Nowy rok – nowy ja! Ile razy słyszeliście albo powiedzieliście takie zdanie? Jak często były to tylko puste słowa? Pewnie w większości przypadków. Wytrwanie w postanowieniach noworocznych nie jest łatwą sprawą. Wymagają silnej woli oraz odpowiedniego podejścia do tematu. Jeśli nasze postanowienia noworoczne zajmują 2 strony A4 szansa na ich realizację jest marna. Grunt to zdrowe i racjonalne podejście! 

Postanowienia noworoczne

Poprzedniego Sylwestra, czyli na przełomie 2018 i 2019 roku przygotowałem kilka noworocznych postanowień, które chciałem zrealizować.

 1. Systematyczna nauka języków – Tak jak w tekście ’o mnie’ pisałem już, że moim celem jest wyjechać z kraju i realizować się w zawodzie poza granicami Polski. Jest to więc punkt obowiązkowy, który będzie ważnym krokiem w zrealizowaniu celu. Doskonalenie języka angielskiego oraz nauka hiszpańskiego lub innego języka, ale chyba zostanę przy tym. Pamiętajcie, że nauka języków jest niesamowicie ważna w dzisiejszych czasach!
 2. Regularne ćwiczenia lub siłownia – Regularność, kolejny raz regularność. To jest właśnie najtrudniejsze. Tak samo jak trudno jest zacząć tak i również wytrzymać w dłuższym okresie również nie jest łatwo. Nie chodzi mi o to, aby zostać górą mięsa, która musi jeść tony jedzenia dziennie i ważyć produkty przed zjedzeniem, aby zgadzały się jego makroskładniki w idealnie rozpisanej diecie. Jedyne co chcę to utrzymać formę i wyrobić nawyki!
 3. Rozwój zawodowy – Niedawno zakupiłem kilka kursów z marketingu internetowego, social media i podobnych, które czekają aż znajdę chwilę czasu. Jest to jeden z ważniejszych punktów – w końcu w pracy spędzam 1/3 dnia! Mając dużo noworocznych postanowień i rzeczy do zrobienia mam na razie problem z rozplanowaniem tego wszystkiego, więc chwile mi to zajmie, zanim ogarnę co, gdzie i kiedy 😉
 4. Dodatkowa praca – Otrzymywałem już kilka propozycji współpracy. Kilka mniejszych udało się zrealizować, ale w tym roku chciałbym mieć drugą pracę, którą realizowałbym w domu. Najpierw nauka i doskonalenie, a potem praca!
 5. Zrobienie czegoś po raz pierwszy  – Życie to w dużym stopniu rutyna. Właśnie dlatego chciałbym spróbować zrobić coś po raz pierwszy. Nie wiem jeszcze co to miałoby być, ale mam sporo czasu, aby się zastanowić!
 6. Odwiedzenie nowych krajów – Warto podróżować i poznawać inne kultury! Kilka państw udało mi się już zobaczyć, ale mam ochotę na więcej!
 7. Systematyczne pisanie na blogu – Punkt na czasie! Ostatnio miałem przerwę spowodowaną kilka rzeczami, ale już wracamy do 'normalności’ i do tego mam sporo zaległych tematów. Ponadto mam zamiar zmienić nieco wygląd bloga, co Wy na to?

Tak było rok temu, jak wiele się od tego zmieniło? Części postanowień nie udało się zrealizować lub udało, lecz tylko w połowie. Tym razem trzeba spróbować kolejny raz! Za mało się uczyłem języków, ale za to dobrze się dzieje w rozwoju zawodowym! Odwiedziłem nowe kraje, ale mniej niż bym chciał, jednakże udało mi się zapisać na kurs tańca i namalować pierwszy w życiu obraz, więc zrobiłem coś po raz pierwszy w życiu!

Postanowienia noworoczne 2020

nowy rok

Tak właśnie siedzę i się zastanawiam – jakie postanowienia noworoczne powinienem postawić przed sobą w tym roku? Realizacja założeń to jedno, a wypisanie to drugie. Mógłbym wypisać pewnie dziesiątki różnych postanowień, ale w większości przypadków pewnie odpadłbym już na starcie. Nauka języków, więcej podróży, a może po prostu bycie jeszcze szczęśliwszym?  Sprawdźmy, co udało mi się wymyślić do tej pory i jakie na tę chwilę mam postanowienia noworoczne 2020!

Częściej podróżować – Skoro prowadzę również blog podróżniczy to dosyć oczywiste, że chciałbym zwiedzić jak najwięcej świata. Na tę chwilę mam zaplanowane dwie podróże, ale mam nadzieję, że uda mi się w tym roku polecieć przynajmniej w 5 różnych miejsc!

Języki obce – postanowienie noworoczne, które znajduje się na liście każdego roku… Podszkolić się z angielskiego wypada, jeżeli chciałbym w przyszłości pracować zagranicą w swoim zawodzie. Dodatkowy język na pewno by w tym nie przeszkodził, ale gdzie znaleźć na to wszystko czas? Tego jeszcze nie wiem, ale spróbuję się dowiedzieć…

Wykorzystać kartę Multisport – darmowa siłownia, niewielkie opłaty za basen czy taniec. Do tej pory raczej słabo to wykorzystuję, więc chciałbym to nieco poprawić. Siłownia? A może coś innego? Sam jeszcze do końca nie wiem. Może z powrotem wezmę się za bieganie – tak, wiem, do tego niepotrzebny jest Multisport!

