Marnuję Czas – blog podróżniczy

Blog Marnuję Czas to nie jest typowy blog podróżniczy, jednak jest on o kształceniu i rozwoju, a jak dobrze wiemy to właśnie podróże kształcą. Dlatego zdecydowałem się na umieszczeniu działu podróże. Dzisiaj udamy się do północnych Włoch – do miasta wody, gondoli i… marketingu? 😉

Wenecja – wyjątkowe miasto

Wenecja z pewnością należy do jednych z najpiękniejszych włoskich miast. Jej wyjątkowość polega oczywiście na rozległych kanałach, wielu mostach oraz niespotykanej architekturze. Prawdopodobnie każdy chciałby przynajmniej raz w życiu odwiedzić to romantyczne miasto. Nie ma co się dziwić, drugiego takiego miasta na świecie prawdopodobnie nie zobaczymy.

Jeśli chodzi o język to oczywiście jak to we Włoszech najłatwiej będzie porozumieć się po Włosku. Z racji jednak tego jak ważnym miastem jest Wenecja na turystycznej mapie świata to sam język angielski bez problemu wystarczy. W razie czego zawsze można odpalić aplikację do nauki słówek i nieco zapoznać się z włoskim 😉

podróż do Wenecji

Transport z Polski do Wenecji

Najprostszym i tanim sposobem dostania się do miasta to przede wszystkim transport powietrzny. Ceny samolotów, którymi dolecimy w pobliże Wenecji to nawet niecałe 100 złotych! Przykładowo wylatując 31. stycznia z Krakowa i wracając 3. lutego za przelot samolotem RyanAir w obie strony zapłacimy według strony Kayak tylko 97 złotych. (taka cena obowiązywała, gdy sprawdzałem loty 10 stycznia 2018 roku)

Będzie to zdecydowanie tańsza i szybsza opcja niż nasza podróż samochodem z północy Polski. Tutaj jednak naszym głównym celem była Chorwacja (o tej napiszę nieco później 😉 ), a o Wenecję po prostu zahaczyliśmy.

Poruszanie się po mieście

Poruszanie się po Wenecji może być nieco zagmatwane. Przede wszystkim musimy nastawić się na to, że po mieście poruszać się będziemy pieszo lub korzystając z wodnych tramwajów. Jeśli mamy sporo gotówki to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gondoli. Koszt takiej atrakcji to 80 Euro za mniej niż godzinę. Drogo, zdecydowanie drogo.

Jeśli zdecydujemy się tylko na chodzenie pieszo to musimy nastawić się przeciskanie w tłumie turystów. Plusem takiego wyboru jest, że co chwile będziemy mijać knajpy i restauracje, w których serwowana będzie pizza – ulubione jedzenie połowy populacji. No tak, zapomniałbym również o weneckich maskach, których również nie sposób przeoczyć. Na dole artykuły dowiecie się również kim są 'współcześni weneccy kupcy’

Wenecja włochy

Co zobaczyć w Wenecji?

Jeśli mam być szczery to warto zobaczyć po prostu Wenecję samą w sobie. Wyjątkowość jej architektury, wodne kanały i płynące wolnym tempem gondole, które wcześniej niejednokrotnie widzieliśmy na filmach. Kręcono tutaj między innymi film Turysta (2010) z Johnnym Deepem oraz Angeliną Jolie czy jak sam tytuł wskazuje Śmierć w Wenecji (1971). Sam spacer po ciasnych uliczkach między wodą jest wystarczającą atrakcją. Polecam usiąść w restauracji z pięknym widokiem lub małej knajpce na uboczu. Następnie zamówić włoskie specjały wraz z winem i cieszyć się atmosferą! Jeśli jednak chcesz zobaczyć coś więcej to zdecydowanie polecam Plac Św. Marka. Jestem pewny, że wprawi Was w zachwyt jak zresztą całe miasto.

Nie wszystko złoto co się świeci…

Nie wszystkie komentarze na temat tego malowniczego miasta są pozytywne. Główne zarzuty to przede wszystkim bardzo wysokie ceny, z racji, że jest to wyjątkowo turystyczne miasto, ale i zapach, który towarzyszy weneckim kanałom. Podczas swojego niedługiego pobytu mogę jednak powiedzieć, że zgadzam się z zarzutami. Ceny naprawdę należą do wysokich, ale w zasadzie jest tak wszędzie w 'centrum’ turystycznych miejscowości. Bardzo irytowali mnie 'weneccy kupcy’, którzy za wszelką cenę starali się sprzedać ludziom swoje selfie sticki zazwyczaj za 5 euro. Zawsze, gdy podchodzili zachowywałem szczególną ostrożność, w takich miejscach nietrudno o utratę portfela.

Sam zapach podczas mojego pobytu nie był odstraszający, ale momentami było czuć ten lekki dyskomfort. Nie wpłynął on jednak znacząco na moje postrzeganie tego wyjątkowego miasta. 

Czy warto odwiedzić Wenecję?

Myślę, że ten akapit nie jest konieczny, a odpowiedź na to pytanie będzie bardzo prosta. Zdecydowanie warto. Nie wiem czy gdziekolwiek na świecie znajdziemy podobne miasto. Długa historia, piękna architektura i jedyne w swoim rodzaju niemal wodne miasta. Tak w skrócie opisałbym włoską Wenecję. Na pewno jeszcze tu wrócę, tym razem może inną porą roku 😉