Człowiek w poszukiwaniu sensu

Dla wielu osób najważniejszą rzeczą jest znaleźć miłość życia, dla innych być bardzo bogatym człowiekiem, a jeszcze dla innych… odnaleźć sens życia. A co jest najważniejsze dla Ciebie? 

O czym jest książka?

Dzieło zostało podzielone na dwie główne części.

Pierwsza część człowieka w poszukiwaniu sensu to głównie opowieść o przeżyciach i o tym jak wyglądało życie w obozie koncentracyjnym. Na pewno spośród pozostałych wyróżni ją to, że skupia się mocno na psychologii, emocjach więźniów. Mocno trafia do wyobraźni czytelnika, pozwala stworzyć w głowie obraz tego jak to wyglądało naprawdę. Nie pokazuje bohaterskich czynów, a jedynie codzienne życie w niesprawiedliwym świecie zamkniętym w drutach kolczastych.

Autor książki był więźniem, więc doskonale wie co opisuje. W pierwszej części książki Człowiek w poszukiwaniu sensu opowiada swoją historię od momentu trafienia aż do wyzwolenia. Porusza wszelkie tematy życia codziennego w piekle. Pisze o tym co pozwoliło mu przetrwać aż do momentu wyzwolenia obozu. Opisywał zasady, których się trzymał, ponieważ uważał je za niezbędne, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie. W obozach istniały 'dwie szkoły’ jeśli chodziło o żywność. Jedna z nich zakładała, aby zjeść wszystko od razu i mieć siłę, druga natomiast, aby część otrzymanej mizernej porcji jedzenia zostawić na później.

Najważniejsza zasada była jedna i wręcz niezbędna, aby móc przeżyć to piekło. Było nią odnalezienie sensu życia, pomimo panujących warunków, które potrafiły złamać każdego. To jedyna rzecz, która sprawiała, że chciało się żyć w tym piekle, aby pewnego dnia móc je opuścić o własnych siłach. Trzeba mieć po co/dla kogo żyć.

auschwitz

Logoterapia

Druga część to opis wymyślonej przez autora książki, psychiatry i psychoterapeuty Victora Frankla. W wielkim skrócie założeniem Victora było, nadanie lub 'odzyskanie’ sensu istnienia. Tylko naprawdę wielka chęć do życia i cel mógł każdego dnia 'zmusić’ więźniów do porannego wstawiania i pracy w nieludzkich warunkach. Wielu poddało się lub nie miało wyjścia, ale to właśnie Ci, którzy wiedzieli, po co mają dalej tkwić w tym koszmarze mieli największe szansę się z niego obudzić.

Victor Frankl wspierał swoich towarzyszy już za więziennymi murami. Sam niejednokrotnie miał wątpliwości, brakowało mu siły i chęci, ale w takich chwilach jak tamte musiał o tym zapomnieć i dawać nadzieję innym, nawet gdy brakowało mu jej samemu.

Po wyzwoleniu pracował dalej jako psychoterapeuta. Druga część książki to opowieści o osobach jakie spotkał, jakim pomagał, a także o tym, czym według niego jest właśnie logoterapia.

człowiek w poszukiwaniu sensu logoterapia

Podsumowanie

Człowiek w poszukiwaniu sensu to książka uznawana za jedną z najważniejszych książek o psychologii człowieka. Pomimo tego, że jest w pewnym sensie książka naukowa, przekazująca wiedzę to absolutnie tego nie widać – i to w tym dobrym sensie.

Podzielenie książki wyszło jej na dobre. Najpierw czytamy i przeżywamy historię o której świat nigdy nie zapomni, aby po jej przeczytaniu przejść do części drugiej, która zmusi nas do myślenia i odpowiadania na pytania. Czytając o logoterapii sami zastanawiamy się nad swoim poszukiwanie sensu życia.

Każda przeczytana książka, która przekazuje wiedzę to kolejny mały krok w samorozwoju.

Ocena

Również tym razem ocena to 8/10

tytuł: Człowiek w poszukiwaniu sensu

autor: Victor Frankl

liczba stron: około 200

Zapraszam do poprzedniej recenzji – recenzja książki Siła Nawyku