Moja nauka języka

Naukę języka najlepiej oczywiście rozpocząć od małego. Wraz z wiekiem nauka będzie nam przychodzić coraz trudniej, co nie znaczy, że będzie to niemożliwe! Na naukę języków nigdy nie jest za późno! Sam zacząłem uczyć się języka hiszpańskiego. Używałem do tego przede wszystkim aplikacji Speeq. W wolnym czasie odpalałem program i powtarzałem słówka. Tym sposobem udało mi się w niedługim czasie poznać sporo podstawowych słówek dzięki czemu rozumiałem trochę co do mnie mówią, a także wiedziałem co jest napisane w menu (większość i tak było w dostępnych w wersji angielskiej). A dlaczego w ogóle warto uczyć się języków? 

Zaskakujące korzyści uczenia się języków obcych

Pragnienie nauczenia się nowego języka często pojawia się również w wyniku chęci przeżycia czegoś nowego poza granicami naszego rodzinnego kraju. Kiedy podróżujesz w miejsca, w których używa się innego języka, możesz sobie pomóc różnymi translatorami, czy to dostępnymi online czy w postaci słownika. Aplikacje tłumaczeniowe mogą Ci oczywiście pomóc, ale tylko do pewnego stopnia. Wyobraź sobie jednak, jak by to wyglądało, gdybyś podczas rozmowy z obcokrajowcem ciągle szukał czegoś w translatorze online. Zapewne szybko straciłby cierpliwość.

Nauczenie się nowego języka może być dużym wyzwaniem, a poświęcenie się temu może być dużym problemem. Niesie to jednak ze sobą duże korzyści. Ucząc się nowego języka, trenujesz swój mózg o wiele bardziej kompleksowo niż tylko powtarzając nowe słówka i ucząc się wymowy. Rozszerzasz swoje umiejętności myślenia różnymi sposobami. Język obcy nie przynosi korzyści jedynie w tym, że będziesz umiał zamówić kawę w języku obcym i nie dostaniesz zamiast niej herbaty.

Mózgi osób bilingwalnych działają inaczej niż mózgi osób, które rozmawiają tylko w swoim języku ojczystym. Regularne używanie języka obcego poprawia wiele zdolności poznawczych i udowodniono, że sprawia, iż jest się o wiele bardziej atrakcyjnym. Podsumujmy więc korzyści, które przynosi opanowanie języków obcych.

nauka języka

Bardzo szybka poprawa koncentracji

Badania potwierdziły, że aby poprawić umiejętności mentalne, wystarczy nawet krótki czas nauki języka obcego. Na uniwersytecie w Edynburgu przeprowadzono badania, które pokazały widoczną poprawę kilku aspektów czujności umysłowej – bez względu na wiek – u ludzi, którzy uczyli się kiedyś języka obcego, w porównaniu z tymi, którzy nie uczyli się języków obcych.

Ochrona pamięci

W Luksemburgu przeprowadzono badania, które pokazały, że ludzie, którzy znają co najmniej dwa języki mają o wiele mniejsze ryzyko, że będą w przyszłości cierpieć z powodu Alzheimera lub demencji. Wielojęzyczność jest więc świetnym sposobem, aby ochronić pamięć na starość.

Twój mózg staje się większy

Badania o nazwie “Wiek nauki języków obcych kształtuje strukturę mózgu”, ujawniły, że grubość kory mózgowej, która jest bezpośrednio łączona z wyższą inteligencją, jest przy bilingwalnym mózgu różna tylko wtedy, kiedy uczymy się języka na bardziej zaawansowanym etapie życia, po tym jak staliśmy się profesjonalistami w naszym pierwszym języku. Im później uczymy się drugiego języka, tym lepszy ma to wpływ na zwiększanie struktury mózgu. Tak więc osoby, które rozmawiają często w dwóch językach, mają w mózgu o wiele więcej istoty szarej odpowiedzialnej za uwagę i pamięć krótkotrwałą.

Regularna nauka języka obcego, nawet jedynie 15 minut dziennie, może prowadzić do znaczących zmian poznawczych.

Oczywiście, nauka języków obcych przynosi cały rząd korzyści, które nie dotyczą tylko mózgu. Tym korzyściom bliżej przyjrzano się w badaniach w instytucji kształcącej Kaplan, a Ty możesz je zobaczyć w przejrzystej infografice.

nauka hiszpańskiego