Marnujemy czas zamiast go wykorzystać

Spędzamy pół dnia na facebooku po prostu przewijając go w dół, a drugie pół dnia spędzamy w ten sam sposób jednak na instagramie. To wszystko robimy w chwili, gdy od kilku godzin gra telewizor, a właściwie nie wiemy nawet co oglądamy. Może zamiast oglądać co u naszych znajomych, warto zastanowić się w jaki sposób my spędzamy czas i dlaczego tak rzadko robimy to co lubimy, a zamiast tego po prostu marnujemy czas?

Hobby czy zwykłe zajęcie?

hobby w domu

W pracy dosyć często otrzymujemy CV od kandydatów i przeglądając je zauważam jedno: wszyscy interesują się niemal wyłącznie 3-4 rzeczami. Podczas zapytania o wypisane hobby, często kandydat jest zmieszany, gdy otrzyma pytanie co ostatnio oglądał w kinie (napisane ma w swoich zainteresowaniach kino) i pojawia się problem! „Nie pamiętam już hehe”. Zainteresowanie muzyka, czyli po prostu odpadalam youtuba, radio i muzyka gra. Podróże? Raz w roku gdzieś pojadę nad polskie morze. Nie chodzi oczywiście o to, że trzeba zaraz zwiedzać cały świat, ale dzisiaj naprawdę można tanio polecieć do innego kraju albo nawet pojechać samochodem/pociągiem na wycieczkę do innego miasta czy parku narodowego. Przemyślcie dokładnie co warto wpisać w swoim CV w zainteresowaniach. Wpisanie tam czegoś ciekawego i oryginalnego na pewno sprawi, że to właśnie Was lepiej zapamiętają.

Jak znaleźć sobie hobby?

Tutaj na pewno trzeba będzie robić to metodą prób. Pomyśl co chciałbyś spróbować robić, co zawsze Cię interesowało i jakim zajęciom mógłbyś poświęcić trochę swojego czasu, aby spędzić je w fajny dla siebie sposób. Jednym ze sposób, które może ułatwić Ci znalezienie hobby jest wypisanie na kartce rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, które lubisz robić. 
Jeśli sam nie masz nawet pojęcia czy chciałbyś zająć zastanów się czy wolisz coś co wymaga od Ciebie aktywności fizycznej czy wolisz skupić się bardziej przykładowo na kolekcjonowaniu czegoś lub po prostu na zajęciach domowych. 
Podam Wam dwa przykłady o rzeczach o których być może wcześniej nie słyszeliście, a które mogą Wam się wydać ciekawe!
geocatching hobby marnujeczas
Geocatching – Polega na odnajdywaniu skrzynek zostawionych przez inne osoby. Skrzynki porozrzucane są niemal na cały świecie! Do rozpoczęcia przyda nam się GPS w telefonie oraz strona/aplikacja która pomoże nam ustalić gdzie odnajdziemy najbliższe skrzynki (lub dalsze jeśli tylko wolimy!). Geocatching łączy w sobie ciekawy sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, poprawi naszą kondycje i rozrusza szare komórki. Jeśli chcemy to również sami możemy umieścić skrzynkę, aby inni mogli ją odnaleźć!
postcrossing hobby marnujeczas
Postcrossing – Zbieraliście lub wysyłaliście kiedyś pocztówki? Teraz macie możliwość otrzymania ich od losowych osób z całego świata! Chciałbyś dowiedzieć się kilka słów o kraju czy osobie z dalekiego kraju? Proszę bardzo! Jedyne co potrzebujemy to zarejestrować się na stronie postrocrossing tam sami wybierzemy ile pocztówek chcemy wysłać i tyle samo otrzymamy! dostaniemy dane użytkownika do którego musimy wysłać pocztówkę. Może nam się trafić sąsiadujący kraj a może odległa wyspa! My również otrzymamy pocztówki od nieznanych nam osób, tak więc każda nowa pocztówka będzie dla nas zaskoczeniem.
gry planszowe hobby
Nowoczesne planszówki – Jeszcze nie tak dawno w niektórych kręgach gry planszowe były traktowane jak zabawki dla najmłodszych. Kojarzone było z bezmyślnym rzucaniem koścmi. Prawda jest jednak taka, że gry planszowe od kilka lat przeżywają prawdziwy rozkwit! Na półkach co roku pojawiają się setki nowych tytułów. Potrafią kosztować nawet kilkaset złotych! Otrzymujemy tam ciekawą mechanikę, pięknie zrobione figurki i mnóstwo frajdy! Istnieją nawet tytuły w które można grać zupełnie samemu (chociaż szczerze mówiąc nie polecam tego 😉 ). Gry strategiczne, wojenne, imprezowe czy kooperacyjne w których razem z przyjaciółmi stawiamy czoła grze! Możecie sprawdzić kilka tytułów, które mogą Was zaciekawić: Martwa Zima (wciel się w grupę ocalonych i przeżyj w świecie pełnym zombie. Pamiętaj, że czasami to człowiek może być największym zagrożeniem), Gra o Tron  (Zostań władcą Westeros i pamiętaj, że każdy sojusz prędzej czy później upada – nie ufaj nikomu!). Uwaga! Rozpoczęcie przygody z planszówkami zagraża twojemu portfelowi! 😀

Lista 50 ciekawych hobby – znajdź swoją pasję!

 1. DIY (do it yourself), czyli rękodzieło – tutaj ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!
 2. malowanie/rysowanie
 3. rzeźbienie
 4. grafika komputerowa
 5. czytanie
 6. oglądanie filmów
 7. nauka języków
 8. taniec
 9. śpiewanie
 10. gry planszowe
 11. geocatching
 12. sport
 13. karaoke
 14. rozwiązywanie krzyżówek
 15. rozwiązywanie sudoku
 16. gry komputerowe
 17. magiczne sztuczki (iluzja)
 18. kuglarstwo
 19. łowienie ryb
 20. nurkowanie
 21. podróżowanie
 22. astronomia
 23. opieka nad zwierzętami / hodowla
 24. Poznawanie historii swojego rodu
 25. fotografia
 26. blogowanie
 27. medytacja
 28. joga
 29. kolekcjonowanie (monet, znaczków, kapsli)
 30. gotowanie
 31. pieczenie
 32. dekoracja wnętrz
 33. historia
 34. sommelierstwo
 35. aktorstwo
 36. urbex
 37. pisanie
 38. programowanie
 39. kaligrafia
 40. modelarstwo
 41. moda
 42. origami
 43. LARP
 44. cosplay
 45. carving
 46. baristika
 47. ogrodnictwo
 48. harcerstwo
 49. montaż filmów
 50. survival

Hobby ma sprawiać radość!

Pamiętaj, że nie można się zmuszać do niczego! Hobby ma być naszą przyjemnością po pracy i wolnym czasie. Czymś co sprawia nam radość i pomaga spędzić czas w sposób jaki chcemy. Zachęcam do próbowania nowych rzeczy, a być może odkryjesz coś, co wciągnie Cię na dłużej!

A jakie jest twoje hobby? Podziel się w komentarzu, może zainteresujesz innych! 😉