Nie chce mi się. Zaraz. Później to zrobię. Wymówek jest mnóstwo. Każdy z nas ma ochotę odpocząć od wszystkiego. To zupełnie normalne. Bez planu ciężko przygotować się do systematycznej i produktywnej pracy. Są na szczęście sposoby, które nam pomogą w zwiększeniu produktywności. Pomogą – nie zrobią za Ciebie.

Jak zwiększyć produktywność?

Kilka się znajdzie. Mam 4 podpowiedzi, które możecie wykorzystać, a na pewno trochę Wam to ułatwi bycie produktywnym, regularnym czy mniej leniwym – nazywajcie to jak chcecie. Grunt to planowanie i silna wola, to pomoże nam w byciu regularnym, a tym samym zwiększy produktywność. Chcieć to móc, warto to zapamiętać, ale nie przywiązywać się bardzo. Bo jak wiadomo czasami to tylko pseudo motywacyjna gadka. Robimy swoje i będzie dobrze.

Planowanie

Bez planu nie ma co startować do większych, wymagających zdecydowanej regularności wyzwań. Dobry plan oznacza dobry start. Zdaje nam się, że o wszystkim pamiętamy, wiemy co mamy zrobić, ale jeżeli nie mamy konkretnego planu to zaraz zaczniemy działać później. Dodajmy do tego wymówkę „i tak zdążę!”. W ten sposób rodzi się problem. Planować możemy za pomocą aplikacji, komputera, zeszytu czy tablicy. Tak, jak nam najwygodniej. Decydują tylko i wyłącznie własne preferencje.

Planować można od razu zadania na cały tydzień. Może na tyle pozwala Ci twój plan życia i pracy. Jeśli nie masz niespodziewanych nadgodzin albo nieregularnej pracy to na pewno ułatwi Ci to codzienne zadania. Zaplanować możemy zarówno wyjście na siłownie, bieganie, sprzątanie, ale również dalekie cele, jak przebiegnięcie maratonu. Ułatwi to również znalezienie wolnego czasu bez rezygnowania z planów.

Ustalanie priorytetów

Skoro mamy już planowanie to warto pomyśleć, które cele są dla nas najistotniejsze. Ustalenie priorytetów w połączeniu z planowaniem to doskonała strategia, które pomoże nam w realizacji pomysłów. Zarówno jedno, jak i drugie używane są w wielu firmach, aby wszystko sprawnie funkcjonowało. Co jest dla nas ważniejsze – pójście na siłownie czy bieganie? Czasami może zdarzyć się sytuacja, że będziemy zmuszeni do wyboru. Tak samo jest z poważniejszym zadaniami, wolimy postawić na przebiegnięcie maratonu czy dużych postępach na siłowni? Bieganie będzie znacznie łatwiejsze, gdy będziemy szczupli, z kolei siła wiąże się również z masą. Wolimy najpierw zrobić dodatkowy projekt, który robimy po pracy czy skupić się na istotnym projekcie dla nas samych. Życie to podobno sztuka wyborów i chyba coś w tym jest. Ustalajmy priorytety.

Rutyna i regularność

produktywność do more

Jeżeli będziemy robić coś, na tyle długo każdego dnia czy co tydzień, to uda nam się wyrobić pewne nawyki, a może raczej zastąpić złe nawyki dobrymi. Zachęcam przy okazji do recenzji książki Siła Nawyku. Konsekwentne działania to klucz do sukcesu. Bez regularności nie ma i nie będzie wyników. Wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców. Bez ciężkiego codziennego treningu nie byliby tam, gdzie teraz są. Nie odnieśliby takich sukcesów. Oczywiście, nie każdy spełni swoje marzenia, pomimo codziennej ciężkiej pracy. Na pewno jednak regularność daje na to większą szansę.

Odpoczynek i dbanie o zdrowie

Regeneracja to podstawa. Potrzebujemy jej niezależnie od tego, czym się zajmujemy. W odpowiedniej regeneracji  i ogólnym dbaniu o zdrowie pomoże nam zarówno ruch, zbilansowana dieta, jak i również przerwy w pracy. Postarajmy się zredukować stres. To chyba najgroźniejszy z naszych wrogów w codziennym funkcjonowaniu.

Pracujesz 8 godzin dziennie przed komputerem? Wstawaj co jakiś czas, przejdź się na kilka minut, zrób herbatę, zrelaksuj się chociaż na ten krótki moment. Dbaj nie tylko o swoje postępy, działania, cele, marzenia, ale przede wszystkim o siebie. Dbając odpowiednio o siebie na pewno będzie Ci łatwiej zadbać o produktywność.

Pomoc to jedno, ale wszystko zależy od Ciebie

Wszystkie kroki i sposoby, które napisałem są tylko pomocą. Bez odpowiedniego nastawienia będzie nam ciężko zmienić cokolwiek w naszych życiu. Wiem też, że łatwo tak mówić. Takie zmiany wymagają naprawdę dużego samozaparcia i silnej woli. Nie jest to łatwe, ale z pewnością warte wysiłku.