Pytanie w tytule pewnie zadajemy sobie od setek, jak nie tysięcy lat. Czy jest na to jeden, uniwersalny sposób? Książka cenionego autora, jakim jest Dale Carnegie pokazuje, że można wprowadzić „zasady”, które pozwolą w pewien sposób czerpać więcej z życia. Jakie to zasady i czy warto je stosować na co dzień? 

Recenzja książki „Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem?”

Zacznijmy od tego – jakim jednym słowem opisałbym tę książkę? Z pozoru proste zadanie, jednak przy takiej książce jest bardzo trudne. Gdyby to był Harry Potter napisałbym pewnie, że magia, a tutaj? Po krótkim, aczkolwiek intensywnym myśleniu zdecydowałbym się na słowo „szacunek”. Szacunek do innych, ale i do siebie. Prosta zasada – traktujemy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Jedno zdanie, a bardzo wiele mówi, na szczęście w książce znajdziemy mnóstwo innych porad i przykładów.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że możesz być szczęśliwy i wieść wspaniałe życie – niby banał, ale bardzo prawdziwy. Twoje pozytywne nastawienie może sporo dać, ale nie zrobi wszystkiego za Ciebie. Nie jest tak łatwo zrównoważyć życie osobiste z zawodowym, pokonywać chęci na niezdrowe jedzenie i jeść jedynie zdrowe posiłki czy unikać zupełnie niepotrzebnego stresu lub doskonale sobie z nim radzić. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale nikt nie mówił, że żyć wspaniale jest łatwo.

Dale Carneige zasłynął z wielu książek i jest autorem kilku bestsellerów, które odmieniły życie wielu osób. Dla jednych geniusz i osoba, która wręcz wyprzedzała swoje czasy, a dla innych demagog, mówiący proste banały. Nieważne do której grupy należysz, książka mówi o uniwersalnych zasadach i nawet jeśli znasz je wszystkie, a może nawet stosujesz to nie ma nic złego w tym, by je sobie przypomnieć. Dale wiele czasu poświęca nawykom, które w pewien sposób nas kształtują. Arystoteles twierdził, że „najpierw my kształtujemy nawyki, a potem nawyki kształtują nas„, choć sam nie lubię cytatów, to w tym jest sama prawda. Potrzebujemy wiele czasu by wyrobić nawyki, a podobno tyle samo potrzeba na te złe, co i dobre.

Książka „Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem?” to coś więcej, niż tylko lektura, ale również proste testy czy zadania, które pozwolą Ci się bardziej zastanowić nad aktualnie prowadzonym życiem. Przykładowo, ocenisz jak dobrze zarządzasz własnym czasem, odpowiesz na pytanie czy często zabierasz pracę do domu oraz czy przez większość czasu jesteś zmęczony. Proste pytania, na które odpowiedź potrafi wiele powiedzieć. Każda chwila, która pozwoli chociaż na chwilę zastanowić się nad naszym życiem i zmusić do jakiejkolwiek refleksji jest cenna.

Żyjesz wśród ludzi

Choć to Ty jesteś panem swojego życia na swojej drodze spotkasz tysiące osób, które w większy lub mniejszy sposób wpłyną na twoje życie. Zanim rozwinę ten akapit zaznaczę tylko, że wiele, wiele więcej dowiesz się z innej książki Dale’a Carneige’a pod tytułem „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi?„.

Czy umiejętności wpływania na ludzi mamy od urodzenia? A może zdobywamy wraz z wiekiem i nauką – wypracowujemy ją? Wpływu na ludzi można się nauczyć i nie chodzi tutaj o manipulowanie nimi, a po prostu o bycie bardziej przyjazną osobą oraz przywódcą.

 • Zamiast krytykować naucz się motywować,
 • mów również o swoich błędach,
 • bądź szczery,
 • uśmiechaj się,
 • okazuj szczere zainteresowanie,
 • ale przede wszystkim więcej słuchaj i mów

Ludzie uwielbiają być wysłuchani, dużo bardziej chcą opowiedzieć swoją historię niż słuchać twojej. Pozwól im na to i słuchaj ich z uwagą i szczerym zainteresowaniem. Ludźmi otaczamy się z każdej strony – w domu, pracy, podczas imprezy czy spotkań towarzyskich. To ważna część życia, który ma wielki wpływ na nasze codzienne samopoczucie.

Zasady, które warto stosować

Na końcu książki Dale’a zebrane są wszystkie istotne zasady. Mieszczą się one dosłownie na kilku stronach i stanowią cenną nagrodę na koniec. Przeczytanie wyłącznie ich może nie dać takiej motywacji do działania, jak przeczytanie całej książki, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Zebranie wszystkie zasad w jednym miejscu do doskonały pomysł, aby wracać do książki i nie oddawać jej dalej. Mam w zwyczaju tak robić, ale tym razem zrobię jeden z wyjątków i również sobie zostawię egzemplarz. Wcześniej zrobiłem tak z jedną książką, co więcej, był to własnie tytuł Dale’a Carnegie’go! Wracają jednak do tematu, oto kilka z istotnych zasad:

Jak zachować spokój ducha, który przyniesie Ci szczęście?

 • Licz swoje błogosławieństwa, nie kłopoty
 • Nie oczekuj wdzięczności

W książce znajdziecie więcej, ale nie będę wszystkiego zdradzał!

Jak stać się bardziej przyjazną osobą?

 • Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie
 • okazuj ludziom szczere zainteresowanie
 • zachęcaj innych do mówienia o sobie
 • Zadawaj pytania, zamiast wydawać rozkazy

Czy warto przeczytać książkę „Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem?”

Oczywiście! Z jednej strony bardzo lubię takie książki, bo można z nich zaczerpnąć sporą wiedzą od mądrzejszych od siebie, co niewątpliwie powinniśmy robić, z drugiej czytając kolejne tytuł w tym stylu mam wrażenie, że to puste słowa. Tutaj nie odczuwam tego. Znałem dobrze inną książką tego autora i również bardzo ciepło ją wspominam. Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem, to doskonała lektura zarówno dla osób, które mają już na koncie wiele podobnych książek, jak również tych, którzy dopiero wchodzą w świat rozwoju osobistego. Czy znajdziemy tutaj banały? Tak, jak chociażby uśmiechaj się częściej, co jest oczywiste, ale z drugiej strony mam tu naprawdę dużą dawkę wiedzy, popartą argumentami.