tryby, prosty i intuicyjny design to wszystko czego wymaga się od takiej aplikacji. Nie ma tutaj zbędnych bajerów, a w każdym kursie znajdziemy ponad 1000 słówek i zwrotów.

Aplikację wykorzystuję w drodze do pracy (tryb słuchania) oraz wieczorem przed pójściem spać (tryb zapamiętywania). Póki co jest to aplikacja typu Fiszki, która najbardziej przypadła mi do gustu.

Czy byłbym wstanie wydać 48 złotych na kolejne kursy? Myślę, że tak. Używanie aplikacji jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne karteczki. Jeśli zapamiętam wszystko, przeanalizuję dokładnie zakup kolejnego kursu.

Zapraszam również do śledzenia mnie na serwisach: Facebook oraz Instagram