Hiszpania to jeden z ulubionych kierunków turystycznych. Wspaniały klimat, słońce, plaże, a do tego wcale nie jest tak daleko. Wśród najchętniej odwiedzanych miast jest bez wątpienia Barcelona, obok której znajduje się Girona – fantastyczne miejsce, które powinieneś poznać bliżej.

Girona – największe atrakcje

Nie powinno nikogo zdziwić jeśli powiem, że szczególne wrażenie robi centrum miasta. Znajduje się tam jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek. Piękne budowle, mury, wąskie uliczki, to wszystko sprawia, że człowiek czuje się, jakby cofnął się w czasie. Oczywiście jedynie w tym dobrym znaczeniu! Jest to wymarzona sceneria do kręcenia filmów. Nic więc dziwnego, że w tym mieście filmowana była Gra o Tron czy Pachnidło.

Zdecydowanie największą atrakcją jest Katedra. Jest to obowiązkowy punkt programu. Oprócz tego warto zrobić zdjęcia na jednym z wielu mostów. Zobaczycie tam Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar). Bardzo kolorowe i wyjątkowo fotogeniczne miejsce. Jeśli zależy Wam na dobrych widokach polecam również wejść na mury. Zresztą, na dole wszystko dokładniej opiszę!

Girona – Transport

Zacznijmy od tego, że do Girony trzeba się jakoś dostać! To piękna miasto leżące w północno-wschodniej części Hiszpanii. Bez problemu dolecimy tam Tanimi liniami lotniczymi. Ja udałem się tam za pomocą Ryanair. Lotnisko w Gironie położone jest zaledwie około 15 kilometrów od miasta, więc szybko uda nam się dostać do miasta. Jakie mamy możliwości? W zasadzie dwie:

Autobus – Odjeżdża co godzinę, a koszt to 2,75 euro. Bardzo tania i najlepsza opcja. Jedzie około 20 minut, a dojdziemy właściwie do centrum miasta. Ten środek posłużył nam do dostania się na lotnisko podczas powrotu.

Taxi – Tutaj jest już dużo drożej. Taksówka w dni powszednie do godzin wieczornych wyniesie około 30 euro. Natomiast w weekendy oraz godziny nocne 35 euro. Z racji, że wylądowaliśmy około 22:40, a zameldowanie w hotelu mieliśmy do północny nie mogliśmy więc czekać na autobus, który był o 23:30. Zdecydowaliśmy się na taksówkę. Aby jednak nie płacić całości, popytałem ludzi i udało nam się znaleźć 3. chętnych na podróż do Girony. Jechaliśmy w 5 osób, więc wychodziło 7 euro za osobę. Cena ok, a i wysiedliśmy pod samym hotelem.

Polecam pytać ludzi po wylądowaniu czy ktoś nie chce jechać w tym samym kierunku. Można sporo zaoszczędzić.

Widok z hotelu Bellavista w Gironie

Z lotniska w Gironie w bardzo prosty sposób możemy dostać się również do oddalonej niemal o 100 kilometrów Barcelony. Taksówka to koszt ponad 100 euro, natomiast pociąg czy autobus to cena w graniach 15-25 euro. Nie wiem nawet czy nie jest to popularniejszy kierunek niż sama Girona. W końcu jednak to Barcelona jest najchętniej odwiedzanym miastem w Hiszpanii. Na jednym z moich wpisów wpisałem trochę o tym co warto zobaczyć w Barcelonie? Wróćmy jednak do Girony i do tego co warto tam zobaczyć!

Co warto zobaczyć w Gironie?

Mieszkańcy Girony, których miałem okazję poznać lub chociaż chwilę z nimi porozmawiać wydawali się dumni ze swojego miasta. Chętnie opowiadali o mieście i miejscach, które warto odwiedzić.

Katedra Najświętszej Maryi Panny (Catedral de Santa María)

Jeśli należysz do fanów serialu Gra o Tron to być może doskonale kojarzysz tę katedrę. Natomiast jeśli nigdy nie oglądałeś to powiem tylko, że ostatni sezon jest bardzo słaby… Wracając jednak do tematu Wielkiego Septa Baelora… znaczy się Katedry Najświętszej Maryi Panny w Gironie to niewątpliwie wielka duma mieszkańców miasta. Nie została wybudowana w jednym stylu, ponieważ powstawała przez kilka stuleci, a w tym czasie gusta się pozmieniały. Sama konstrukcja widoczna jest niemal z każdego miejsca w Gironie i dzięki temu w łatwy sposób odnajdywałem się w mieście. Podstawowy punkt programu wszelkich wycieczek, wspaniałe miejsce na zdjęcie i nie lada gratka dla fanów Gry o Tron!

