Siła nawyku

Wychodzi na to, że naszym życiem w dużej mierze sterują nawyki. Wiele naszych codziennych czynności wykonujemy niemal automatycznie, czasami nawet o tym nie wiedząc. Nasze nawyki i automatyzmy trwają niemal cały dzień. Ludzie codziennie piją poranną kawę, jedzą to samo śniadanie, myją zawsze zęby przed wyjściem, palą papierosa do śniadania, wiążą najpierw prawego buta. Wystarczy chwilę przeanalizować nasze nawyki, aby zdać sobie sprawę jak niewidoczne są na pierwszy rzut oka, a jak wiele ich mamy.

Tworzenie pozytywnych nawyków to również duży krok w rozwoju osobistym. Nie jest to jednak takie proste i wymaga wiele determinacji i motywacji do działania. Efekty mogą być jednak warte odrobiny poświęcenia.

Książka

Siła nawyku autorstwa Charlsa Duhigga opowiada nam o nawykach nie tylko w naszych codziennych życiach, ale bardzo wiele opisuję zastosowanie ludzkich automatyzmów w reklamach i marketingu.

Historie

W książce poznamy między innymi historię starszego Pana, którego problemy zdrowotne doprowadziły do tego, że nie mógł zapamiętać żadnych informacji po wypadku. Nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, gdzie w domu jest kuchnia, ale za to gdy był głodny po prostu wstawał, szedł do kuchni i brał jedzenie. Jego mózg nie był w stanie zapamiętać informacji, ale był w stanie stworzyć nawyk dzięki, któremu mógł w jakiś sposób funkcjonować.

Uzależnienia to również nawyk, więc i ten temat jest przestudiowany. Czy każda osoba jest w stanie wyjść z alkoholizmu? Jakie metody stosuje się, aby efektywność terapii była największa?

Bardzo ciekawy, ale niestety dosyć krótki jest temat morderstwa. Czy możliwe jest, aby zabić przez nawyk oraz czy można zostać z niego uniewinnionym? Okazuje się, że tak. Co więcej, nawet sam sędzia pocieszał mordercę!

Marketing

Dzieło Charlsa to opis wielu historii i badań naukowych, które są ze sobą ściśle powiązane i tworzą spójną całość. Dowiemy się jak wielki wpływ mają nawyki na marketing. No bo jak przekonać Amerykanów do mycia zębów prawie 100 lat temu, gdy średnio tylko kilka procent amerykanów systematycznie to robiła? Jak to się stało, że produkt, który usuwa niemal wszystkie zapachy ze wszystkich materiałów był skazany na sukces, a mimo to niewiele brakowało, a okazałoby się zupełnie inaczej? Co mają do tego nawyki? Po przeczytaniu książki dowiecie się jak wiele.

Pozbycie się nawyków i wyrabianie nowych

Książka wydaje mi się, że bardzo trafnie opisuje nawyki, ich sposób tworzenia i zmian. Do tego mówi nam wprost, że nawyku nie da się usunąć, a można jedynie przerobić. Jak dokładnie to zrobić? Przeczytacie o tym właśnie w książce Charlsa Duhigga ’Siła nawyku

Opinia o książce Siła Nawyku

Autor napisał książkę w prostym stylu. Wplatał w tematy kolejne historie, przez co czasami można na chwilę zgubić poprzedni wątek, ale wszystkie dodane kolejne anegdoty mają wspólny temat. Książka wciąga od samego początku. W mojej subiektywnej opinii zwalnia trochę mniej więcej w połowie, przez co początek podobał mi się nieco bardziej, ale to dalej ciekawa lektura.

Gdybym miał wystawić ocenę to dla mnie Siła Nawyku to mocne 8/10 

Kolejna lektura to…

W zasadzie to już właściwie kończę kolejną książkę. Została mi ona polecona w komentarzu, a jest to „Człowiek w poszukiwaniu sensu