Jesteś tym, co jesz – Powinien zwrócić większą uwagę na swoje posiłki i ograniczyć cukier ze słodyczy, a przede wszystkim z gazowanych napojów. Muszę częściej gotować i robić przynajmniej nieco zdrowsze posiłki…

Lepiej wykorzystuj czas – wstaje raczej wcześniej niż muszę, ale mówiąc szczerze, pomimo tego, że mam rano czas to zazwyczaj nic pożytecznego wtedy nie robię. Najwyższy czas to zmienić! Przydałaby się też jakaś książka do środków transportu albo audiobooki. Zawsze to kilkanaście czy kilkadziesiąt minut dziennie, nawet jadąc do pracy i z powrotem.

Pracować lepiej i bardziej się cieszyć pracą – lubię swoją pracę, dlatego powinienem postarać się w niej jeszcze bardziej. Wszystko to, co robię w pracy przekłada się na moje umiejętności. Im lepiej będę je wypełniał tym będę lepszy, a kariera to bardzo ważna rzecz!

Częściej robić coś po raz pierwszy / być bardziej spontanicznym – Nie mówię tutaj, aby spontanicznie skoczyć z mostu, ale przede mną jest tyle rzeczy, które chciałbym kiedyś zrobić, a zawsze czegoś jednak brakuje – czasami czasu, a czasami odwagi. Fajnie by było częściej zrobić coś po raz pierwszy w życiu!

Tutaj może coś jeszcze wymyślę, ale nie będę przesadzał.

Pomysły na postanowienia noworoczne

Pomysłów jest mnóstwo! Wypisze tutaj tylko kilka, które na szybko przyszły mi do głowy. Fajnie mieć jakiś cel, do którego chce się dążyć, a ma się na to w zasadzie cały rok. Pamiętajcie jednak, żeby nie odkładać wszystkiego na koniec! A, no i w niektórych postanowieniach chodzi o regularność, a takie właśnie są najtrudniejsze!

 1. Nauczyć się tańczyć
 2. Zacząć regularnie uprawiać dyscyplinę sportową
 3. Nie oglądać telewizji
 4. Założyć bloga
 5. Nauczyć się języka obcego
 6. Namalować obraz
 7. Napisać książkę
 8. Regularnie czytać książki
 9. Ograniczyć słodycze
 10. Awansować w pracy
 11. Znaleźć nową pracę
 12. Zacząć medytować
 13. Pokonać swój strach/fobię
 14. Poznać nowych ludzi
 15. Założyć własny biznes
 16. Bardziej zadbać o własne zdrowie
 17. Rzucić nałogi
 18. Schudnąć
 19. Nabrać siły / regularnie chodzić na siłownię
 20. Znaleźć hobby
 21. Oszczędzić określoną kwotę pieniędzy
 22. Zamieszkać w innym kraju
 23. Częściej podróżować / odwiedzić X krajów
 24. Wziąć udział w wolontariacie
 25. Zdrowo gotować
 26. Ograniczyć social media
 27. Znaleźć pracę marzeń
 28. Przeczytać X książek
 29. Być bardziej eko
 30. Zmienić nastawienie na bardziej pozytywne
 31. Zapisać się na kurs/dodatkowe zajęcia
 32. Spędzać więcej czasu z bliskimi
 33. Wydawać mniej na głupoty
 34. Ograniczyć alkohol
 35. Kupić wymarzoną rzecz
 36. Przeprowadzić się do wymarzonego miejsca
 37. Przebiec Maraton
 38. Skończyć z bezproduktywnością
 39. Zrzucić zbędne kilogramy
 40. Lepiej się organizować
 41. Prowadzić dziennik
 42. Wyjść do teatru
 43. Pójść na bal
 44. Pójść na koncert
 45. Zagrać w filmie lub serialu nawet jako statysta
 46. Wystąpić przed publicznością
 47. Upiecz ciasto
 48. Pozbądź się negatywnego nawyku
 49. Twórz listę to-do list i się jej trzymaj
 50. Rozciągaj się rano
 51. Regularnie chodź na spacery
 52. Oddaj ubrania, których nie nosisz
 53. Wyślij list

Zastanów się co mogłoby sprawić, że będzie lepszy/szczęśliwszy i wprowadź to do swojego życia!

Jak wytrwać w postanowieniach?

pisanie celów

Przede wszystkim pamiętaj o ilości postanowień. Jeżeli wypiszesz chyba 50 czy 100 to szansa powodzenia będzie naprawdę niewielka. Lepiej skupić się na mniejszej ilości ale bardziej konkretnych. Ważne jest, aby do tego jakoś się przygotować. Wybierając jako postanowienie noworoczne nauczenie się nowego języka pomyśl i zapisz w jaki sposób możesz je zrealizować. Wyszukaj szkoły językowe, podręczniki i książki, które mogą Ci pomóc, ustal jakiś plan działania.

Czasami dobrym pomysłem jest postawienie na nieco mniejsze cele. Zamiast zapisać „nauczę się języka obcego”, napisz „zapisze się na kurs językowy. Mając tendencje do słomianego zapału zdecydowanie lepiej postawić na taki sposób zapisu noworocznych postanowień.

Notowanie i kamienie milowe

Zapisywanie jest niezwykle ważne! Zapisz nie tylko cele, ale również postępy w ich realizacji! Kamienie milowe pokażą  jak dobrze Ci idzie i że warto dalej trzymać się zamierzonego celu. Do notowania zamiast notesu mogą Ci posłużyć aplikacje: Asana, Trello czy Todoist.

Ciekawym pomysłem jest trzymanie list w jednym miejscu razem ze swoich przyjaciółmi czy rodziną. Będzie to motywacyjny kop! Gdy widzisz jak świetnie trwają w postanowieniach bliskie Ci osoby nie będziesz chciał być gorszy i będziesz trzymał się planu ich realizacji!

A jakie są wasze postanowienia na ten rok? 😉