Gra o tron Girona
Po lewej scena z Gry o Tron, po prawej natomiast moje zdjęcie

Pont Eiffel, czyli Most Eiffela

Girona mostami stoi! Wśród nich istnieje jeszcze wiele pięknych z doskonałym widokiem na miasto jak chociażby Most Pedra, który jest jednym z najładniejszych mostów. Każdy z nich pomoże przekroczyć rzekę Onyar, jednak to na moście Eiffela postanowiłem się skupić. Pewnie nazwisko Eiffela kojarzy Ci się ze słynną wieżą w Paryżu? Słusznie! Gustave Eiffel zaprojektował nie tylko słynną francuską budowlę. Miał swój udział w budowaniu Girony! Choć sam most jest zdecydowanie mniejszą atrakcją niż jego kuzynka z Francji, to stanowi świetne miejsce do zdjęć i dobry punkty obserwacyjny na coś, z czego słynie piękna Girona, mianowicie…

Domy nad rzeką Onyar

girona podroze zwiedzanie
Czerwony most to dzieło Gustava Eiffela, a po bokach kolorowe domy nad rzeką.

Przez samą rzekę przebiega kilka mostów łączących starszą część miasta z nową, w tym między innymi opisany przed chwilą Most Eiffela. Same domy są wręcz wizytówką miasta, w zasadzie nawet chyba większą niż katedra. Unikalny styl i  kolorowe fasady stanowią niewątpliwie wizytówkę miasta. Wprowadzają niepowtarzalny klimat i świetnie wyglądają na zdjęciach! Wybudowano jest w miejscu murów obronnych, które nie były dłużej potrzebne – większość z nich zbudowano znacznie później niż w czasach, gdy miasto zdobywano mieczem i łukiem…

Stare Miasto i fortyfikacje

katalonia girona centum Stara część miasta to unikatowe miejsce. Wąskie uliczki, mury i fortyfikacje dookoła to powód, dla którego Girona wydaje się być średniowiecznym miastem z ciekawą historią. Samo przechadzanie się po prawdopodobnie najlepiej zachowanej średniowiecznej starówce jest prawdziwą atrakcją. Choć w naszym kraju znajdziemy sporo pozostałości po murach czy dobrze zachowane zamki to tego rodzaju miejsce jest naprawdę unikatowe.

Liczne muzea

Jak w każdym sporym mieście znajdziemy kilka mniej i bardziej ciekawych muzeów do odwiedzenia. Dla jednych są obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki, dla innych to zbędna i nudna forma rozrywki. Należysz do tej pierwszej grupy? W Gironie znajdziesz kilka miejsc, które w takim razie warto odwiedzić!

Muzeum Historii Girony – Miejsce w którym poznasz historię miasta od samego jego początku. Girona to miasto założone w I wieku p.n.e, co wskazuje, że jej historia może być niezwykle ciekawa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat miejsca, które odwiedzasz to będzie idealny wybór.

Muzeum Historii Żydów – Poznamy w nim historię społeczności żydowskiej na przestrzeni wielu stuleci. Jak żyło im się w Katalonii? Czym się zajmowali? W muzeum znajdziecie odpowiedzi na te pytania!

Muzeum Kina – Od ruchomych obrazków, przez nieme, czarno-białe filmy, aż do współczesnego kina. Wszystkiego o filmach dowiesz się z tego muzeum!

Kiedy polecieć do Girony?

Na pewno dobrym wyjściem będzie polecieć, gdy bilety lotnicze będą tanie! Jeśli jednak cena nie jest jednym warunkiem wybrania się do pięknej Katalonii, to zdecydowanie polecam lato, jeśli lubicie temperaturę w graniach 30 stopniu. Nieco spokojniej, bo średnio o 10 stopni mniej doświadczycie wiosną czy jesienią, są jednak pory również najbardziej deszczowe, co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacji.